Uroczystość Najświętszej Trójcy (B), 30 V 2021 – komentarz do Ewangelii

27 maja 2021 00:29Komentowanie nie jest możliweViews: 154

W imię Trójcy
● Rozważa: Paweł Pomianek ●

Uroczystość Najświętszej Trójcy,
rok B (30 maja 2021)

Ewangelia: Mt 28,16-20 ●

„Błogosławiony niech będzie Bóg Ojciec i Jednorodzony Syn Boży, a zarazem Duch Święty: gdyż okazał nad nami miłosierdzie swoje” (antyfona na Ofiarowanie z Mszy klasycznej na niedzielę Trójcy Świętej).

Forma przywołanej modlitwy podkreśla jedność Trójcy. Czasowniki – będzie i okazał – są użyte w liczbie pojedynczej. Trójca działa jako jedność. Podobnie jest w formule chrzcielnej. Nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego – mówi Jezus; w imię nie w imiona, choć tak podpowiadałaby ludzka logika. Tajemnica Trójcy – jedność Istoty, choć trzy różne Osoby – przerasta to, co jesteśmy w stanie sobie po ziemsku uporządkować i swoim małym rozumkiem wytłumaczyć.

W tej krótkiej perykopie ewangelicznej Chrystus ustanawia najważniejszą misję Kościoła: nauczajcie, udzielając chrztu. Zaczyna jednak swoją wypowiedź słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi… Misja Kościoła przekazana została od Tego, który ma władzę nad światem. To uderzające i godne głębszego namysłu. Kościół nie może, nie ma prawa wyrzec się swojej misji – bo udzielił jej Ktoś mający prawo rozkazywać.

Interesujące jest też to, komu Chrystus udziela misji. Niektórzy jednak wątpili. Chrystus nie obawia się polecać ważnych zadań ludziom słabym. To dla nas budujące, bo wszyscy mamy swoje niedomagania i wszyscy upadamy. To też pozwala inaczej spojrzeć na słabości ludzi Kościoła (nie tylko duchownych). Można by jednak pójść o krok dalej i stwierdzić, że ów nakaz działania w Imię Trójcy nadany przez Chrystusa pełni także funkcję wzmocnienia i rozwiania wątpliwości: A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
————–
Paweł Pomianek – świecki teolog, publicysta, filolog polski, redaktor i korektor tekstów, autor bloga z poradami dotyczącymi poprawnego używania języka polskiego JezykoweDylematy.pl i właściciel firmy Językowe Dylematy. Opiekun Dziennika Parafialnego. Mąż Anny, tata dwunastoletniej Julii, ośmioipółletniego Piotrusia i siedmioletniego Dominika.


Słowa Ewangelii wg św. Mateusza
Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami:
«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web