Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (B), data 24.03.2024 – komentarz do Ewangelii

20 marca 2024 19:38Komentowanie nie jest możliweViews: 151

Bóg do mnie puka!
● Rozważa: ks. Mikołaj Czurczak●

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rok B (24.03.2024)
Ewangelia: Mk 11,1-10 ●

W ostatnią niedzielę Wielkiego Postu myśli wielu z nas wybiegają już w przyszłość, w kierunku przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy, do Śniadania Wielkanocnego czy też do zwykłego spotkania się z bliskimi. Sam charakter Niedzieli Palmowej, jest dość radosny, widzimy ludzi z kolorowymi palmami, co sprawia, że nasze myśli są radosne, jesteśmy pełni zachwytu podziwiając piękno tychże gałązek. Jednak we wszystkich księgach liturgicznych mówiących o tej uroczystości, znajdujemy nazwę ,,Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej”. Czemu zatem zapominamy, że ta niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień i co będziemy w jego trakcie upamiętniać?

W liturgii Niedzieli Palmowej, w czasach przed Soborem Watykańskim II, kapłan i lud gromadzili się przed świątynią. Przewodniczący stukał krzyżem procesyjnym trzykrotnie w drzwi Kościoła i dopiero wtedy drzwi się otwierały, a wierni wchodzili, by uczestniczyć w Eucharystii. Miało to symbolizować Boga, który puka do naszego wnętrza, by wejść i zamieszkać w naszych sercach, co przypominał również w jednej z homilii papież Benedykt XVI. Stąd każdy z nas powinien pamiętać, że Niedziela Palmowa jest jedynie początkiem tygodnia, w którym będziemy wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to też czas, by zobaczyć swoje dotychczasowe życie, a w nim miejsca, do których Bóg nie dotarł. Można popatrzeć na relację z dziećmi i drugą połówką, czy dość czasu spędzamy razem, czy też tego życia brakuje, bo ostatnie resztki sił pochłania ekran telewizora, czy tabletu. Spojrzę również na moje życie codzienne, czy jest ono uporządkowane zarówno fizycznie, jak i duchowo?

Wymownym elementem przedstawionym w dzisiejszej perykopie ewangelicznej jest moment słania przez Izraelitów płaszczy przed przybywającym Jezusem. Szata jest symbolem godności człowieka. Zatem położenie przed Jezusem tychże płaszczy ma ukazać powierzenie swojego życia Jezusowi. Dziś powinniśmy popatrzeć na naszą relację duchową i przywiązanie do rzeczy materialnych. Co na co dzień przysłania mi relację z Panem Bogiem? Czy jest to przywiązanie do jakiejś osoby, praca naukowa, media, nauka? Zobaczę również, gdzie mój czas jest marnowany, a mógłbym go przeznaczyć zarówno na swój rozwój intelektualny i duchowy. Pomyślę też o dobrym przygotowaniu się do sakramentu pokuty i pojednania.

Wreszcie gałązki ścięte na polach. Kiedy władcy, królowie wracali z wojen, ludność właśnie takim znakiem witała zwycięzców. Z tej racji powinniśmy zobaczyć nasze dotychczasowe życie, a w nim nasze zwycięstwa, w których pokonaliśmy nasze grzechy, przyzwyczajenia, lenistwo, sytuacje, w których otwarliśmy się na innych. Takie wydarzenia pomogą nam w podjęciu dalszej drogi do nawrócenia i w dniu Zmartwychwstania, gdy będziemy śpiewać ,,Zwycięzca śmierci”, słowa tej pieśni będą odnosiły się również do naszego życia.

————–

ks. Mikołaj Czurczak – kapłan Diecezji Rzeszowskiej, w maju 2023 roku przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie pełni posługę wikariusza w parafii p.w. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie.

Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Gdy się zbliżali do Jerozolimy, do Betfage i Betanii na Górze Oliwnej, posłał dwóch spośród swoich uczniów i rzekł im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz przy wejściu do niej znajdziecie uwiązane oślę, którego jeszcze żaden człowiek nie dosiadał. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj. A gdyby was kto pytał, dlaczego to robicie, powiedzcie: „Pan go potrzebuje i zaraz odeśle je tu z powrotem”». Poszli i znaleźli oślę przywiązane do drzwi z zewnątrz, na ulicy. Odwiązali je, a niektórzy ze stojących tam pytali ich: «Cóż to ma znaczyć, że odwiązujecie oślę?» Oni zaś odpowiedzieli im tak, jak Jezus polecił. I pozwolili im. Przyprowadzili więc oślę do Jezusa i zarzucili na nie swe płaszcze, a On wsiadł na nie. Wielu zaś słało swe płaszcze na drodze, a inni gałązki ścięte na polach. Ci zaś, którzy Go poprzedzali i którzy szli za Nim, wołali: «Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego, Dawida, które nadchodzi. Hosanna na wysokościach!»

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web