II niedziela zwykła (rok B), 17 stycznia 2021 – komentarz do Ewangelii

14 stycznia 2021 14:45Komentowanie nie jest możliweViews: 254

Bądź „influencerem”!
● Rozważa: ks. Jakub Dzierżak ●

II niedziela zwykła, rok B (17 stycznia 2021 r.)
Ewangelia: J 1,35-42 ●

Ks. Jakub Dzierżak

Ewangelia najbliższej niedzieli zwraca uwagę na ucho. Ucho, które jest otwarte i nastawione na odbiór komunikatów Boga. Nabycie umiejętności wyłapywania wiadomości Boga z ogromu informacji, które nas bombardują, może spowodować, że staniemy się influencerami Boga, mającymi pozytywny wpływ na innych ludzi.

Skąd takie określenie „influencer”? Pochodzi ono z języka mediów społecznościowych
i oznacza osobę, która ma duże oddziaływanie na internautów poprzez umieszczane treści. Tego określenia użył również papież Franciszek w odniesieniu do Maryi zarówno w czasie ŚDM w Panamie, jak też w adhortacji apostolskiej Christus vivit (punkt 44). Chodziło o to, że Maryja poprzez swoją zgodę na Bożą wolę, wcześniej usłyszaną, oraz zaangażowanie stała się narzędziem, którym Bóg posłużył się w sposób wspaniały
w historii.

W jaki sposób stać się takim influencerem Boga? Na to pytanie odpowiada nam niedzielna Ewangelia. Możemy w niej zauważyć dwóch influencerów: Jana Chrzciciela oraz Andrzeja. Jan Chrzciciel, krewny Jezusa, od młodości przygotowywał się do wyjątkowej misji Poprzednika Chrystusa, który miał ogłosić Jego obecność oraz przygotować ludzi na Jego przyjęcie. W tym celu Jan spędził sporo czasu na pustyni, gdzie w samotności i trudnych warunkach uczył się wyłapywać komunikaty Boga. Dzięki temu później, gdy chrzcił nad Jordanem, dwukrotnie spotkał Jezusa i dwukrotnie powiedział o Nim: oto Baranek Boży. Zdanie składające się z trzech wyrazów, niepozorne, a właśnie dzięki niemu Jan stał się wielkim influencerem Boga, ponieważ pobudził zainteresowanie dwóch swoich uczniów: Andrzeja oraz drugiego, którego imienia nie znamy (możemy tylko przypuszczać, że był nim właśnie Jan Ewangelista). Tych dwóch uczniów poszło za Jezusem, ponieważ byli ciekawi, kim On jest, gdzie mieszka i jak żyje. Gdy spędzili dzień w towarzystwie Jezusa, słuchając Jego słów, tak się Nim zachwycili, że z kolei Andrzej stał się influencerem Jezusa i poszedł odszukać swojego brata, Szymona (później Piotra). Opowiedział mu to, co słyszał i widział,
a potem przyprowadził Szymona do Jezusa, żeby sam już mógł się przekonać o Jego wspaniałości.

Jak widzimy, wszystko zaczyna się od otwartego i nastawionego ucha. Bóg cały czas sieje swoje słowo, ciągle je wypowiada i czeka, aż trafi na dobry grunt. Jeśli usłyszymy Ewangelię, przyjmiemy ją i przekonamy się, jak bardzo jest piękna, staniemy się influencerami Boga, czyli osobami, które będą miały pozytywny wpływ na ludzi
z naszego otoczenia. Takie narzędzia pragnie mieć Bóg w swoim warsztacie. Obyśmy mogli dostąpić tego zaszczytu!

————–

Ks. Jakub Dzierżak – kapłan diecezji rzeszowskiej. Obecnie posługuje w Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie. Posługuje również w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących Diecezji Rzeszowskiej.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem.

Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?»

Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej.

Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa.

A Jezus, wejrzawszy na niego, powiedział: «Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazywał się Kefas» – to znaczy: Piotr.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web