Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 25 XI 2018 – komentarz do Ewangelii

22 listopada 2018 16:22Komentowanie nie jest możliweViews: 341

Kto jest dzisiaj moim Królem?
• Rozważa: Lucyna Montusiewicz •

Ewangelia: J 18,33b-37

Antonio Ciseri, Ecce homo

Wtedy:
Wleczony od Annasza do Kajfasza, pojmany i przesłuchiwany Jezus powtórnie trafia przed oblicze rzymskiego prefekta Piłata. – Czy Ty jesteś Królem Żydowskim – pyta, lecz w kontekście brzmi ukryty niepokój: czy zagrażasz Rzymowi, czy zwołasz swoich ludzi do walki? Czy z Twoją osobą związane są kłopoty?

Obecnie:
Czy Jezus jest niebezpieczny dla współczesnego świata? A dzisiejsza Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata może być powodem strachu? Można by tak przypuszczać, patrząc na zachowanie różnych środowisk. Nikt nie musi być Jego poddanym.

A jednak:
Kim TY Jezu jesteś? Powtarzamy to zdanie w każdym pokoleniu. Szukamy odpowiedzi w teologii, historii, archeologii, opowieściach i świadectwach ludzi świętych. Odbija się w tym pytaniu zwykła ludzka tęsknota za przywódcą, autorytetem, który poprowadzi, któremu można zaufać. Zapowiadany w Starym Testamencie Mesjasz, Król jest ciągle oczekiwany, a każdy ma swoje wyobrażenie o Nim.

Jednak Słowo dzisiejszej Ewangelii jest skierowane do nas, słuchających. Ono bardzo głęboko konfrontuje nas z tajemnicą krzyża. Jezus potwierdza, obwieszcza, że jest oczekiwanym Królem, lecz nie dóbr ziemskich, nie pieniędzy i władzy, bo Jego Królestwo jest nie z tego świata.

Zatem mamy kłopot, bo usilnie próbujemy wyobrazić sobie ten inny świat. Czasem nawet popadamy w różne praktyki, aby na ten „inny” świat sobie zasłużyć. Jednak tajemnica Jego dobrowolnej śmierci z miłości do nas grzeszników i w jej konsekwencji haniebne ukrzyżowanie – jest dzisiaj odpowiedzią Boga na nasze pytanie. Ten Król przeprowadzi cię przez doświadczenia niesprawiedliwości i bólu, aż twoim, tak jak Jego, będzie udział w Zmartwychwstaniu.

Niestety ta tajemnica jest przed wieloma zamknięta, bowiem powierzchowność życia, brak refleksji, duchowe lenistwo nie pozwalają nam zgłębić tej tajemnicy i przyjąć Królestwa Ewangelii.

Dla nas samych i dla całego Kościoła Świętego ważny jest osobisty wybór, komu chcemy służyć. Kto ma Słowa Życia Wiecznego? Kto jest dzisiaj moim Królem, którego słucham, uwielbiam i błogosławię?


lucyna-montusiewicz-01Lucyna Montusiewicz, matka i żona, psycholog, nauczyciel akademicki, wieloletni przewodnik po Ziemi Świętej i Beskidach.


Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»
Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».
Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»
Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web