Przeciw „nowemu ateizmowi”

20 września 2011 16:12Komentowanie nie jest możliweViews: 172

Tomasz Powyszyński

Kliknij w książkę i wejdź do księgarni

W ostatnich latach wierzący muszą borykać się z nowym przeciwnikiem, którym jest nowa odsłona ateizmu. Jest to zjawisko do tego stopnia charakterystyczne, że używa się do jego określenia właśnie zwrotu „nowy ateizm”.

Jego przedstawicielami, których nazywa się „nowymi ateistami”, są na przykład: Richard Dawkins (autor między innymi „Ślepego zegarmistrza” czy „Boga urojonego”), Christopher Hitchens („Bóg nie jest wielki”), Daniel Dennett („Odczarowanie. Religia jako zjawisko naturalne”), Sam Harris („Koniec wiary”). Książki tych autorów stają się bestsellerami i zdobywają kolejnych wyznawców nowego ateizmu. Przyszedł więc najwyższy czas na chrześcijańską odpowiedź…

A tą odpowiedzią jest książka „To wspaniałe chrześcijaństwo” Dinesha D’Souzy. D’Souza to konserwatywny polityk amerykański hinduskiego pochodzenia. Był między innymi doradcą prezydenta Ronalda Reagana w latach 1987-1988. W ostatnich latach znany jest z debat, jakie toczy z ateistami (w tym z wymienionymi wyżej). Co ciekawe, nawet sami ateiści obserwujący te potyczki przyznają, że wygrywa je z reguły Dinesh D’Souza. Można więc uznać, że z chrześcijańskiego obozu jest to właściwy człowiek do polemiki. Niniejsza książka jest niczym innym jak jego odpowiedzią na argumenty, zarzuty i teorie Dawkinsa i jego braci w niewierze.

Już na wstępie autor zaznacza, że książka „To wspaniałe chrześcijaństwo” jest skierowana nie tylko do wierzących, którzy czują potrzebę obrony swojej wiary przed ofensywą ateizmu, ale także do samych ateistów lub – szerzej – osób, które mogą się określić jako poszukujące (swoją drogą, któż z nas nie jest poszukujący?). Książka daje możliwość świeżego dla niektórych spojrzenia na świat, w którym to nie ateizm jest rozsądniejszym sposobem interpretowania rzeczywistości, ale właśnie chrześcijaństwo.

Trzeba tu zaznaczyć, że nie jest to jedynie apologetyczne dzieło. Apologia to przecież obrona, a D’Souza w swojej książce przepuszcza śmiały atak na ateizm, nie pozostawiając na nim suchej nitki. Na próby tłumaczenia wiary jako procesu psychologicznego, które miałyby wskazywać, że człowiek jest wierzący z powodu strachu przed śmiercią i pragnienia nieśmiertelności, D’Souza odpowiada, próbując tą samą metodą wskazać przyczyny niewiary. Przeanalizowawszy niektóre wypowiedzi ateistów, mówiące o tym, co najbardziej ateistom przeszkadza w chrześcijaństwie, dochodzi do wniosku, że niewierzący są niewierzącymi z powodu rygorystycznego – dla wielu zbyt rygorystycznego – stosunku do seksu w moralności chrześcijańskiej. Podsumowuje to zdaniem, że jest możliwe, iż „gdyby nie jedno przykazanie zakazujące cudzołóstwa, człowiek Zachodu ciągle byłby chrześcijaninem”.

„To wspaniałe chrześcijaństwo” jest bardzo dobrą książką, którą warto polecić. Nie jest ona pisana z pozycji wycofanego do obrony apologety, ale apologety, który tuż po skutecznej obronie szybko przechodzi do ataku, odważnego, bez kompleksów i – co najważniejsze – celnego. A kto powinien sięgnąć po tę pozycję? Przeczytać ją powinni wierzący, którzy chcieliby ugruntować swoją wiarę. Powinni ją przeczytać także ci z wierzących, którzy mają potrzebę zaopatrzenia się w solidne argumenty do dyskusji z ateistami. Jak napisałem, sięgnąć mogą też do niej poszukujący, a więc ludzie z otwartym umysłem, którzy nie boją się intelektualnego wyzwania. Bo takie wyzwanie z pewnością ta książka rzuca.

——————

Tomasz Powyszyński jest absolwentem politologii i filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku. Interesuje się szeroko pojętą literaturą religijną i realizmem magicznym. Pod pseudonimem Emil Ruciński prowadzi blog apologetyczny: www.ciemnogrodzianin.blogspot.com.

——————

ZakochanieAutor: Dinesh D`Souza
Tytuł książki: To wspaniałe Chrześcijaństwo

Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7569-227-3
Liczba stron: 350
Wydawnictwo: Rafael
Miejsce wydania: Kraków
Oprawa: twarda
Cena w Tolle.pl: tylko 42.99 zł

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web