Odpust ku czci św. Agaty w Mikstacie

10 lutego 2020 12:23Komentowanie nie jest możliweViews: 151

5 lutego Kościół wspominał w liturgii młodą dziewicę, męczennicę św. Agatę. Święta Agata jest drugorzędną patronką kościoła farnego w Mikstacie, a w niedzielę po wspomnieniu liturgicznym odbywa się tu odpust ku jej czci.
DSC_0077
W tym roku uroczystej sumie przewodniczył ks. Michał Będzieszak, dyrektor Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp. Współcelebransami byli kapłani emeryci i ks. wikariusz. Jest  tradycją, że to właśnie zasłużeni dla kaliskiej diecezji kapłani, którzy zakończyli posługę w swoich parafiach i przeszli na emeryturę, przybywają, by dzielić z nami radość odpustowego czasu.

W słowie wprowadzającym do Eucharystii współautor tego tekstu ks. prob. Krzysztof Ordziniak przywitał i przedstawił przybyłych kapłanów. Przypomniał, że kapłani z Domu Jana Pawła II przybywają na uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty trzynasty raz.

Homilię podczas tej mszy św. wygłosił ks. Michał Będzieszak. Zaznaczył, że św. Agata kojarzona jest z dwoma symbolami: chlebem i solą. Kaznodzieja przywołał powiedzenie związane z patronką: „Chleb i sól św. Agaty od ognia ustrzeże chaty”. Kapłan zwrócił uwagę, że w Ewangelii usłyszeliśmy o chlebie, soli i lampie, która zostawiła tak ustawiona, by świeciła wszystkim. Podkreślił, że wiara nadaje życiu prawdziwy smak, pomaga nam zrozumieć trudne sytuacje i doświadczyć Bożej bliskości. Powiedział m.in. „Życie połączone z wiernością w wierze będzie piękne, bo wiara zadziwia świat, a niewierność w wierze wystawia nas na śmieszność, bylejakość wiary na pogardę, niezgodność czynów ze słowami na odrzucenie i na potępienie, podeptanie przez ludzi”. Akcentując znaczenie dzielenia się chlebem z potrzebującymi, wyjaśnił, że  nie polega ono tylko na podaniu kromki chleba, ale na kształtowaniu postawy dobroci, wrażliwości, odwagi do  czynienia dobra. Następnie kaznodzieja przywołał słowa popularyzowane przez  Matkę Teresę z Kalkuty zachęcające do pomocy i czynienia dobra… mimo wszystko.. Zwrócił uwagę, że wielkim pożarem współczesnego świata, niszczącym serca i relacje, jest egoizm. Podkreślił, że egoista nie kocha nikogo, nie kocha nawet siebie. Jest to osoba, która chce otrzymywać wszystko natychmiast, brakuje jej czasu dla innych.  Ks. Michał przytoczył kilka przykładów zachowań egoistycznych. Zaznaczył, że jeśli dostrzegamy u siebie braki w miłości, to nadzieją dla nas jest Eucharystia, która jest chlebem. Zachęcał do umiłowania Jezusa eucharystycznego i  do tego, by uczyć się od Niego miłości do Boga Ojca i do ludzi, bo miłość ta jest ofiarna, przebaczająca, szczera, nieodwołalna. Celebrans zwrócił uwagę, że podczas adoracji taką miłość mamy mieć za ideał, do takiej miłości mamy dążyć. Kaznodzieja zachęcał: „Zechciej dzisiaj z wiarą przyjąć Komunę Świętą. Nie jako amulet na szczęście doczesne, ale jako ogień miłości, który rozpali twoje serce, ugasi płomień egoizmu, uratuje cię przed zniszczeniem, a nasyci najprawdziwszym dobrem”. Kończąc, skierował słowa podziękowania do wiernych za troskę o kapłanów emerytów. W Domu Jana Pawła II odprawiane są msze święte gregoriańskie za zmarłych z naszej parafii. Zachęcał do łączności duchowej, do uczestnictwa w tym czasie w mszach św. w parafialnej świątyni.

Dziękujemy ks. Michałowi za ubogacenie nas słowem, za zwrócenie uwagi na potrzebę ciągłego dążenia do doskonalenia postawy miłości wobec bliźnich, do uczenia się jej od Tego, który ukochał nas miłością bezgraniczną, bezwarunkową. Przed końcowym błogosławieństwem celebrans udał się pod ołtarz św. Agaty. Tu odmówił specjalną modlitwę i pobłogosławił chleb i wodę.

Po zakończonej Eucharystii wielu zabrało do domu kawałek pobłogosławionego chleba. Ma on chronić domostwa przed pożarami, ma pomagać w chorobach gardła. Wiele osób wyjeżdża obecnie do pracy za granicę. Zabrany kawałek chleba pobłogosławiony w dzień św. Agaty ma łagodzić tęsknotę za Ojczyzną i bliskimi. Odchodzą w zapomnienie niektóre tradycje, zanika zwyczaj błogosławienia chleba, wody, soli w dzień św. Agaty. W mikstackiej wspólnocie jest on kontynuowany.

Małgorzata Strzelec
Ks. Krzysztof Ordziniak

Zdjęcia z archiwum parafii w Mikstacie
DSC_0016

DSC_0022

DSC_0024

DSC_0025

DSC_0039

DSC_0042

DSC_0059

DSC_0066

DSC_0068

DSC_0073

DSC_0078

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web