Film „ZIEJA” – w kinach już od 28 sierpnia! NOWY TERMIN PREMIERY KINOWEJ

28 sierpnia 2020 10:01Komentowanie nie jest możliweViews: 53

Film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego będzie można zobaczyć w kinach już od 28 sierpnia!

Film ZIEJA to szeroki, epicki obraz wędrówki przez historię Polski XX wieku. Przewodnikiem w tej podróży jest charyzmatyczny, mądry, bezkompromisowy ksiądz Jan Zieja.

Dystrybucja kinowa TVP, zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=g-mwqHq_3Og&feature=youtu.be

ZIEJA został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, przy współfinansowaniu Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasta Lublin.

image001-ZiejaTytuł: Zieja
Reżyser: Robert Gliński
Dystrybutor: TVP

Czas trwania: 105 minut
Premiera: 28 sierpnia

Jest rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR), zostaje wezwany na przesłuchanie. Rozmowy z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa staną się przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego niezwykłej duchowej postawy, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii wieku dwudziestego.

Historia niezwykłego życia księdza Jana Ziei, duchownego, działacza społecznego, tłumacza, publicysty i pisarza religijnego, skupia w sobie wszystko, co najważniejsze w polskiej historii XX wieku. Ksiądz Zieja był naocznym świadkiem – wojny roku 1920, kampanii wrześniowej 1939, Powstania Warszawskiego, początków Komitetu Obrony Robotników (KOR) – co więcej świadkiem mającym na te wydarzenia wpływ. Był kapelanem wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej, a także kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. W tej posłudze nie ulegał fasadowemu patriotyzmowi. W kazaniach głosił, że nie można zabijać nikogo, nawet wrogów czyli Niemców. Bo to zbrodnia. Chciano go rozstrzelać za dezercję i defetyzm. Gdy w latach 20-tych XX wieku pochował samobójczynię na katolickim cmentarzu wylądował przed sądem biskupim. W roku 1926 wyruszył na pielgrzymkę do Rzymu bez paszportu, ignorując istnienie granic państwowych. W roku 1946 włączył do swojej rady parafialnej kobietę, co było wówczas zabronione i ponownie otrzymał naganę od biskupa.

Zieja często stawiał na szali swoje życie, wolność, nierzadko ryzykował wszystkim, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Jego idealistyczne, najprostsze i bezpośrednie pojmowanie dobra, miłości, wyrozumiałości dla ludzkich wad oraz niezwykły kręgosłup moralny powodowały, że często szedł pod prąd nie tylko bieżącej sytuacji politycznej, ale i kościelnych reguł. Bezkompromisowy, wierny swoim zasadom wyszedł bez szwanku z niezliczonych zagrożeń, nigdy nie wyrzekając się swoich przekonań.

Obsada:
Andrzej Seweryn (ks. Jana Zieja), Mateusz Więcławek (ks. Jan Zieja młody ), Zbigniew Zamachowski  (Adam Grosicki), Sławomir Orzechowski  (Pułkownik Adamiec), Sonia Bohosiewicz (Krystyna Żelechowska), Redbad Klynstra  (kpt. Szafrański), Tadeusz Bradecki (prymas Stefan Wyszyński).

Robert Gliński

Reżyser. Absolwent wydziału architektury Politechniki Warszawskiej (1975). W latach 1989-91 członek Komitetu Kinematografii. Od roku 2002 wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, w latach 2008-2012 rektor uczelni. W latach 2011-2014 dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Filmografia: CHŁOPCY (spektakl telewizyjny), BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ (spektakl telewizyjny), CZUWAJ, KAMIENIE NA SZANIEC, ŚWINKI, BENEK, SOLIDARNOŚĆ, SOLIDARNOŚĆ…, WRÓŻBY KUMAKA, CZEŚĆ TERESKA

Wojciech Lepianka

Scenariusz. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Filmografia: WOJENNE DZIEWCZYNY (serial telewizyjny) , DIAGNOZA (serial telewizyjny), STRAŻACY (serial telewizyjny) , ZBRODNIA. Sezon 2 (serial telewizyjny), PIĄTE, NIE ODCHODŹ! reż. Katarzyna Jungowska , MÓJ ROWER reż. Piotr Trzaskalski

APG STUDIO