Dzień Strażaka 2021 w mikstackiej parafii

9 maja 2021 13:59Komentowanie nie jest możliweViews: 366

Tekst: Małgorzata Strzelec ▪ Zdjęcia: druh Jacek Sikora ▪

4 maja w Kościele obchodzone jest wspomnienie św. Floriana męczennika. Patronuje on osobom, których praca zawodowa bądź posługa związana jest z ogniem, a więc m.in. hutnikom, kowalom, kominiarzom, strażakom. Jego wstawiennictwa przyzywa się w czasie sztormów, gradobicia. Jest już tradycją w mikstackiej parafii, że w tym dniu sprawowana jest w naszej świątyni Msza święta w intencji strażaków i ich rodzin.
DSC_0963
Zanim jednak druhowie strażacy wraz ze swoim sztandarem przekroczyli próg mikstackiej fary udali się na groby druhów strażaków, którzy współtworzyli karty historii OSP, a poprzedzili ich w drodze do domu Ojca. Zapalone znicze były symbolem ich pamięci.

Przed godz. 18:00 druhny i druhowie OSP Mikstat zgromadzili się w strażnicy, skąd wraz z pocztem sztandarowym przeszli do kościoła. Przybyli tu także strażacy z Kaliszkowic Kaliskich. Druhowie strażacy uczestniczyli w nabożeństwie majowym, któremu przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Zachęcał on zebranych, by w sposób szczególny polecać w tym dniu obchodzących swoje święto strażaków.

O godz. 18:30 rozpoczęła się Eucharystia. Przy ołtarzu stanęło czterech kapłanów. Przewodniczący koncelebrze ks. kan. Krzysztof Ordziniak modlił się w intencji strażaków z Mikstatu i Komorowa oraz ich rodzin, zaś współcelebransi, ks. kan. Andrzej Grabański, ks. kan. Grzegorz Ignor i ks. kan. Grzegorz Klapa, prosili o radość wieczną dla druhów strażaków, których Pan w ostatnim czasie powołał do siebie.

Słowa rozważania skierował do zebranych w mikstackiej farze ks. kan. Andrzej Grabański. Rozpoczynając rozważanie, kaznodzieja wskazał, że chce się w nim odnieść do słów umieszczonych na sztandarach strażaków: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Podzielił homilie na dwie części, w pierwszej, odnosząc się do słów „Bogu na chwałę”, nawiązał do słów św. Pawła; pytał, czy pomyśleliśmy o tym, że jesteśmy dziećmi Boga. Ks. kanonik zaakcentował, że jeżeli jesteśmy dziećmi Boga, to powinniśmy być przy Bogu, powinniśmy być podobni do Boga. Podkreślił, że jeżeli jesteśmy dziećmi Boga, to powinniśmy z Nim przebywać, jemu służyć i być posłuszni. Jak zaakcentował ks. kan. Andrzej, gdy będziemy wypełniali to, czego Bóg od nas oczekuje, będziemy żołnierzami Boga, będziemy wzorami. Kontynuując, kaznodzieja przywołał słowa z Ewangelii: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”. Zaznaczył, że zawarte jest w nich wskazanie, jakie dobro mamy wybrać. Jako dzieci Boga mamy wybierać to, co jest dobre w oczach Boga.

W dalszej części homilii ks. kan. Andrzej rozważał słowa „Ludziom na pożytek”. Podkreślił, że to Bóg wybrał strażaków do tej służby ludziom i usposobił ich do niej. Dalej pytał druhny i druhów, czy gdy biegną lub jadą samochodem na akcję, to myślą o Panu Bogu. Kaznodzieja skierował do nich słowa podziękowania za ich nieustanną gotowość do tego, by służyć innym. Kontynuując refleksję, ks. kan. Andrzej zastanawiał się nam przyszłością straży. Zwrócił uwagę na potrzebę otoczenia młodych, którzy wstępują w szeregi strażaków, opieką. Podkreślił potrzebę dzielenia się z nimi swoim doświadczeniem. Życzył strażakom, by ich powołanie przekładało się na ich życie rodzinne. Zaznaczył, że wielokrotnie pozostawiają swoje rodziny, domy, by służyć innym, by nieść im dobro. Życzył strażakom, by to dobro, które niosą innym, wyzwalało się i gościło w ich domach, by spotykali się w strażnicy, ale nie musieli często wyjeżdżać do wypadków i pożarów.

Myślę, że do słów podziękowań dla druhów strażaków wypowiedzianych przez ks. kan. Andrzeja dołącza się cała społeczność Mikstatu i Komorowa.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. proboszcz poświęcił medaliki ze św. Florianem. Otrzymali je strażacy. Niech ich patron czuwa nad nimi i oręduje we wszystkich potrzebach ich i ich bliskich przed Bożym tronem.

Tegoroczne Święto Strażaków przeżywane było w cieniu pandemii. Zazwyczaj w tym dniu kościół wypełniony był wiernymi. W tym roku ze względu na obostrzenia mogło być ich znacznie mniej. We Mszy św. w intencji strażaków uczestniczyli przedstawiciele władz: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Dybul.

Po Mszy Świętej druhowie udali się do strażnicy. Po zawierzeniu swej posługi Bogu przyszedł czas na radosne świętowanie. Czas ten był także czasem czuwania, bo nigdy nie wiadomo, kiedy rozlegnie się głos syreny wzywający do akcji… Na szczęście tego dnia nad miastem nie rozległ się sygnał strażackiej syreny.
DSC_0003

DSC_0006

DSC_0010

DSC_0014

DSC_0019

DSC_0037

DSC_0943

DSC_0945

DSC_0950

DSC_0951

DSC_0952

DSC_0955

DSC_0956

DSC_0958

DSC_0959

DSC_0960

DSC_0961

DSC_0962

DSC_0967

DSC_0969

DSC_0970

DSC_0971

DSC_0973

DSC_0974

DSC_0975

DSC_0977

DSC_0979

DSC_0980

DSC_0981

DSC_0985

DSC_0987

DSC_0989

DSC_0990

DSC_0991

DSC_0992

DSC_0994

DSC_0995

DSC_0996

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web