Niedziela św. Krzysztofa w mikstackiej parafii

29 lipca 2024 22:52Komentowanie nie jest możliweViews: 295

W dniach od 21 do 28 lipca przeżywaliśmy XXV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata”. Tradycyjnie w Tygodniu św. Krzysztofa błogosławi się kierowców i ich pojazdy

25 lipca w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców, żeglarzy, podróżników, flisaków, marynarzy, taksówkarzy, pielgrzymów, żeglarzy, transportowców, chorych. Św. Krzysztof jest także patronem księdza Krzysztofa Ordziniaka – proboszcza mikstackiej wspólnoty.

DSC_0061

W niedzielę 28 lipca na Mszy Świętej o godz. 10.30 wraz z ks. Proboszczem Krzysztofem stanęli przy ołtarzu – ks. kan. Grzegorz Klapa i ks. kan. Andrzej Grabański, którzy modlili się w intencji solenizanta, dziękując za dar jego życia i powołania oraz prosząc o zdrowie i potrzebne łaski na każdy dzień.

W homilii ks. Proboszcz zaznaczył, że kiedy Jan Ewangelista używa słowa znak, to jest mowa o czymś ważnym. Określa tym słowem wielkie czyny Jezusa, które mają nas prowadzić do pogłębienia naszej wiary. Nawiązując do słów Ewangelii, kaznodzieja wskazał, że Ewangelia, którą usłyszeliśmy, jest dla nas takim znakiem. Jezus karmi trzy tysiące ludzi i każdy szczegół tego wydarzenia objawia, kim jest. Wskazują one na hojność Boga, który troszczy się o nas każdego dnia. Ksiądz Proboszcz podkreślił, że Jezus chce przychodzić z pomocą każdemu z nas, chce, byśmy w Niego uwierzyli, poznali Go, doświadczyli Jego opieki i wzrastali w wierze. Zachęcał, byśmy prosili Ducha Świętego, by otworzył nasze oczy i serca, byśmy potrafili dostrzec siłę, moc i stałą obecność Jezusa w naszym życiu. Kończąc, ks. Proboszcz zaprosił nas do przeprowadzenia refleksji nad tym, jak wiele razy doświadczamy w życiu znaków obecności, interwencji Boga. Zaznaczył, że budzić to będzie w naszym życiu dziękczynienie i jednocześnie otwierać nas na kolejne łaski.

W czasie tej Mszy Świętej dostojny solenizant otrzymał również życzenia. Złożyły je ks. Proboszczowi dzieci ze świetlicy prowadzonej przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, ministranci, harcerze oraz w związku z tym, że ks. Proboszcz jest jednocześnie kustoszem Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha – uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha. Mszę Świętą uświetniła orkiestra parafialna.

W tym dniu po wszystkich Mszach Świętych, także tej sprawowanej w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, odbyło się tradycyjnie błogosławieństwo pojazdów i kierowców, które poprzedziła specjalna modlitwa. Wśród pojazdów były samochody, motocykle, rowery, a nawet przyozdobiony w słoneczniki traktor. Nie zabrakło również druhów strażaków, którzy przybyli samochodami, którymi udają się na akcje ratownicze. Licznie przybyli kierowcy na błogosławieństwo dali wielkie świadectwo wiary i zaufania Bogu.

W czasie błogosławieństwa pojazdów zostały zebrane ofiary, które zostaną przekazane organizacji MIVA Polska, wspierającej polskich misjonarzy w zakupie środków transportu potrzebnych w czasie głoszenia Dobrej Nowiny w różnych zakątkach świata.

Księdzu Proboszczowi życzymy jeszcze raz obfitych łask Bożych i opieki Jego Świętego Patrona oraz św. Rocha na każdy dzień.

Wszystkim kierowcom życzymy bezpiecznej podróży i opieki św. Krzysztofa oraz Aniołów Stróżów.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0070