Piękne krzyże wykonane przez dzieci z mikstackiej Szkoły Świętego Rocha

22 marca 2023 09:00Komentowanie nie jest możliweViews: 576

Mikstat jest miastem szczególnego kultu św. Rocha. Od 2012 roku, w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe, z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka odbywają się spotkania w ramach Szkoły Świętego Rocha, które mają za zadanie przybliżyć dzieciom postać niebieskiego patrona, historię kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, związane z nim legendy, a także zwyczaje odpustowe, ich sens i znaczenie.

Marcowe spotkanie w Szkole św. Rocha 017

W grudniu 2020 roku zostały zainicjowane comiesięczne spotkania, w soboty po szesnastym dniu miesiąca. Ich termin nawiązuje do dnia narodzin dla nieba św. Rocha, czyli 16 sierpnia. Podczas tych spotkań uczestnicy pochylają się oczywiście nad postacią św. Rocha, ale także poznają zwyczaje związane z przeżywanym okresem liturgicznym, wspomnieniami różnych świętych. Podczas każdego spotkania dzieci otrzymują do wykonania pewne zadania.

Chciałabym podzielić się efektami jednego z nich, ściśle związanego z przeżywanym obecnie Wielkim Postem. To czas, kiedy częściej spoglądamy na krzyż. To na nim z miłości do każdego z nas umarł Pan Jezus. Krzyże wiszą na ścianach w naszych domach, szkołach, urzędach, szpitalach, kościołach, stoją w różnych punktach naszych miast i wiosek, nosimy je na szyi, za nim podążamy podczas nabożeństw drogi krzyżowej. Pomyśleliśmy, żeby każde dziecko własnoręcznie wykonało krzyż, tym bardziej że był on niezwykle ważny w życiu Świętego Rocha, który urodził się ze znamieniem w kształcie krzyża na piersi. W jego życiu nie brakowało trudnych doświadczeń, o których często mówimy, że są krzyżykami życiowymi. Dzieci pięknie wskazały takie trudne chwile w życiu św. Rocha, a wśród nich: śmierć rodziców, osamotnienie w chorobie, niesłuszne oskarżenie i osadzenie w wiezieniu.

Tak więc do 17 marca dzieci miały wykonać krzyżyki i przynieść je na spotkanie marcowe. Pozostawiono dzieciom całkowitą swobodę w wyborze materiału, z którego mają być one wykonane. Po raz kolejny dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością. Powstał na przykład krzyżyk z klamerek; trzeba się naprawdę dobrze, przyjrzeć by to dostrzec.  Pomysł bardzo ciekawy, a wykonanie perfekcyjne. Jedna z dziewczynek wykonała krzyż z gałązek róży, a cierniową koronę wykonała z drutu kolczastego. Powstała też niezwykle ciekawa kompozycja składająca się z krzyża, na którym widnieje serce, a wokół niego narzędzia męki Pańskiej. Wśród nich są srebrniki, za które Judasz wydał Pana Jezusa, młotek, obcęgi, gwoździe, zegar wskazujący trzecią godzinę, drabina, bicz i kilka innych przedmiotów. Jest krzyż zrobiony z masy solnej, do którego przytwierdzone jest czerwone serce, symbol miłości. Motyw serca pojawia się na kilku krzyżach wykonanych przez dzieci, podobnie jak korona cierniowa. Jedna z dziewczynek przykleiła do swojego krzyżyka puzzle. Jak wyjaśniła, czasami nasze życie rozsypuje się jak puzzle na drobne kawałki, a Wielki Post jest dobrym czasem, by pewne sprawy uporządkować. Dzięki temu nasze życie się zmienia.

Nie sposób opisać wszystkich wykonanych przez dzieci krzyży, ale można je obejrzeć na zdjęciach. Wszystkie są piękne, bo w ich przygotowanie młodzi wykonawcy włożyli dużo serca, będącego wyrazem ich wrażliwości i miłości do Jezusa. Ksiądz proboszcz Krzysztof obiecał, że w dniach Triduum Paschalnego znajdzie dla krzyży wykonanych przez dzieci miejsce w pobliżu Grobu Pańskiego.

Dzieci ze Szkoły Świętego Rocha myślą już o przygotowaniu palm. Jeszcze trwa Wielki Post, szczególny czas, który został nam dany. Życzmy sobie, by udało nam się poukładać i zmienić w naszym życiu to, co zmiany i uporządkowania wymaga, byśmy mogli w pełni doświadczyć radości wielkanocnego poranka.

Małgorzata Strzelec

Andrzejek Kałkus -Mój krzyż a.jpg 1

Ewa Mazurkiewicz - Mój krzyż.jpg 1.jpg 1

Hania Golicka Mój krzyż.jpg 1.jpga

Igorek Szron - Krzyż.jpg 1.

Karolinka Kulak - Mój krzyż.jpg 1.jpg a

Lilianka Binek- Mój krzyż.jpg 1a

Maja Lemierz - Mój krzyż..jpg b

Małgosia i Jaś Gabryś.jpg 1

Marysia i Staś Pyta -Krzyz

Mateusz Domagała - Mój krzyż.jpg a

Nadia i Jakub Stryjonek - Nasz krzyż.jpg 1

Nikola Domagała - Mój krzyż.jpg a

Zosia Wróbel - Mój krzyż.jpg 1

Zuzia Działak

Poleć innym!

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web