Uroczystość Chrystusa Króla, rok C, 20.11.2022 – komentarz do Ewangelii

18 listopada 2022 14:26Komentowanie nie jest możliweViews: 307

Ten Król ma ostatnie słowo!
● Rozważa: ks. Jakub Dzierżak ●

Uroczystość Chrystusa Króla, rok C (20.11.2022 r.)
Ewangelia: Łk 18, 1-8 ●

Czy miałeś kiedyś tak, że wszystko dokoła mówiło Ci „sytuacja przegrana, nic się nie da zrobić”? Ile razy zwątpiłeś i poddałeś się wobec jakiejś przeszkody po ludzku nie do przejścia? Czy jest jeszcze ktoś, kto może mieć tu ostatnie, pozytywne słowo?

Czytając fragment Ewangelii przeznaczony na tegoroczną uroczystość Chrystusa Króla, można by zapytać: co jeszcze Chrystus mógł przegrać? Ukrzyżowany był jednocześnie osaczony, niemal z każdej strony otrzymywał bolesne, upokarzające ciosy. Tłum stoi i patrzy, nie wiedząc, co się dzieje; żołnierze szydzą, arcykapłani kpią i kuszą do samego końca; jeden z powieszonych złoczyńców urąga… Tak jakby całe piekło w tym ostatecznym momencie sprzymierzyło się przeciw jednej Osobie – cierpiącemu Królowi… Wydaje się, że ten Król jest przegrany – w momencie agonii piekło myślało, że cel został osiągnięty: „ten, który miał się za Króla, został unicestwiony”.

Tymczasem styl umierania Jezusa (jeśli w ogóle umieranie może mieć jakiś styl) pokazuje coś zupełnie innego. Ten fragment, jak również opis męki u świętego Jana ukazują Jezusa jako Króla, który jest jednocześnie Ukrzyżowany i Zwycięski. Choć pozory są inne, tak naprawdę On panuje nad sytuacją. Umiera pełen bólu, ale jednocześnie majestatycznie, z pełną świadomością i zgodą na to, co się dzieje. Ci, którzy mieli w sobie odrobinę pokory i uznania własnej małości, doświadczyli w tym momencie ogromu miłosierdzia. Tak jak ten „dobry łotr” – zobaczył swoją nędzę, uwierzył w miłość i niewinność Jezusa, przeprosił i… wygrał. Pod krzyżem byli także ludzie, którzy mieli w sercu miłość do Zbawiciela: Jego Matka, Maria Magdalena, Jan, setnik, który uwierzył i inni…

Jako chrześcijanie jeszcze nieraz doświadczymy momentów, gdy z każdej strony będą nas atakować. Będą podważać sens wiary, Kościoła, kapłaństwa, posłuszeństwa Bogu. Będą kusić do ucieczki od Chrystusa, do „wyzwolenia się”. Doświadczymy momentów wielkiego cierpienia, choroby. Przyjdzie pokusa ucieczki, poddania się. Jednocześnie jednak zawsze pojawią się osoby, które nas podniosą – „anioły” posłane przez Boga. „Kto wytrwa do końca, TEN WŁAŚNIE będzie zbawiony”.

Bo ten Król ma ostatnie słowo.

————–

Ks. Jakub Dzierżakprezbiter diecezji rzeszowskiej. Obecnie posługuje w Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie. Posługuje również w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących Diecezji Rzeszowskiej.

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy ukrzyżowano Jezusa, lud stał i patrzył. A członkowie Sanhedrynu szydzili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli jest Mesjaszem, Bożym Wybrańcem».

Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: «Jeśli Ty jesteś Królem żydowskim, wybaw sam siebie».

Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król żydowski».

Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu: «Czyż Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas».

Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił».

I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».

Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś będziesz ze Mną w raju».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web