Obchody Światowego Dnia Chorego w mikstackiej parafii

14 lutego 2022 22:25Komentowanie nie jest możliweViews: 266

Już po raz trzydziesty – 11 lutego – w dniu, w którym Kościół wspomina Matkę Bożą z Lourdes, obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 1993 roku. Został ustanowiony z woli i inicjatywy św. Jana Pawła II. Hasłem tegorocznego Dnia Chorego były słowa z Ewangelii św. Łukasza „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”( Łk 6, 36).

Dzień Chorych 11.02.2022 028

Światowy Dzień Chorych ma kierować naszą uwagę na potrzeby ludzi chorych, cierpiących i starszych. Jest on także okazją do pogłębiania wrażliwości na potrzeby bliźnich potrzebujących pomocy, ale i tę pomoc świadczących. To dzień poświęcony na wspólną modlitwę, spotkania i dzielenie się swoimi doświadczeniami w przeżywaniu cierpienia. 11 lutego, w kościołach na całym świecie, sprawowane są Msze św. w intencji osób chorych, cierpiących, tych którzy się nimi opiekują, a także za lekarzy i personel medyczny. Mszy świętej w mikstackiej parafii przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, współcelebransami byli – ks. kan. Andrzej Grabański i ks. kan. Grzegorz Klapa.

Rozpoczynając Eucharystię ks. proboszcz przypomniał, że Lourdes, miasto w którym objawiła się Maryja, jest miejscem promieniowania miłości na cały świat. Zaznaczył też, że wiele osób, zwłaszcza chorych i cierpiących, zwraca się do Boga przez wstawiennictwo Maryi, prosząc o łaskę zdrowia.

W rozważaniu skierowanym do wiernych celebrans nawiązał do Ewangelii (Mk7, 31-37), z której wybrzmiały słowa „Effatha, to znaczy: Otwórz się”, a następnie zwrócił uwagę na potrzebę otwarcia się na to, co Pan Bóg dla nas przygotował. Podkreślił, że dzięki takiej postawie Bóg może wiele zdziałać w naszym życiu, także wtedy, kiedy nie rozumiemy w danym momencie naszego cierpienia. Kaznodzieja przypomniał, że w drugi poniedziałek miesiąca, w naszym Diecezjalnym Sanktuarium sprawowana jest Msza święta w intencji osób chorych, którym patronuje właśnie św. Roch, ale także tych, którzy się nimi opiekują. Ksiądz kanonik zwrócił uwagę, że Światowy Dzień Chorego przypada w czasie, gdy pogoda nie zawsze umożliwia chorym wyjście z domu. Zaznaczył, że w naszej wspólnocie Dzień Chorych odbędzie się jeszcze raz w tym roku, tym razem w sanktuarium, w niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha (14 sierpnia).

Podczas Eucharystii został udzielony Sakrament Chorych. Przyjęło go wielu.
W czasie tego modlitewnego spotkania chorych był także czas na adorację Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Ks. kan. Krzysztof udzielił zebranym błogosławieństwa lourdzkiego, a ks. kan. Grzegorz Klapa poprowadził modlitwę.

Na pamiątkę tego spotkania wszyscy otrzymali książeczki „Modlitewnik na czas choroby i cierpienia”. Zapewne pomoże ona w owocnym przeżywaniu trudnych chwil i doświadczeń.

Małgorzata Strzelec

Dzień Chorych 11.02.2022 004