Europejskie Dni Dziedzictwa w mikstackim sanktuarium – nasz patronat

26 września 2023 18:00Komentowanie nie jest możliweViews: 447

Kolejny raz w wielu krajach drugi i trzeci weekend września był wielkim świętem dziedzictwa kulturowego, zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Związane ono było z obchodzonymi XXXI Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

DSC_0099

W tym roku w obchody włączyła się Szkoła Świętego Rocha i kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. W ramach tych dni 16 września w Mikstacie odbyło się spotkanie u św. Rocha. Hasłem tegorocznych EDD było: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Nawiązywało ono do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na tej liście od 2015 roku znajdują się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Uroczystości te są doskonałym przykładem żywej tradycji kultywowanej przez pokolenia. Spotkanie było okazją do zapoznania się z historią kościoła na Cmentarnym Wzgórzu. Opowiedział o niej kustosz miejsca ks. kan. Krzysztof Ordziniak.

W sanktuarium znajdują się obrazy świętych. Ich sylwetki przybliżyli uczestnikom EDD w sposób niezwykle piękny rodzice i dzieci ze Szkoły św. Rocha: św. Rozalię – p. Danuta Kawałek z Frankiem, św. Izydora Oracza – p. Małgorzata Golicka z Hanią, św. Antoniego – p. Marzena Szron z Igorem, św. Jana Pawła II – Marysia Pyta, św. Marię Magdalenę – Ania Semberecka i Zuzia Możdżanowska, św. Agatę – p. Marta Działak z Zuzią, św. Wojciecha – p. Weronika Stryjonek, św. Stanisława – p. Adam Pyta ze Stasiem, św. Łazarza, św. Martę i św. Marię – p. Magda Mazurkiewicz z Ewą, św. Mikołaja – p. Mirosława Wróbel z Zosią, św. Jadwigę – p. Katarzyna Kulak z Karolinką. Zobaczyć można było również stroje i atrybuty świętych z mikstackiego sanktuarium przygotowane przez rodziców i dzieci. Święty Mikołaj rozdał wszystkim uczestnikom spotkania słodycze. Były ciekawostki z życia świętych i wiele przysłów.

Odbyła się także projekcja filmu „Ku Wzgórzu” z 1993 roku, zrealizowanego przez TV Poznań. Można było zobaczyć, jak zmieniły się uroczystości odpustowe przez te trzydzieści lat. Zmieniły się, bo mamy tu do czynienia z żywym dziedzictwem, czyli takim, które kultywowane jest przez pokolenia, ale podlega zmianom. Warto dodać, że element kultury, jakim są uroczystości odpustowe z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, pozostał, zmieniła się tylko forma jego wyrażania. Zrealizowany trzydzieści lat temu film uświadomił nam upływ czasu i zmiany pokoleniowe.

Ponadto podczas spotkania pokazane zostały zdjęcia z obrzędu błogosławieństwa zwierząt z 2020 roku. Był to szczególny czas, czas pandemii. W odpustowych dniach AD 2020 Mikstat znalazł się w tzw. czerwonej strefie obostrzeń epidemiologicznych, jednak znalazły się osoby, które przyprowadziły swoje zwierzęta i poprosiły ks. kustosza, by je pobłogosławił. Dzięki temu zachowana została ciągłość trzystuletniej tradycji. Pokazało to także, jak ważne są te tradycje dla mieszkańców.

W Europejskich Dniach Dziedzictwa chodzi o to, by pokazać, co cennego jest w regionie, by kształtować w społeczności lokalnej poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo pozostawione przez przodków. Dni te pomagają w ochronie i promocji tego dziedzictwa.

Po prezentacjach był czas na spotkanie przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez rodziców dzieci ze Szkoły Świętego Rocha. Pod namiotem można było obejrzeć prace dzieci wykonane w ramach Rochowych Szesnastek. Oto tytuły niektórych prac: Odpust św. Rocha w mojej rodzinie, Atrybuty św. Rocha, Święty Roch na pielgrzymim szlaku, Co mogę podarować innym, nie mając pieniędzy, Projekt logo Szkoły św. Rocha.

Spotkanie pokazało, że rośnie nam młode pokolenie dziedziców, depozytariuszy dziedzictwa, które zapewne zechce przejąć nasze piękne tradycje odpustowe i przekaże je kolejnym pokoleniom. Oni od najmłodszych lat uczą się odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe pozostawione nam przez przodków. Wiedzą, że to skarb, o który trzeba się troszczyć.

Udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa był możliwy dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci uczestniczących w spotkaniach Szkoły Świętego Rocha. Sądzimy, że był to dla wszystkich uczestników spotkania piękny czas…

Dziękujemy Dziennikowi Parafialnemu za objęcie patronatem medialnym naszego wydarzenia.


Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak i Małgorzata Strzelec
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0003

DSC_0006

DSC_0010

DSC_0013

DSC_0018

DSC_0022

DSC_0028

DSC_0037

DSC_0042

DSC_0046

DSC_0057

DSC_0061

DSC_0063

DSC_0072

DSC_0078

DSC_0087

DSC_0105

DSC_0111

DSC_0113

DSC_0116 - Kopia

DSC_0118

DSC_0132

DSC_0141

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web