Obchody Światowego Dnia Chorego w mikstackiej parafii

14 lutego 2022 22:25Komentowanie nie jest możliweViews: 261

Już po raz trzydziesty – 11 lutego – w dniu, w którym Kościół wspomina Matkę Bożą z Lourdes, obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 1993 roku. Został ustanowiony z woli i inicjatywy św. Jana Pawła II. Hasłem tegorocznego Dnia Chorego były słowa z Ewangelii św. Łukasza „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”( Łk 6, 36).

Dzień Chorych 11.02.2022 028

Światowy Dzień Chorych ma kierować naszą uwagę na potrzeby ludzi chorych, cierpiących i starszych. Jest on także okazją do pogłębiania wrażliwości na potrzeby bliźnich potrzebujących pomocy, ale i tę pomoc świadczących. To dzień poświęcony na wspólną modlitwę, spotkania i dzielenie się swoimi doświadczeniami w przeżywaniu cierpienia. 11 lutego, w kościołach na całym świecie, sprawowane są Msze św. w intencji osób chorych, cierpiących, tych którzy się nimi opiekują, a także za lekarzy i personel medyczny. Mszy świętej w mikstackiej parafii przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, współcelebransami byli – ks. kan. Andrzej Grabański i ks. kan. Grzegorz Klapa.

Rozpoczynając Eucharystię ks. proboszcz przypomniał, że Lourdes, miasto w którym objawiła się Maryja, jest miejscem promieniowania miłości na cały świat. Zaznaczył też, że wiele osób, zwłaszcza chorych i cierpiących, zwraca się do Boga przez wstawiennictwo Maryi, prosząc o łaskę zdrowia.

W rozważaniu skierowanym do wiernych celebrans nawiązał do Ewangelii (Mk7, 31-37), z której wybrzmiały słowa „Effatha, to znaczy: Otwórz się”, a następnie zwrócił uwagę na potrzebę otwarcia się na to, co Pan Bóg dla nas przygotował. Podkreślił, że dzięki takiej postawie Bóg może wiele zdziałać w naszym życiu, także wtedy, kiedy nie rozumiemy w danym momencie naszego cierpienia. Kaznodzieja przypomniał, że w drugi poniedziałek miesiąca, w naszym Diecezjalnym Sanktuarium sprawowana jest Msza święta w intencji osób chorych, którym patronuje właśnie św. Roch, ale także tych, którzy się nimi opiekują. Ksiądz kanonik zwrócił uwagę, że Światowy Dzień Chorego przypada w czasie, gdy pogoda nie zawsze umożliwia chorym wyjście z domu. Zaznaczył, że w naszej wspólnocie Dzień Chorych odbędzie się jeszcze raz w tym roku, tym razem w sanktuarium, w niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha (14 sierpnia).

Podczas Eucharystii został udzielony Sakrament Chorych. Przyjęło go wielu.
W czasie tego modlitewnego spotkania chorych był także czas na adorację Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Ks. kan. Krzysztof udzielił zebranym błogosławieństwa lourdzkiego, a ks. kan. Grzegorz Klapa poprowadził modlitwę.

Na pamiątkę tego spotkania wszyscy otrzymali książeczki „Modlitewnik na czas choroby i cierpienia”. Zapewne pomoże ona w owocnym przeżywaniu trudnych chwil i doświadczeń.

Małgorzata Strzelec

Dzień Chorych 11.02.2022 004

Dzień Chorych 11.02.2022 010

Dzień Chorych 11.02.2022 013

Dzień Chorych 11.02.2022 014

Dzień Chorych 11.02.2022 015

Dzień Chorych 11.02.2022 034

Dzień Chorych 11.02.2022 039

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web