Książka dla zniechęconych

25 października 2011 13:16Komentowanie nie jest możliweViews: 167

Autor recenzji: Tomasz Powyszyński

Przewodnik dla zniechęconych spowiedzią i Mszą świętąKorzystając z doświadczenia duszpasterskiego, autor próbuje obudzić w czytelniku zainteresowanie tymi dwoma niezwykle ważnymi sakramentami.

„Przewodnik dla zniechęconych spowiedzią i Mszą świętą” Tomasza Pawłowskiego OP już swoim tytułem zdradza właściwie wszystko. We wstępie dowiadujemy się, kto książki czytać nie powinien: „Książki tej nie powinni brać do ręki teoretycy, a więc na przykład egzegeci, liturgiści, historycy, bo Przewodnik powstał na podstawie doświadczeń przeszło dwudziestoletniej praktyki duszpasterskiej. [...] Nie powinni go czytać również rubrycyści, gdyż go nie zrozumieją; księża, bo wszystko to znają co najmniej w takim stopniu jak autor; zakonnice, ponieważ mogą się zgorszyć”.

I to się zgadza. Książka jest skierowana do konkretnej grupy ludzi – do zniechęconych, znudzonych, z jakichś powodów zawiedzionych spowiedzią i Mszą świętą. Korzystając z doświadczenia duszpasterskiego, autor próbuje obudzić w czytelniku zainteresowanie tymi dwoma niezwykle ważnymi elementami katolickiej wiary. Autor doskonale zna problemy, z powodu których ludzie – najczęściej młodzi – rezygnują ze spowiadania się czy uczestniczenia we Mszy świętej, co sprawia, że przewodnik może być skuteczny.

Na szczególną uwagę zasługują porady, w jaki sposób znaleźć dobrego stałego spowiednika. Jest wiele korzyści z posiadania takiego duchownego, u którego się zawsze spowiadamy, jak na przykład to, że po paru spowiedziach będzie znał nas dobrze i z obiektywnego punktu widzenia może trafniej doradzać i sugerować, co niewątpliwie pomoże we wzrastaniu duchowym. Kilka rad autora „Przewodnika” niewątpliwie pomoże dokonać dobrego wyboru. Jednak posiadając stałego spowiednika, można też wpaść w pewne pułapki, o czym także pisze Pawłowski. Mowa chociażby o przesadnym przywiązaniu emocjonalnym do spowiednika.

A jeżeli chodzi o Mszę świętą, to w książce znalazło się wiele cennych wskazówek, które można wykorzystać, by urozmaicić coniedzielną Eucharystię. Zazwyczaj dla katolika Msza święta zamyka się w czterdziestu paru minutach, a Pawłowski proponuje coś innego – już samo przejście z domu do kościoła, poprzez odpowiednie nastawienie myśli, niech będzie wprowadzeniem do spotkania z Bogiem. Często zdarza się, że ktoś czuje się obco w kościele, bo nie rozumie wszystkiego. Książka Pawłowskiego wychodzi temu naprzeciw – gest po geście, słowo po słowie tłumaczy i objaśnia wykorzystywane podczas Mszy symbole, modlitwy i ich kształt. Jest to niezwykle ciekawe, bo okazuje się, że nic nie jest przypadkowe – wszystko ma swoje znaczenie i uzasadnienie. Uświadomienie sobie tego faktu z pewnością wpłynie korzystnie na sposób przeżywania Mszy świętej.

Przewodnik, jak napisałem wcześniej, jest skuteczny, ale tylko w tym sensie, że daje pewne wskazówki, wyjaśnia i tłumaczy, zachęca i inspiruje. Książka ta pozostanie martwa bez aktywnej odpowiedzi czytelnika, bez pójścia za tymi radami i bez nawet najmniejszej próby wzbudzenia w sobie autentycznego uczucia, że spowiedź to nie jest tylko psychologiczny akt wyrzucania z siebie grzechów przed obcym facetem w konfesjonale, ale niesamowite i w gruncie rzeczy radosne oczyszczanie duszy człowieka przez żywego Boga, że Msza święta to nie tylko czterdzieści parę minut stania i klepania modlitw, ale pełne emocji spotkanie z Jednym Bogiem w Trzech Osobach, gdzie każdy gest i każde słowo ma znaczenie. Jeżeli się zna te znaczenia, a książka ojca Pawłowskiego je ukazuje, od razu inaczej wszystko wygląda.

——————-

Przewodnik dla zniechęconych spowiedzią i Mszą świętąAutor: Tomasz Pawłowski OP
Tytuł książki: Przewodnik dla zniechęconych spowiedzią i Mszą świętą

Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-62147-69-4
Liczba stron: 121
Wydawnictwo: Libenter
Miejsce wydania: Lublin
Format: ebook (pdf)UWAGA!
Książka dostępna w pakiecie ebooków Libenter.pl. Jeśli odstrasza Cię cena (77,00 zł), dla użytkowników Dziennika Parafialnego przygotowaliśmy specjalną promocję. Jeśli przy rejestrowaniu się do Klubu (TUTAJ) w rubryce „Konto polecające” wpiszesz klientVIP (najlepiej skopiuj stąd) otrzymasz 30 zł zniżki! Zapłacisz wówczas za dostęp do stu książek elektronicznych (w tym wielu książek ks. Marka Dziewieckiego) jedyne 47 zł.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web