Ingres biskupa Szymona Stułkowskiego do katedry płockiej

28 listopada 2022 23:42Komentowanie nie jest możliweViews: 28

Źrodło: Bractwo św. Antoniego, zdjęcie Gość Płocki. ▪

W sobotę 26 listopada odbył się ingres do katedry płockiej biskupa Szymona Stułkowskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, w którym brali udział przedstawiciele Bractwa św. Antoniego przy Sanktuarium Diecezjalnym w Ratowie oraz parafii powiatu mławskiego i całego północnego Mazowsza.

Biskup Stułkowski / zdjęcie Gość Płocki

Podczas uroczystości została odczytana bulla papieża Franciszka z 22 października 2022 r., w której powołał on biskupa Szymona Stułkowskiego do przewodzenia kościołowi płockiemu, jednocześnie nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio w imieniu Ojca Świętego przekazał nowemu ordynariuszowi pastorał, znak objęcia władzy apostolskiej nad naszą diecezją.

W wygłoszonej na tę okoliczność homilii biskup Stułkowski wskazał m.in., że decyzję Ojca Świętego, ustanawiającą go biskupem płockim, odczytuje jako wolę Bożą, by prowadził powierzonych mu ludzi do samego Chrystusa. Ksiądz biskup uwypuklił również znaczenie wielowiekowego chrześcijańskiego dziedzictwa na piastowskim Mazowszu, które symbolizuje prastara płocka katedra, wyrażając przy tym troskę, że dzisiejszy kryzys wiary przeżywany zwłaszcza przez ludzi młodych stanowi wyzwanie dla biskupów, kapłanów, diakonów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich – celem jest dotarcie do serc ludzi wątpiących oraz tych, którzy odwrócili się od nauki Chrystusa.

Rolę biskupa można porównać do pracy dyrygenta, który stając przed orkiestrą, zamierza wydobyć z zespołu taką muzykę, by wszyscy, którzy ją usłyszą, chcieli jej posłuchać. Staję dziś przed wami jak dyrygent, którego misją jest wydobyć z was to Boże piękno, to obdarowanie, które nosicie w sobie, by ludzie, patrząc na życie naszej wspólnoty, chcieli słuchać tej muzyki wiary, która płynie z naszego życia. Zdaję sobie sprawę z tego, że najpierw ja sam muszę żyć świadomością obdarowania przez Boga, by ta muzyka była nie tylko wasza, ale nasza – powiedział biskup Stułkowski.

Pasterz kościoła płockiego zaznaczył również, że chciałby, by otwarte drzwi płockie były znakiem otwarcia do wewnątrz, by iść w głąb, do źródła Wody Żywej, oraz otwarcia na zewnątrz, by miłość Boga wypływała ze świątyni i przenikała codzienność.

W ingresie uczestniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz papieski w Polsce, przedstawiciele episkopatu Polski, w tym kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski, przedstawiciele parlamentu, władz rządowych i samorządowych, ruchów i stowarzyszeń, a także parafii z całej diecezji, w tym również Bractwa św. Antoniego przy Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy, a także przedstawiciele parafii z powiatu mławskiego, płońskiego i żuromińskiego.

Na dwa dni przed ingresem biskup Stułkowski spotkał się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku z przedstawicielami mediów oraz osób koordynujących obszary komunikacji w ruchach i stowarzyszeniach, podczas którego wygłosił słowo do zebranych, przybliżając swoją drogę życiową. Wskazał również, że jeszcze jako dziecko słuchał wspomnień jednej z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia o siostrze Faustynie, dzisiaj świętej Kościoła powszechnego, postaci bardzo ważnej dla Płocka jako miejsca, gdzie doznała objawienia Jezusa Miłosiernego, polecającego namalowanie obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Biskup Stułkowski podczas tego spotkania nakreślił także główne założenia, które postawił sobie jako pasterzowi kościoła płockiego, jak również odpowiadał na pytania, m.in. na pytanie przedstawiciela bractwa św. Antoniego przy Sanktuarium Diecezjalnym w Ratowie dotyczące jego posługi w kościele św. Antoniego w Wiedniu. Przybliżając ten czas, biskup Stułkowski wskazał zarówno na organizowane tam zbiórki różnych rzeczy, których sprzedaż pozwała potem parafii prowadzić różne formy pomocy charytatywnej, jak też na ważną rolę orędownictwa św. Antoniego, który wspiera osoby potrzebujące pomocy, bo pogubiły się w życiu.

Biskup Szymon Stułkowski został mianowany 22 października 2022 r. przez papieża Franciszka biskupem płockim, 31 października 2022 r. objął kanonicznie diecezję płocką, a 26 listopada nastąpił jego ingres do katedry płockiej. Zawołaniem biskupim nowego pasterza diecezji płockiej są słowa: „Nazwałem was przyjaciółmi”. Z kolei jego herb, jak sam objaśnił w homilii wygłoszonej podczas ingresu, ma pokazywać sposób przeżywania drogi we wspólnocie Kościoła. Jest na nim muszla, wskazująca na chrzest jako zanurzenie w Wodzie Żywej, lilia, symbol Maryi, patronki płockiej katedry, korona świętego Zygmunta męczennika, patrona Płocka, oraz Gwiazda Betlejemska, która prowadziła mędrców do narodzonego w Betlejem Zbawiciela.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web