VI Niedziela Wielkanocna, rok C, 22.05.2022 – komentarz do Ewangelii

19 maja 2022 15:06Komentowanie nie jest możliweViews: 250

Łaska Bożego pokoju

● Rozważa: dk. Piotr Wąsacz ●
VI Niedziela Wielkanocna, rok C, 22.05.2022, Ewangelia: J 14, 23-29●

Najswietsze-Serce-Jezusa-3-300x213

Dzisiejsza niedziela jest już szóstą w tegorocznym okresie Wielkanocnym. Już za tydzień będziemy przeżywać Uroczystość Wniebowstąpienia Chrystusa. Od jakiegoś czasu w czytaniach mszalnych bardzo wyraźnie widać, że Kościół przygotowuje nas na przeżywanie tego dnia. W dzisiejszej Ewangelii Jezus daje swoim słuchaczom – wśród których jest każdy z nas – pewne pouczenie, jakże bardzo aktualne i potrzebne na czasy, w których przyszło nam żyć.

Wielu ludzi żyje dzisiaj w lęku, strachu o wiele spraw. Przeraża nas ogrom zła, który dzieje się na świecie. Zapewne w rozmowach z innymi ludźmi słuchaliśmy o doświadczeniu niepokoju, który przeżywają, a może sami dzieliliśmy się podobnymi odczuciami. Jezus Chrystus mówi dzisiaj do Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku w czasie Ostatniej Wieczerzy następujące słowa: Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak, jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka.

Te słowa Jezusa na kilka godzin przed Jego męką mogą dziwić. Tuż przed wydarzeniami, które wzbudzą w uczniach niespotykany dotąd lęk i trwogę, Zbawiciel mówi, że daje im pokój i zachęca, by się nie lękali. I chociaż wielu z nas zapewne bardzo się zdziwi, to te słowa są skierowane także do nas. Tyle wokół nas strachu, niepewności jutra, tyle zgorszenia złem, które widzimy. A Jezus w tym wszystkim mówi do KAŻDEGO Z NAS: Daję Ci mój pokój! Nie taki jednak, jaki daje Ci świat! Nie bój się!

Zwróćmy uwagę na to drugie zdanie, które mówi Jezus: Nie tak, jak daje świat, Ja wam daję. Co to znaczy? Żeby to poznać, trzeba najpierw zobaczyć, jaki pokój daje nam świat. Współcześnie bardzo często mówi się, że człowiek musi być samowystarczalny, nie może ufać nikomu poza sobą samym, nikt mu nie pomoże i nie da nic za darmo. Ile sam zdoła zrobić, tyle będzie miał. Świat nam dziś mówi, że pokój osiąga się wtedy, kiedy samemu osiągnie się to, czego się pragnie. Żeby czuć wewnętrzne zadowolenie, muszę zrealizować swoje pragnienia. W tym wszystkim bardzo często nie uwzględnia się faktu, że pewnych pragnień człowiek nie może zrealizować sam. Dlatego często nie doświadcza trwałego pokoju serca, ale tylko chwilowy, ulotny.

Chrystus mówi dzisiaj, że On daje nam inny rodzaj pokoju niż ten światowy. Dlaczego inny? Bo to nie my mamy się siłować, walczyć o wewnętrzną harmonię, ale mamy poddać się Jezusowi, ZAUFAĆ MU, a wtedy on w nasze serca wleje pokój, także w tym trudnym czasie wojny, który przeraża każdego z nas.

Chciałbym siebie i Was zaprosić do refleksji. Czy ja mam wiarę, że Jezus zatroszczy się o dobre rozwiązanie tych wszystkich trudnych spraw, które widzę na świecie i które sam przeżywam? Czy dalej będę na siłę dążył do tego, aby samemu zaspokoić swoje pragnienia, rozwiązać trudności?

Jezus dzisiaj daje nam PEWNOŚĆ, że jeśli Mu zaufamy, oddamy swoje trudności i problemy, to On napełni nasze serca prawdziwym pokojem – tym trwającym nieustannie, a nie tylko chwilowym i ulotnym.

Prośmy Pana, byśmy potrafili Mu zaufać.

dk. Piotr Wąsacz – diakon Diecezji Rzeszowskiej, student Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.


Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.

A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web