Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny

12 listopada 2011 20:26Komentowanie nie jest możliweViews: 1835

Bł. Karolina Kózkówna - obraz z beatyfikacji


18 listopada Kościół czci bł. Karolinę Kózkównę, dziewicę i męczennicę, polską 16-latkę, która poniosła śmierć męczeńską, broniąc swojej czystości.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 we wsi Wał-Ruda niedaleko Tarnowa. Błogosławiona już od najmłodszych lat odznaczała się nadzwyczajną pobożnością.

Przyszła na świat jako czwarte z jedenaściorga dzieci w ubogiej chłopskiej rodzinie. Wzrastała w atmosferze głębokiej wiary. Rodzina codziennie śpiewała wspólnie Godzinki, modliła się przy posiłkach, także w tygodniu uczestniczyła we Mszach świętych. Na modlitwy do ubogiej chaty przychodzili również sąsiedzi, stąd nazywano ją popularnie „kościółkiem”.

Karolina pracowała wraz z rodzicami na roli, w szkole była również wzorową uczennicą. Szybko zaczęła też angażować się religijnie. Nie tylko włożyła wiele wysiłku w rozwój religijny młodszego rodzeństwa (przekazując im z radością to, czego sama się uczyła), ale również angażowała się w działalność przy parafii. Blisko współpracowała z proboszczem – ks. Mendralą – w organizowaniu życia parafialnego i grup parafialnych (Apostolstwo Modlitwy, Żywy Różaniec, Bractwo Wstrzemięźliwości), pomagała również w prowadzeniu wiejskiej czytelni. W wieku 16 lat przyjęła sakrament bierzmowania.

W sierpniu 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Trzy miesiące później, 18 listopada, do domu Kózków, pod nieobecność matki, wszedł rosyjski żołnierz. Kazał wyjść na zewnątrz Karolinie i jej ojcu. Pognał ich w stronę lasu. Po chwili jednak kazał ojcu wracać do domu. Karolina już nie wróciła. Jej zmasakrowane ciało zostało znalezione w lesie dopiero 4 grudnia przez mieszkańców wsi. Ślady na ciele pokazywały, że oprawca chciał ją zgwałcić, ale Karolina się broniła, a nawet ratowała się ucieczką. Ostatecznie została brutalnie zamordowana. Po kilku cięciach otrzymała cios w krań, który przeciął arterię szyjną i spowodował śmierć na miejscu.

Jej pogrzeb, który odbył się 6 grudnia, stał się wielką manifestacją. Wzięło w nim udział trzy tysiące ludzi. 18 listopada 1917 r. zwłoki Karoliny przeniesiono do specjalnego grobowca znajdującego się blisko kościoła parafialnego w Zabawie. Dziś znajduje się tam sanktuarium poświęcone Błogosławionej.

Podczas wizyty w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r., papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.

Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz diecezji rzeszowskiej. W ikonografii przedstawiana jest z palmą męczeństwa oraz z różańcem.

Błogosławiona Karolino, dziewico, męczennico wypraszaj głęboką miłość narzeczonym, aby potrafili z zaangażowaniem godnym świętości stawać w obronie czystości. Wypraszaj potrzebne łaski dla polskiej młodzieży, przede wszystkim łaskę mądrości, odwagi, aby potrafiła oprzeć się współczesnym negatywnym tendencjom i zachowała nieskażoną tożsamość i wiarę katolicką. Błogosławiona Karolino Kózkówno, módl się za nami.

Paweł Pomianek

Źródła:
Błogosławiona Karolina Kózkówna, dziewica i męczennica, Brewiarz.Katolik.pl.
BliskoNieba, Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, Fronda.pl/blogowisko.
Życiorys Bł. Karoliny Kózkówny, LiturgiaEcclesiae.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web