Czy przechodzę otwartą bramą?

31 maja 2011 16:54Komentowanie nie jest możliweViews: 218

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (19 czerwca 2011)

…Bóg umiłował świat… (J 3,16)

Ten fragment Ewangelii wielu nazywa jej sercem. I jest to prawda – wersety te odsłaniają serce Boga, pokazują Jego najgłębsze intencje, pragnienia. Z tych zdań można poznać prawdę o Bogu i o Jego stosunku do nas.

Ta prawda to miłość – Bóg nas ukochał, chce naszego dobra, chce naszego zbawienia. Nie chce nas potępić, zatracić, ale chce nas zbawić.

Jednocześnie nie są to tylko „pobożne” pragnienia, takie „kibicowanie” człowiekowi, by dobiegł do nieba, ale to także działanie, by człowiek mógł niebo osiągnąć. Realizacją tego działania jest Boży Syn, który stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.

Jak można biec do nieba. gdy nie ma drogi, gdy zamiast bramy spotykamy mur? Tylko Jezus rozwiązuje ten problem. To Jezus jest drogą, to Jezus jest bramą – swoją śmiercią i zmartwychwstaniem otworzył nam niebo.

Otwarcie nieba to jednak nie wszystko. Potrzeba jeszcze naszej odpowiedzi. Potrzeba, by podarowaną nam drogą pójść, by otwartą bramę przejść. Potrzeba odpowiedzi wiary.

Wiara jest to bardzo ostre kryterium – takie jak życie i śmierć. Albo człowiek żyje, albo jest martwy. Tak samo albo się wierzy, albo nie. Oczywiście życie ludzkie może być różne, można czasami niedomagać, chorować, konać, ale mimo to żyć. I jest to stan zupełnie inny od śmierci. Tak samo wiara, może słabnąć, marnieć i karleć, lecz jeśli pozostaje wiarą w Jezusa, jest stanem diametralnie różnym od niewiary.

Wiara owocuje zbawieniem, niewiara – świadome odrzucenie Jezusa – skutkuje potępieniem. Może nie jest to modne i politycznie poprawne twierdzenie, ale taką prawdę przynosi nam dzisiejsza Ewangelia.

Zatem warto może do kryterium dobra i zła, według którego być może oceniamy samych siebie, dorzucić kryterium wiary. Czy wierzę w Jezusa, czy wierzę, że jestem zbawiony?

Czy wierzę w Jezusa? Czy przechodzę otwartą bramą?

 

Ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, urodzony w roku 1965, ksiądz diecezji płockiej, proboszcz Winnicy; autor książek “100 x więcej do kochania” i “Cztery kroki do Miłości”; prowadzi serwis dla katechetów http://katecheza.natan.pl i własny blog http://zpm.natan.pl.

http://www.tolle.pl/pozycja/100-razy-wiecej?pp=772

http://www.tolle.pl/pozycja/cztery-kroki-do-milosci?pp=772

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web