Od zakochania do miłości prawdziwej…

10 lipca 2011 10:47Komentowanie nie jest możliweViews: 157

zakochanie

Link do książki

Do zakochania jeden krok… – tak kiedyś śpiewał Andrzej Dąbrowski i z pewnością miał sporo racji. Jednak od zakochania do prawdziwej miłości tych kroków jest już o wiele więcej. Mamy przecież etap zakochania, chodzenia ze sobą, narzeczeństwa i w końcu małżeństwa. I oto właśnie ten proces dojrzewania do miłości prawdziwej stał się głównym tematem jednej z książek Jacka Pulikowskiego.

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest w istocie zakochanie? Jedni mówią, że jest to fantastyczne uczucie, które sprawia, że na widok drugiej osoby mocniej bije serce, a każda chwila rozstania wydaje się wiecznością. Inni wyrażają się nieco bardziej „chemicznie”, sprowadzając ten stan do fizjologicznych reakcji zachodzących w mózgu, jeszcze inni żartobliwie mówią o zakochaniu – „choroba psychiczna”.

Co na to wszystko autor książki? Zaczyna nieco brutalnie, bo oto czytamy: zakochanie to silne, lecz skrajnie egoistycznie przeżywane uczucie, w którym człowiek zachwyca się swoją reakcją na osobnika reprezentującego drugą płeć. Inaczej mówiąc stan ten nie ma nic wspólnego z miłością prawdziwą, gdyż dominuje tu egoizm, a nie troska o dobro drugiego człowieka. Muszę przyznać, że zabrzmiało to trochę smutno i przygnębiająco. Na szczęście na tym nie kończy się definicja zakochania! Pulikowski zaraz dodaje: Jednak zakochanie samo w sobie wcale nie jest złe. Jest wielką szansą na rozpoczęcie budowania pięknej miłości!

Kiedy więc dostaliśmy już ową szansę, zazwyczaj rodzi się w nas pragnienie, by wykonać kolejny krok i rozpocząć etap tzw. „chodzenia ze sobą”. I bardzo dobrze, że odczuwamy tę wewnętrzną potrzebę pójścia dalej, gdyż jak sam autor pisze, w ten sposób rozpoczynamy poznawanie świata drugiej płci. Ten wspólnie spędzony czas ma służyć poznaniu siebie nawzajem, by móc zdecydować, czy jesteśmy stworzeni dla siebie, czy powinniśmy razem założyć rodzinę.

Na tym etapie Jacek Pulikowski podkreśla, że najlepiej jest poznawać drugą osobę poprzez:

 • dążenie do wzajemnego wytrwania w czystości;
 • wejście w jej codzienność, towarzysząc zarówno w radościach, jak i problemach;
 • poznanie rodziny chłopaka/dziewczyny oraz relacji jakie w niej panują;
 • szczere rozmowy na temat wzajemnych oczekiwań, a w przypadku zmierzania ku narzeczeństwu wymienienie poglądów dotyczących kształtu przyszłej rodziny, wychowania dzieci czy podziału obowiązków w małżeństwie.

Jak można zauważyć, „chodzenie ze sobą” jest bardzo ważną fazą, gdyż wspólnie zdobyte doświadczenia w tym okresie pomagają podjąć decyzję o małżeństwie lub o zerwaniu znajomości. Kiedy dokonamy wyboru i zdecydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego, przychodzi czas na narzeczeństwo. Niektórzy jednak pytają: po co właściwie jest narzeczeństwo? Jak się okazuje, ten okres ma także swoje zadanie. Pulikowski mówi: Narzeczeństwo ma służyć wszechstronnemu poznaniu i dokonaniu ustaleń pod kątem przyszłego życia w małżeństwie.

Czas narzeczeństwa jest więc nam dany, by rozmawiać i uczyć się sztuki kompromisu. Warto tu poruszyć wiele tematów, choćby takich: Jak będzie wyglądać nasza rodzina? Ile i kiedy pragniemy mieć dzieci? Gdzie zamierzamy zamieszkać? Jak będzie wyglądać codzienność i odświętność małżeństwa? Jakie będą priorytety w wydawaniu pieniędzy? Prowadzenie szczerych dyskusji na takie tematy pomoże nam uniknąć w przyszłości rozczarowań czy nieporozumień w wielu aspektach życia.

Uwieńczeniem nie tylko okresu narzeczeństwa, ale także całego procesu dojrzewania do miłości powinno być zawarcie sakramentu małżeństwa – sakramentu Miłości. Autor przybliża nam w skrócie, jak należy przygotować się do tej uroczystości zarówno pod względem załatwiania spraw organizacyjnych (wybór miejsca ślubu, formalności urzędowe, formalności w kościele, zawiadomienia i zaproszenia), jak i w wymiarze duchowym. Następnie Pulikowski przechodzi już do samego ślubu, omawiając symbolikę liturgii oraz znaczenie poszczególnych słów przysięgi małżeńskiej. Na samym końcu autor zamieścił świadectwa małżeństw, które opisują swoją własną drogę dojrzewania do miłości.

Zachęcam wszystkich, niezależnie od tego, na jakim etapie jesteście, do przeczytania niniejszej pozycji. Ta wartościowa książeczka, ukazując piękno i specyfikę poszczególnych faz, z pewnością pomoże zrozumieć sens całego procesu dojrzewania do miłości prawdziwej.

Anna Pomianek

Link do książki: http://www.tolle.pl/pozycja/zakochanie-i-co-dalej

ZakochanieAutor: Jacek Pulikowski
Tytuł książki: Zakochanie… i co dalej?

Rok wydania: 2006
ISBN:83-7256-885-5
Liczba stron: 146
Wydawnictwo: POMOC – Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa
Miejsce wydania: Częstochowa
Oprawa: miękka

Poleć innym!

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web