Odpust ku czci św. Agaty w Mikstacie

13 lutego 2024 20:24Komentowanie nie jest możliweViews: 211

5 lutego wspominamy w liturgii św. Agatę męczennicę, która czczona jest w ołtarzu bocznym w mikstackiej farze. W przededniu liturgicznego wspomnienia przeżywaliśmy odpust ku jej czci. Jest już tradycją w naszej parafii, że podczas tych uroczystości sumę koncelebrują kapłani seniorzy z Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.

Odpust św. Agaty_0055

Na początku skierowałem słowa powitania do przybyłych kapłanów. Następnie uroczystej sumie  przewodniczył i homilię wygłosił p.o. dyrektora Domu ks. Mateusz Kasprzak. W homilii, nawiązując do słów Ewangelii, celebrans podkreślił, że ludzie żyjący w czasach Jezusa chcieli być tam, gdzie On przebywał, bo słyszeli o cudach, które czynił. Wierzyli bowiem, że i oni mogą ich doświadczyć w swoim życiu. Nawiązując do czytania z księgi Hioba, ks. Mateusz podkreślił, że trudne sytuacje, cierpienie, ból są także naszym udziałem. Spoglądamy wtedy na Jezusa, który dodaje nam sił do przezwyciężania doświadczanych trudności.

Zaznaczył, że to doświadczenie było udziałem św. Agaty, która, chcąc być wierna złożonemu Jezusowi przyrzeczeniu zachowania dziewictwa, poddawana była okrutnym torturom. Kaznodzieja wskazał, że św. Agata jest tą, od której powinniśmy się uczyć wierności złożonym przyrzeczeniom. Celebrans podkreślił, że przyrzeczenia związane są z sakramentem chrztu, pierwszą komunią świętą, bierzmowaniem, sakramentem kapłaństwa czy małżeństwa. Zaznaczył, że św. Agata, kiedy poddawana była torturom, miała tyle lat co młodzież przyjmująca obecnie sakrament bierzmowania. Pytał, co dzieje się z przyrzeczeniami związanymi z tym sakramentem.

Wskazał, że brakuje nam pragnienia życia zgodnego z przykazaniami, a także miłości bliźniego i uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Często przyczyną jest brak wiary, wiedzy, ale także brak znajomości Jezusa, brak zasłuchania się w Słowo Boże. Zachęcał zebranych, by w swoją codzienność wprowadzili poznawanie Chrystusa zarówno przez Jego słowo, jak i na modlitwie. Zwrócił uwagę, że powinniśmy być ludźmi szukającymi Jezusa w sakramentach i drugim człowieku.

Następnie celebrans przypomniał postać św. Pawła. Ten, który prześladował chrześcijan, po spotkaniu z Jezusem pod Damaszkiem przemienił swe życie i stał się gorliwym głosicielem nauki Chrystusa. Ksiądz Mateusz podkreśli, że święci są dla nas wzorem do naśladowania. Pokazują nam, jak żyć wiarą.

Kończąc, powiedział: „Niech święta Agata wspiera każdego z nas, abyśmy byli wierni naszym przyrzeczeniom, abyśmy byli wierni Ewangelii, sakramentowi chrztu, który otrzymaliśmy. Chociaż dzisiaj nie musimy cierpieć z powodu wyznawanej wiary, to chciejmy być odważnymi głosicielami Chrystusa w naszym życiu, w naszych domach, rodzinach i wszędzie tam, gdzie na co dzień żyjemy. Amen”.

Skierowane przez celebransa słowa zawierały wiele cennych wskazówek do refleksji i przemiany naszego życia. Stanowiły zachętę do tego, by żyć Ewangelią i wiernie wypełniać składane przyrzeczenia.

Po zakończonej Eucharystii ks. Mateusz przy ołtarzu św. Agaty odmówił litanię do świętej patronki, a następnie pobłogosławił chleb, wodę i sól. Mają one chronić przed pożarami, podróżujących i kierowców przed nieszczęśliwymi wypadkami, podane zwierzętom mają chronić je przed chorobami. Kawałek chleba pobłogosławiony w dzień odpustu św. Agaty zabierany przez tych, którzy wyjeżdżają na dłużej, ma ułatwić rozłąkę.

Od lat w Domu Księży Emerytów sprawowane są Msze św. za zmarłych z naszej parafii. Ksiądz Mateusz podziękował za przekazywane z parafii intencje i za wszelką życzliwość dla kapłanów mieszkających w tym domu.

To kapłani, którzy, mimo iż osiągnęli wiek emerytalny i mogliby korzystać z zasłużonego odpoczynku, chcą w dalszym ciągu, na ile im pozwalają siły, służyć Bogu i ludziom. Od osiemnastu lat ubogacają swoją obecnością nasze uroczystości odpustowe. To dla nas wielkie świadectwo wiary.

Tekst i zdjęcia: ks. Krzysztof Ordziniak

Odpust św. Agaty_0003

Odpust św. Agaty_0015

Odpust św. Agaty_0018

Odpust św. Agaty_0043

Odpust św. Agaty_0047

Odpust św. Agaty_0054

Odpust św. Agaty_0057

Odpust św. Agaty_0061

Poleć innym!

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web