Niedziela Świętej Rodziny, 27 grudnia 2020 – komentarz do Ewangelii

25 grudnia 2020 19:34Komentowanie nie jest możliweViews: 125

Rozważa: ks. Bohdan Dutko MS

Nic nie uchodzi uwadze tego, kto patrzy oczami serca; dla niego każdy powiew wiatru ma swoją opowieść, a każda fala ma swój obraz.”

Thomas Moore

Natalia Klocek (DSC_4128)

Proroctwo Symeona

W niedzielę Świętej Rodziny, Ewangelia przywołuje proroctwo Symeona.

Imię Symeon oznacza Bóg wysłuchał. Stary człowiek – tak jak Abraham – został wysłuchany przez Boga! Stary, mądry i pobożny Symeon rozpoznaje w Jezusie wypełnienie się wszystkich zapowiedzianych obietnic. Duch Święty dał mu łaskę ujrzenia w dziecku Boga!

Symeon, trzymając Jezusa wysławia Boga słowami: „Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela”.

 

Wewnętrzne światło

Maryja słyszy od Symeona twarde słowo: „Twoją duszę miecz przeniknie”. Myślę, że Maryja nie była wylewną kobietą. Mówi Ewangelia, że miała dar zachowywania słów i wydarzeń w sercu i zdolność rozważania ich.

Z pewnością proroctwo Symeona stało się dla Niej wewnętrznym światłem, które Jej pomogło stanąć na drodze krzyżowej Jej Syna. Szła za Nim pełna pokoju, wierząc, że dokonuje się dzieło zbawienia, że wszystko jest w rękach Boga.

 

Wiara Maryi

Każdy w życiu doświadcza jakiejś formy miecza przechodzącego przez nasze dusze…  Dlatego nasze wpatrywanie się w Matkę Bożą nie ma nas prowadzić tylko do zachwytu i podziwu nad Jej życiem, nad Jej heroicznością, ale Jej życie, Jej wiara ma stać się dla nas drogą, którą idziemy. A przecież tak jak Ona, my też idziemy w stronę nieba. Dlatego tak bardzo potrzebna jest nam Jej wiara – zwłaszcza wtedy – kiedy dotyka nas ten symeonowy miecz, abyśmy nie zwątpili.

 

Przeszyte dusze

Czytałem świadectwa kobiet, które były w ciąży, gdy ich mężowie umierali podczas zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku… Wielu z nas pamięta tragedię pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r., jak wtedy miecz boleści przeszył dusze nie tylko bliskich tych, którzy zginęli, ale duszę całego narodu.

Jak rozumieć te wydarzenia? Jakim kluczem otworzyć ukrytą w nich tajemnicę?

Św. Paweł porównuje Słowo boże do miecza. Słowo ma przeniknąć nasze dusze. Słowo Boga to jest nasza historia. To są fakty naszego życia. Umieć je czytać! To jest nasze zadanie!

To prawda, że miecz prze­niknie nasze życie, ale przez nie ujawni się prawda o nas…

To jest łaska mieć udział w Bożym zwycięstwie nad śmiercią…

Jeśli będziemy mieli łaskę widzieć, że Słowo boże się w nas wypełnia, że ono przeszywa nasze serce,

Wystarczy mieć tylko otwarte uszy i oczy serca, wystar­czy słuchać Boga i trwać wiernie przy Jego słowie, aby być błogosławionym w tych sytuacjach, w których człowiek sam z siebie czuje się opuszczony, odrzu­cony, a nawet przeklęty. Symeonowe bło­gosławieństwo jest nie tylko dla Maryi, ono jest dla wszystkich Jej dzieci.
————–
ks-bohdan-dutko-2015Ks. Bohdan Dutko, misjonarz saletyn. Po przyjęciu święceń kapłańskich (1988) pracował jako katecheta w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Olsztynie, studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i pełnił posługę duszpasterza akademickiego w Rzeszowie. W 1996 r. po raz pierwszy został redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „La Salette – Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”, którą to funkcję pełnił ponownie w latach 2007-2012 i pełni od 2015 r. W latach 1997-2000 był asystentem w Radzie Prowincjalnej w Warszawie, następnie przez sześć lat był przełożonym wspólnoty zakonnej i proboszczem w Rzeszowie. W latach 2012-2015 pełnił funkcję wikariusza Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Saletynów. Od 2018 r. jest dyrektorem “Centrum Pojednania” Domu Rekolekcyjnego w Dębowcu.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web