Sanktuarium w Ratowie zaprasza na XII Ratowskie Spotkania Patriotyczne

18 czerwca 2022 12:51Komentowanie nie jest możliweViews: 49

XII Ratowskie Spotkania PatriotyczneMsza św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz widowisko plenerowe Ratowo 1920 to punkty centralne tegorocznych, dwunastych już, Ratowskich Spotkań Patriotycznych. W programie przewidziano również tradycyjnie koncert oraz pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego.

W niedzielę 19 czerwca już po raz dwunasty odbędzie się piknik rodzinny Ratowskie Spotkania Patriotyczne, który jest uroczystym podsumowaniem trwających w sanktuarium Dni św. Antoniego.

Uroczystości zainauguruje o godz. 12.00 msza św. w intencji obrońców Ojczyzny, pod przewodnictwem rektora sanktuarium, ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. Na godzinę 13.00 zaplanowano koncert poetycki „Ta ziemia” w wykonaniu Marty i Pawła Stawińskich, a na 14.00 pokazy musztry kawaleryjskiej i pokazy władania białą bronią w wykonaniu przedstawicieli różnych formacji kawalerii ochotniczej. Na godzinę 15.00 przewidziano główną atrakcję pikniku – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”, w którym wezmą udział spadkobiercy tradycji formacji kawalerii i piechoty z okresu II Rzeczpospolitej a także grupy rekonstrukcji historycznej z Mazowsza.

W roku 2022 pamięć o wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej nabiera szczególnego wymiaru. Modląc się za naszych bohaterów z tamtego okresu, będziemy jednocześnie powierzać Bożej opiece obrońców ziemi ukraińskiej, którzy właśnie teraz składają swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Symboliczne znaczenie tej modlitwy, podkreśla fakt, iż będziemy ją zanosić przed słynącym łaskami wizerunkiem św. Antoniego, pocieszyciela strapionych, wspólnie ze schronionymi w klasztorze matkami, żonami oraz dziećmi owych obrońców – zaznacza ks. kan. Bogdan Pawłowski, zachęcając do uczestnictwa w uroczystościach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego pan Adam Struzik oraz Kuria Diecezjalna Płocka. Koncert „Ta ziemia” uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie