Dziękczynienie jubilatów w mikstackiej parafii

18 marca 2015 07:18Komentowanie nie jest możliweViews: 525

DSC_0274Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec, fotografie: Jacek Sikora

Zapewne nie brakowało chwil radości, ale i  trosk w życiu tych, którzy we wtorek, 10 marca, zgromadzili się w kościele pw. Świętej Trójcy w Mikstacie na Mszy Świętej sprawowanej przez ks. proboszcza Krzysztofa Ordziniaka  i ks. kan. Grzegorza Klapę.  W czasie tej Eucharystii modlono się w intencji tych, którzy w tym roku obchodzą  jubileusz 25, 50 i 55 –lecia  zawarcia związku małżeńskiego. Były to pary z terenu miasta i gminy Mikstat. Msza Święta poprzedzała spotkanie, na które jubilaci zostali zaproszeni przez władze miasta.

Jednak najpierw przybyli do naszej świątyni, by podziękować Bogu za wspólnie przeżyte lata i prosić o dalsze błogosławieństwo.  Najbliżej ołtarza, w stallach w prezbiterium, w czasie tej Mszy Świętej zajęli miejsca jubilaci obchodzący złote i szmaragdowe gody.

Witając jubilatów, ks. kan. Krzysztof powiedział:„Już na kartach Pisma Świętego znajdujemy zachętę do obchodzenia rocznic i jubileuszy jako okazji do wyrażenia wdzięczności Bogu za otrzymane dary i łaski, do darowania krzywd, do wzajemnego przebaczania i pojednania”.

Jubileusze pokazują ponadto, że „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie pamięta złego (…) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”(1 Kor 13,4,7-8). Prawdziwa miłość: cierpliwa, łaskawa, dająca nadzieję, pomogła kroczyć przez życie, mimo różnych, nieraz trudnych sytuacji, pozwoliła dzielić radości i troski przez wiele lat, pomaga trwać w zdrowiu i chorobie. Jubilaci zaś dają wspaniałe świadectwo trwania przez długie lata w związku małżeńskim,  zwłaszcza tym, którzy rozpoczynają wspólne życie, ale także tym, którzy przeżywają kryzysy.

W homilii ks. kan. Krzysztof przytoczył słowa Platona: „Ten tylko Cię kocha, kto kocha Twoją duszę”. Kontynuując, kaznodzieja powiedział: „ Myślę, że ta prawda sprawdziła się w Waszym życiu, skoro trwacie ze sobą tak długo i pragniecie Bogu z to co było podziękować i zapewnić Boga i nas tu obecnych, że pragniecie trwać dalej. Ale to trwanie, myślę, zapewniliście sobie dlatego, że budowaliście swój dom rodzinny na skale, na skale, którą jest Jezus Chrystus”. W dalszej części homilii ks. Krzysztof, nawiązując do słów Ewangelii, podkreślił rolę i znaczenie wzajemnego przebaczania sobie urazów, krzywd, win, trudnych sytuacji, bo – jak podkreślił -zapewne w ich wieloletnim wspólnym życiu nie brakowało takich sytuacji, gdzie ta postawa wzajemnego zaufania i przebaczania była konieczna. Nie mogło oczywiście zabraknąć słów życzeń. Na zakończenie homilii ks. kanonik  przywołał słowa ks. Karola Wojtyły z dramatu “Przed sklepem jubilera”:

„Ciężar tych złotych obrączek to nie ciężar metalu, ale ciężar właściwy człowieka, każdego z was osobno i razem obojga…”

Po końcowym błogosławieństwie każda para obchodząca jubileusz otrzymała drobny upominek: wypalonego na sklejce Świętego Rocha, Patrona naszego miasta, z życzeniami, by opiekował się rodzinami jubilatów i orędował we wszystkich ich potrzebach. Z Bożym błogosławieństwem jubilaci rozpoczęli kolejne lata wspólnego pielgrzymowania przez życie.

Po Mszy Świętej jubilaci udali się do restauracji „Zielone Wzgórze”. Tu odbyło się spotkanie  z przedstawicielami władz miasta. Były odznaczenia, pamiątkowe dyplomy, kwiaty  i życzenia, wspólny posiłek.

Po czasie  świętowania kolejne wypełnione radościami i troskami dni… Razem… Z Bożym błogosławieństwem, dopóki śmierć ich nie rozłączy…DSC_0020DSC_0030DSC_0046DSC_0047DSC_0059DSC_0075DSC_0181DSC_0157DSC_0211