Zakończenie oktawy Bożego Ciała 2021 w mikstackim sanktuarium

14 czerwca 2021 13:37Komentowanie nie jest możliweViews: 216

Źródło: Parafia w Mikstacie ▪

Jest już tradycją w mikstackiej parafii, że procesja kończąca tzw. oktawę Bożego Ciała odbywa się w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. W tym roku uroczystość tę przeżywaliśmy 10 czerwca.
0-oktawa-21-DSC_0060
Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak, a współcelebransami byli: ks. kan. Andrzej Grabański, ks. kan. Grzegorz Ignor i ks. wikariusz Marcin Walczak.

Homilię podczas tej uroczystej Eucharystii wygłosił główny celebrans. Podjął w niej trzy zasadnicze tematy: pierwszy związany z oktawą, ale też przedłużeniem oktawy, czyli: kto zamknął Jezusa w tabernakulum; drugi to hasła na czterech ołtarzach; trzeci – ślad, który pozostaje po nas po zakończeniu oktawy Bożego Ciała. Na początku ks. kan. Krzysztof przytoczył słowa św. Jana Pawła II:

„Nasze polskie Boże Ciało ma w sobie szczególne bogactwo. Ktoś powiedział: bogactwo tradycji. Słusznie, z tym że ta tradycja jest pisana bogactwem polskich serc. To tam się ona zaczyna. W tym polskim sercu, od całych pokoleń wdzięcznym Bogu za Jego dary: za dar stworzenia, za dar odkupienia, za dar Eucharystii”.

Kaznodzieja podkreślił, że czas oktawy był czasem wyznania naszej wiary, uczczenia Jezusa Eucharystycznego, ale pokazał także, że wielu wiernych jest spragnionych spotkania z Chrystusem. Zaznaczył, że w mikstackiej wspólnocie mamy przez cały dzień otwarte zarówno sanktuarium, jak i kościół farny. Mamy więc okazję do nawiedzania Jezusa. Zachęcał, byśmy zapragnęli spotkania z Jezusem, także poza Mszą św., czyli na adoracji. Zasugerował, byśmy stojąc nad grobami tych, którzy przekazali nam wiarę i tradycje, odpowiedzieli sobie na pytanie, czy przechodząc obok kościoła, znajduję czas, by zatrzymać się na chwilę modlitwy.

W drugiej części homilii kaznodzieja zatrzymał się na hasłach umieszczonych na ołtarzach, które koncentrowały się na postaci św. Józefa. Na pierwszym ołtarzu widniało hasło: „Święty Józef przewodnikiem w życiu i miłości”, na drugim: „Uczynił tak jak mu polecił Anioł Pański”. Ks. kanonik zaznaczył, że wielokrotnie w życiu nie wiemy, jak mamy postąpić, świat podpowiada nam różne rozwiązania. Podkreślił, że tych trudnych sytuacji nie brakowało w życiu św. Józefa, ale on postępował tak, jak mu Anioł polecił, gdyż jego serce było otwarte na Boga. „Potrzeba nam takiego otwarcia naszych serc na Boga, na działanie Ducha Świętego” – dodał. „Ojcowskim sercem – tak Józef umiłował Jezusa” – te słowa znalazły się na trzecim ołtarzu. Kaznodzieja zaapelował:

„Panowie ojcowie, zapytajcie się dzisiaj, jakie to moje serce ojcowskie jest. Czy potrafię poświęcić czas dla moich dzieci. Ile tego czasu poświęcam, ale powiem więcej – ojcowskie serce, a więc ile czasu poświęcam żonie”.

Na czwartym ołtarzu znalazły się słowa: „Miłość, która ukształtowała życie Świętej Rodziny”. Celebrans zwrócił uwagę, że to miłość kształtuje nasze rodziny. Potrzeba nam zaufania Bogu, tak jak to czynił św. Józef – zaakcentował kaznodzieja. W trzeciej części homilii ks. kanonik Krzysztof przypomniał, że od kilku lat ofiary składane przez wiernych podczas Eucharystii kończącej oktawę Bożego Ciała przeznaczane są na renowację naczyń liturgicznych. Za ofiary zebrane w tym roku odnowiona zostanie monstrancja z sanktuarium.

Po Eucharystii procesja wyruszyła do czterech ołtarzy, które usytuowane były na cmentarzu. Procesja przechodziła wśród grobów naszych przodków. To im zawdzięczmy naszą wiarę, ale także tradycje, które z tak wielką pieczołowitością pielęgnuje się w naszej wspólnocie i przekazuje kolejnym pokoleniom. Pięknie prezentowały się ołtarze, ale Jezus znalazł także przygotowane miejsce w sercach parafian, którzy licznie w czasie Mszy Świętej przystąpili do Stołu Pańskiego.

Procesję zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. Następnie odbyło się poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. To wyraz naszej wiary i zaufania Bogu. Przyniesione zostały pierwociny pól i łąk, by Bóg nam błogosławił, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego, bo tego będącego pokarmem na życie wieczne nigdy nam nie zabraknie. Obyśmy tylko chcieli się nim karmić…

Link do homilii wygłoszonej przez ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka na zakończenie oktawy Bożego Ciała 2021.
https://drive.google.com/file/d/1SHMw0j5mqRHat7blwZ7SOUOBqKzCv52N/view?usp=sharing
oktawa-21-DSC_0001

oktawa-21-DSC_0006

oktawa-21-DSC_0015

oktawa-21-DSC_0016

oktawa-21-DSC_0028

oktawa-21-DSC_0031

oktawa-21-DSC_0041

oktawa-21-DSC_0045

oktawa-21-DSC_0047

oktawa-21-DSC_0048

oktawa-21-DSC_0053

oktawa-21-DSC_0055

oktawa-21-DSC_0056

oktawa-21-DSC_0059

oktawa-21-DSC_0062

oktawa-21-DSC_0063

oktawa-21-DSC_0068

oktawa-21-DSC_0069

oktawa-21-DSC_0073

oktawa-21-DSC_0074

oktawa-21-DSC_0075

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web