Już niedługo w Mikstacie odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt – nasz patronat

6 sierpnia 2023 23:39Komentowanie nie jest możliweViews: 328

Roch-Mikstat-DSC_0027Zbliża się 16 sierpnia, dla mikstackiej wspólnoty parafialnej dzień niezwykle ważny, dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Na niewielkim Wzgórzu Cmentarnym za miastem, wśród starych drzew, znajduje się niewielki drewniany kościół, który w 2011 roku został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Kościół został wybudowany w 1786 roku jako wotum za uratowanie mieszkańców miasteczka od zarazy, która siała śmierć w okolicy.

Gdy wchodzimy do wnętrza sanktuarium, w ołtarzu głównym widzimy młodego mężczyznę w stroju pielgrzyma, z raną na prawej nodze. Nogę tę opatruje anioł. Przy lewej nodze możemy zobaczyć psa z chlebem w pysku. Młody mężczyzna z obrazu to patron tego miejsca – Święty Roch. Od ponad trzystu lat podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha w Mikstacie odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt.

Odpust to szczególny czas, do którego należy się przygotować, przede wszystkim duchowo. W okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości odpustowych wpisuje się odprawiana codziennie, od 7 sierpnia, o godz. 18.30 Msza Święta połączona z naukami, które w tym roku będzie głosił ks. Przemysław Kaczkowski, notariusz Kurii Diecezjalnej i rzecznik prasowy diecezji kaliskiej. Po Eucharystii będzie odmawiana Nowenna do Świętego Rocha, będąca od pokoleń formą duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych ku czci Świętego Patrona.

Warto zwrócić uwagę na propozycję skierowaną szczególnie do młodego pokolenia. 7 sierpnia rozpoczną się spotkania w ramach XII edycji Szkoły Świętego Rocha. Czym jest ta wakacyjna szkoła? To spotkania przybliżające dzieciom postać Świętego Patrona, a także czas wspólnej modlitwy nowennowej, poznawania zwyczajów odpustowych, historii małej Ojczyzny, dziedzictwa przekazanego nam przez przodków. Spotkania te pomagają zrozumieć młodym sens i znaczenie odbywającego się w Mikstacie obrzędu błogosławieństwa zwierząt.

W scenariuszu uroczystości odpustowych znajduje się również Dzień Chorych i Starszych, który przeżywany będzie w niedzielę 13 sierpnia. To spotkanie modlitewne dla osób chorych i starszych oraz ich opiekunów przy relikwiach św. Rocha.

15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej także świętem Matki Bożej Zielnej, po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha. Tam odśpiewane zostaną nieszpory i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. O północy kapłani pochodzący z mikstackiej parafii bądź z nią związani będą sprawowali pasterkę. Maryja, którą w sposób szczególny czcił św. Roch, przeprowadzi nas tą nocną porą w odpustowy czas. Niezwykły klimat do modlitwy panuje podczas tej Mszy Świętej sprawowanej wśród migocących na grobach lampek symbolizujących pamięć o tych, którzy odeszli, a którzy kiedyś oddawali cześć św. Rochowi.

O godzinie 8.00 sprawowana będzie przy ołtarzu polowym przy sanktuarium Msza św. w intencji gospodarzy i pielgrzymów, a po niej odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokona J.E. Ksiądz Bp Łukasz Buzun. Jest on niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim ma wymiar religijny. Mieszkańcy parafii, ale także pielgrzymi przyprowadzają, przynoszą, a czasami przywożą swoje zwierzątka, by powierzyć je opiece św. Rocha. Przed bramą przechodzi wraz ze swoimi właścicielami praktycznie cała Arka Noego. W tej przedziwnej procesji można zobaczyć konie, kucyki, psy, koty, chomiki, świnki, rybki, żółwie, kurczaki oraz jeszcze inne ptaki i zwierzaki. Oczywiście udział w tej procesji może wziąć każdy, kto przyprowadzi, przyniesie lub przywiezie swoje zwierzęta. Od wieków wierzy się, że udział w „świętorochowym” obrzędzie błogosławieństwa chroni zwierzęta przed chorobami, ale także wpływa na właściwy stosunek do nich.

Trudno wyobrazić sobie odpust bez uroczystej sumy. Ta odprawiona zostanie o godz. 11.00. W tym roku przewodniczył jej będzie J.E. Ksiądz Bp Łukasz Buzun.

Uroczystość na Cmentarnym Wzgórzu zakończy Msza Święta z indywidualnym błogosławieństwem dzieci, która sprawowana będzie o godz. 18.00. To ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych, podczas których swój czas na spotkanie z Niebieskim Patronem mają najmłodsi. Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.

Patronat honorowy nad tegorocznymi uroczystościami odpustowymi objęli: Biskup Kaliski Damian Bryl, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Natomiast patronat medialny: Radio Rodzina, Telewizja Internetowa Dom Józefa, „Opiekun – Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej”, PROART oraz portale internetowe: Opoka, Kultura Ludowa, Fundacja Promocji Kultury, Kraków Zaprasza, Hejnał Oświatowy i oczywiście Dziennik Parafialny.

Dodajmy, że w grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w mikstackiej społeczności.

Tekst: Ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium,
 oraz Małgorzata Strzelec

Plakat odpust św. Rocha 2023

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web