Europejskie Dni Dziedzictwa w Ratowie 2020. Relacja

15 września 2020 09:26Komentowanie nie jest możliweViews: 71

13 edd 2020
Tekst i zdjęcia: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie •

337. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej stała się jednym z tematów wiodących tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w ratowskim sanktuarium, których celem, zgodnie z mottem „Ratowo – droga przez wieki”, było ukazanie przełomowych momentów w dziejach miejscowości na tle historii całego kraju. Przedsięwzięcie o charakterze religijno-kulturalno-edukacyjnym zostało zorganizowane po raz dziesiąty. Podobnie jak w poprzednich latach Dziennik Parafialny był jednym z patronów medialnych ratowskiej imprezy.

Dni Dziedzictwa rozpoczęły się o godz. 9.30 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, której przewodniczył oraz podczas której homilię wygłosił rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W homilii ks. rektor przywołał m.in. postać włoskiego kapucyna Marka z Aviano, odprawiającego o świcie 12 września 1683 roku na wzgórzu Kahlenberg mszę św., do której służył król Jan III Sobieski oraz jego syn królewicz Jakub, a potem nieustraszenie niosącego posługę kapłańską na polu bitwy.

– Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do uczczenia 337. rocznicy Bitwy pod Wiedniem, na którą, zgodnie z tradycją, został zabrany przez chorążego Tomasza Narzymskiego słynący łaskami obraz św. Antoniego z Ratowa. Bitwy, podczas której geniusz strategiczny polskiego króla Jana III Sobieskiego, a zarazem głównodowodzącego sprzymierzonymi wojskami, wsparty siłą duchową ojca Marka z Aviano, spadkobiercy św. Antoniego, uratował Europę przed nawałą osmańską – podkreślił ks. Pawłowski.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”, podczas którego przybliżona została postać rycerza Pawła z Radzanowa, doradcy księcia mazowieckiego Siemowita IV, którego gniazdo rodowe znajdowało się kilka kilometrów od Ratowa. Uczestnicy mieli także możliwość zatopienia się w kulturę rycerską, obejrzenia pokazu tańca średniowiecznego, wysłuchania prelekcji o strojach średniowiecznych i technikach ich szycia, a także obejrzenia turnieju konnego i pokazów pojedynków pieszych rycerzy w zbrojach wzorowanych na czternastowieczne.

Następnie, w nawiązaniu do hasła przewodniego „Ratowo – droga przez wieki”, zaprezentowane zostały przełomowe momenty w historii Ratowa i okolic na tle historii całego kraju – począwszy od szesnastego wieku aż po współczesność.

Poza elementami edukacyjnymi tradycyjnie zaplanowano również prelekcję na temat historii założenia pielgrzymkowego w Ratowie, zwiedzanie pobernardyńskiego kompleksu klasztornego, a także prezentację postępów trwających właśnie prac renowacyjnych przy ołtarzu Matki Boskiej Śnieżnej, dofinansowanych ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których celem jest odkrycie unikatowej osiemnastowiecznej marmoryzowanej polichromii z drewna lipowego.

Jak co roku, można było podziwiać kunszt edukatorów i rekonstruktorów z Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz Stajni Tarpan.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, w tym senator Jan Maria Jackowski, Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego, Włodzimierz Wojnarowski, członek rady powiatu mławskiego, Witold Okumski, członek zarządu powiatu mławskiego a także Mirosław Koźlakiewicz, członek Rady Społecznej przy Biskupie Płockim. Projekt współfinansowany był ze środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku”. •
1 edd 2020

2 edd 2020

3 edd 2020

4 edd 2020

5 edd 2020

6 edd 2020

7 edd 2020

8 edd 2020

9 edd 2020

10 edd 2020

11 edd 2020

12 edd 2020

14 edd 2020

15 edd 2020

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web