Patriotyzm to zadanie – X Ratowskie Spotkania Patriotyczne [podsumowanie i zdjęcia]

28 września 2020 12:15Komentowanie nie jest możliweViews: 74

Tematem przewodnim X Ratowskich Spotkań Patriotycznych były rozważania na temat patriotyzmu „na dziś – na czas pokoju a jednocześnie szybko postępujących przemian kulturowych”. W programie tradycyjnie znalazł się też koncert, pokazy musztry oraz rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej z 1920 r.
DSCN5344
 Spotkania rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny z 1920 r., której przewodniczył oraz podczas której homilię wygłosił rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W kazaniu ks. Pawłowski wskazał, że świętujemy w tym roku stulecie Victorii Warszawskiej, będącej kulminacją wyczerpującej wojny z wrogiem nastawionym nie tylko na zwycięstwo militarne, ale też dopuszczającym się potwornych zbrodni na ludności cywilnej. Nieoczekiwane zwycięstwo garstki polskich obrońców pokazało, że siła ducha, determinacja, a także patriotyzm, traktowany jako zadanie do wykonania, może zmienić bieg historii.

Bezpośrednio po mszy św. odbył się koncert patriotyczno-religijny pt. „Śpiewajmy pamięć o tych dniach”, w którym wystąpili artyści z Mławy Marta i Paweł Stawińscy. Miłośnicy musztry kawaleryjskiej mogli ją zobaczyć w wykonaniu spadkobierców tradycji 2 Szwadronu Mławskiego 4 Pułku Ułanów Zaniemieńskich, a także 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Na zakończenie tradycyjnie zostało zaprezentowane widowisko plenerowe „Ratowo 1920”, nawiązujące do wydarzeń z wojny-polsko bolszewickiej, które rozegrały się w okolicach Ratowa wiosną 1920 r.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści: poseł Anna Cicholska, senator Jan Maria Jackowski, Jerzy Rakowski, starosta mławski, Włodzimierz Wojnarowski, radny powiatu mławskiego, Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Przemysław Pakuszewski, wójt gminy Radzanów, Artur Ryfiński, komendant powiatowy policji w Mławie, Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy nadleśnictwa Dwukoły; mieszkańcy gminy Radzanów, powiatu mławskiego, płockiego, żuromińskiego, sierpeckiego, płońskiego, a także turyści z Elbląga, Warszawy i Wrocławia.

W widowisku zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne: m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. hetmana Lwa Sapiechy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stowarzyszenie „Cywile z Mławy”, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan” w barwach 2 Szwadronu Mławskiego, spadkobiercy 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich z Wrocławia, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

Patronat honorowy nad X Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego oraz powiatu mławskiego.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

DSCN5103