Święta Agata uczczona w Mikstacie

10 lutego 2021 07:43Komentowanie nie jest możliweViews: 193

ks. kan. Krzysztof Ordziniak •

5 lutego w kalendarzu liturgicznym wspominamy Świętą Agatę, dziewicę i męczennicę. Jej obraz znajduje się w ołtarzu bocznym w kościele pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Święta Agata czczona jest Mikstacie od stuleci, a jej kult związany jest z pożarami, które przed laty niszczyły miasto.
Agata-Mikstat-DSC_0062
Tradycyjnie odpust ku jej czci odbył się w niedzielę po jej liturgicznym wspomnieniu. Uroczysta suma odpustowa była sprawowana o godz. 11:00. Na początku skierowałem do zebranych w naszej farze słowa powitania i przypomniałem, że dawniej sumę sprawowali księża wikariusze z dekanatu ostrowskiego. Od szesnastu lat sprawowana jest ona przez kapłanów seniorów. W latach ubiegłych sprawowali ją kapłani z Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II z Ostrowa Wlkp. W tym roku – kapłani seniorzy pochodzący z naszej parafii i mieszkający obecnie na jej terenie. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Andrzej Grabański, współcelebransami byli ks. kan. Grzegorz Ignor, ks. kan. Grzegorz Klapa i ks. kan. Jerzy Rasiak, który wygłosił homilię.

Zaznaczył, że staje w tym dniu z wielkim wzruszeniem przy ołtarzu jako świadek wielkiego kultu św. Agaty w mikstackiej parafii. Na początku wyjaśnił znaczenie imienia Agata, czyli: dobra, szlachetna, wyjątkowa. Zaznaczył, że taka była Agata, której życie trwało krótko i przypadło na czas prześladowań chrześcijan. Przywołując najważniejsze wydarzenia z jej życia, kaznodzieja pytał, skąd u niej była ta siła. Zaznaczył, że była urodziwą dziewczyną, gdy przyjęła chrzest przyrzekła wierność Jezusowi. Zakochał się w niej namiestnik Sycylii, ale ona postanowiła służyć tylko Chrystusowi i pozostała wierna przyrzeczeniu, mimo poddaniu wielu torturom. Nakazał m.in. obciąć jej piersi, dlatego jest patronką kobiet doświadczających chorób piersi i innych chorób nowotworowych. Na rozkaz namiestnika została wrzucona na rozżarzone węgła, poniosła śmierć męczeńską.

Jej kult rozpoczął się bardzo wcześnie. Za szczególny znak uznano uchronienie Katanii podczas wybuchu Etny w rok po śmierci św. Agaty. Podczas tego wybuchu przypomniano sobie o niezwykłej sile młodziutkiej męczennicy. Kontynuując, kaznodzieja pytał: Skąd się w naszej parafii wzięła tradycja uroczystości odpustowych ku czci św. Agaty? Od najdawniejszych czasów panny i czciciele św. Agaty przybierali w piękne kwiaty. Ważny jest jeszcze jeden znak. Na dzień św. Agaty święci się chleb. Tradycji tej pozostają wierni współcześni mikstaczanie.

W dalszej części homilii ks. kan. Jerzy pytał: Czego nas uczy św. Agata? Bo –podkreślił – to jest najważniejsze. Kontynuując, powiedział: „Uczy nas niezwykłej wiary i męstwa”. Następnie przywołał słowa pozostawione nam przez Jezusa: „Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” (Mt 10,32-33). Podkreślił, że te słowa wymagają zaktualizowania. Zaakcentował, że czasy, w których żyjemy, są trudne, ponieważ wielu zapiera się Chrystusa. Nawiązując do strajku kobiet, padającego słownictwa, zaakcentował, że świadczą one o upodleniu człowieka. Podkreślił, że św. Agata potrafiła dać świadectwo swej wiary, pozostała wierna złożonym przyrzeczeniom. Zwrócił uwagę na potrzebę modlitwy za naród. Zachęcał zebranych, by postawili sobie pytanie, na ile dają świadectwo żywej wiary. Kaznodzieja zaznaczył, że nie jest łatwo dawać świadectwa swej wiary, ale nikt nie wymaga od nas aż takich cierpień, jakie znosiła św. Agata. Żąda się natomiast od nas wszystkich dobroci i miłości. Ks. kan. Jerzy zwrócił uwagę, że ta uroczystość uczy nas szacunku dla chleba. Przypomniał, że kiedyś chleb, który upadł na ziemię, był całowany. Przypomniał o robieniu znaku krzyża, gdy rozpoczynano krojenie chleba. Pobłogosławiony chleb zabieramy do domów, by chronił nas od ognia.

W dalszej części homilii ks. kanonik zwrócił uwagę na szacunek dla ludzi, którzy chronią nas w czasie pożarów – strażaków. Przypomniał straż pełnioną w naszej parafii przy Grobie Pańskim. Kaznodzieja wyraził nadzieję, że piękne tradycje związane z odpustem św. Agaty będą w naszej wspólnocie kontynuowane.

Kończąc, ks. kanonik modlił się: „Święta Agato, dziewico i męczennico, wspomagaj nas, wspomagaj tych, którzy walczą o przetrwanie największych wartości chrześcijaństwa. Daj nam siłę wiary i wypraszaj nam bezpieczeństwo i wielką miłość do Chrystusa i jego Matki”. Dziękujemy ks. kanonikowi Jerzemu za ubogacenie nas swoim słowem. Mam nadzieję, że skłoniło ono wielu parafian do refleksji nad przeżywaniem swojej wiary w życiu codziennym i postawienia sobie pytania, czy naprawdę jestem świadkiem Chrystusa.

W homilii ks. kanonik Jerzy wspominał o błogosławieństwie chleba w dniu św. Agaty. Mimo pandemii udało się zachować wierność tradycji przodków. Po zakończonej Eucharystii przewodniczący sumie odpustowej ks. kan. Andrzej Grabański odmówił modlitwę błogosławieństwa chleba. Ze względu na stan pandemii wierni przynieśli do pobłogosławienia chleb z domu. Pobłogosławiłem go i został zabrany do domów. Podczas Eucharystii wybrzmiało „Te Deum”, bo jak nie uwielbiać Boga i nie dziękować Mu za naszą patronkę św. Agatę, ale i za tych, którzy troszczyli się o ciągłość i trwanie jej kultu w naszej parafii.

Link do homilii ks. kan. Jerzego Rasiaka:

https://drive.google.com/file/d/1rygMAIBTWAmGm96hFk5wVAl44U8XEV-l/view?usp=sharing

Agata-Mikstat-DSC_0005

Agata-Mikstat-DSC_0010

Agata-Mikstat-DSC_0014

Agata-Mikstat-DSC_0024

Agata-Mikstat-DSC_0026

Agata-Mikstat-DSC_0044

Agata-Mikstat-DSC_0047

Agata-Mikstat-DSC_0048

Agata-Mikstat-DSC_0049

Agata-Mikstat-DSC_0053

Agata-Mikstat-DSC_0055

Agata-Mikstat-DSC_0058

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web