O pszczołach – w Ostoi św. Antoniego

2 sierpnia 2021 15:28Komentowanie nie jest możliweViews: 33

W Ostoi św. Antoniego odbywa cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży, a także w formie spotkań międzypokoleniowych pod hasłem „Pszczoła – najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

pszczoły 4 Rat

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. W ich programie przewidziano m.in. prelekcję, wygłoszoną przez dra rolnictwa, a także wieloletniego pszczelarza, filmiki edukacyjne, kreatywne formy poszerzenia wiedzy na temat roli pszczół i wspólne sadzenie roślin w założonej w klasztornych ogrodach oazie miododajnej.

Sanktuarium św. Antoniego usytuowane jest w urokliwym dorzeczu Wkry, na obszarze chronionym Natura 2000. Bardzo ważną rolę odgrywa tu przyroda, której piękno można kontemplować o różnych porach roku. Troska o przyrodę – doskonałe dzieło Stwórcy – wprost wpisuje się również we franciszkańskie dziedzictwo ratowskiego konwentu, który został zbudowany przez Zakon Braci Mniejszych. Nasza inicjatywa jest ponadto odpowiedzią na wezwanie Ojca św. Franciszka zawarte w encyklice „Laudato Si” – podkreśla rektor, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W ramach warsztatów przybliżane jest m.in. pojęcie zapylacza, prezentowane przyczyny powstania układu roślina kwiatowa – zapylacz, omawiane gatunki pszczół oraz innych owadów zapylających zamieszkujących Polskę, podkreślane znaczenie pszczół i zapylaczy w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym jak też ukazywane praktyczne aspekty zakładania oaz miododajnych z roślin łatwych w uprawie.

Celem projektu jest uwrażliwianie społeczności Mazowsza na szczególną rolę pszczół w życiu każdego człowieka. Chcemy w ujęciu długofalowym zachęcić do szeroko zakrojonych działań na rzecz poprawy warunków bytowania zapylaczy, m.in poprzez powszechne zakładanie oaz miododajnych, a w rolnictwie bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, m.in. poprzez rozpylanie ich w nocy – wskazuje wiceprezes stowarzyszenia, Monika Pietrzak-Ners.

W ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zostaną przeprowadzone łącznie 4 warsztaty poświęcone roli pszczół oraz innych zapylaczy.

Źródło: Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo

oaza miodajna Ratowo 2

oaza miododajna Ratowo

pszczoły 1 Rat

pszczoły 2 Rat

pszczoły 3 Rat

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web