Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski – “Zasłużonym dla Województwa Podkarpackiego”

8 stycznia 2018 09:39Komentowanie nie jest możliweViews: 137

mokrzyckiSekretarz dwóch papieży, metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odebrał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Wręczenie tytułu miało miejsce podczas sesji sejmiku w Filharmonii Podkarpackiej. Uczestniczył w niej także arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, oraz biskup Jan Wątroba – ordynariusz rzeszowski.

Uroczystość rozpoczął przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, który odczytał list gratulacyjny od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz uchwałę, jaką 27 listopada 2017 roku przyjęli przez aklamację radni województwa w sprawie przyznania arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Marszałek Władysław Ortyl przybliżył w laudacji postać arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego oraz podejmowane przez niego liczne działania, jak również służbę dwóm papieżom: św. Janowi Pawłowi II oraz Benedyktowi XVI.

- Z wielkim oddaniem służył dwóm papieżom jako ich sekretarz i powiernik wielu spraw. Jest świadkiem prawdy o heroicznym życiu Papieża Polaka i jako jego wierny uczeń, wypełnia duchowy testament wielkiego świętego – odczytał marszałek.

Wiele miejsca w laudacji marszałek poświęcił również pracy arcybiskupa Mokrzyckiego na Ukrainie, gdzie krzewi polskość oraz jednoczy mieszkających tam Polaków i Ukraińców.

- Jako duszpasterz archidiecezji lwowskiej nieustannie szuka porozumienia na płaszczyźnie polsko-ukraińskiej. Stara się budować porozumienie poprzez dialog i pojednanie – mówił marszałek Ortyl.

Odznakę, legitymację i pamiątkowy grawerton wręczyli arcybiskupowi członkowie Komisji Głównej sejmiku wraz z przewodniczącym oraz zarząd województwa z marszałkiem. Po przekazaniu odznaki przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrała m.in. wojewoda Ewa Leniart:

- Jesteśmy wdzięczni, że dzięki staraniom księdza arcybiskupa w muzeach i kościołach Podkarpacia znajdują się pamiątki i relikwie św. Jana Pawła II – podkreśliła wojewoda.

W imieniu parlamentarzystów podkarpackich gratulacje złożyła poseł Krystyna Wróblewska: – Chcemy przekazać księdzu arcybiskupowi wyrazy uznania za ten trud, który włożył arcybiskup w to, co dzieje się na Ukrainie, że walczy ksiądz arcybiskup o polskość, o polskie kościoły – mówiła Krystyna Wróblewska.

Arcybiskup Mokrzycki, dziękując za odznaczenie, mówił także o swojej pracy na Ukrainie i o wsparciu, jakie otrzymuje z Podkarpacia. Tuż po zakończeniu uroczystości powiedział:

- Cieszę się, że zostałem wyróżniony tym odznaczeniem, bo to jest taki dowód, że moi rodacy, którzy mieszkają w Polsce, pamiętają o mnie. Jest to wyraz ich pamięci, wdzięczności, a przede wszystkim solidarności, chcą przez to podkreślić, że nie zostawiają mnie samego w archidiecezji lwowskiej – mówił arcybiskup Mokrzycki.

Metropolita lwowski odebrał również życzenia imieninowe, a obecny na sesji arcybiskup Adam Szal, modląc się i święcąc opłatki, powiedział:

- Cieszymy się, że ksiądz arcybiskup przyznaje się do Podkarpacia, z którego wyszedł, którego jest świadkiem i synem, wiernie służącym Panu Bogu w kościele na Ukrainie.

Wydarzenie uświetnił występ Alicji Regi, a po sesji radni oraz zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, składając sobie noworoczne życzenia. Wśród osób biorących udział w sesji byli m.in. księża, służby mundurowe, radni sejmiku z poprzednich kadencji oraz parlamentarzyści.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki urodził się w 1961 roku w Majdanie Lipowieckim na Podkarpaciu. Do szkoły uczęszczał w Łukawcu, Cieszanowie a później w Oleszycach. Ukończył seminarium duchowne w Przemyślu, a w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Mariana Jaworskiego. W 1996 roku został powołany na stanowisko osobistego sekretarza Jana Pawła II. Po jego śmierci był też sekretarzem Benedykta XVI. W lipcu 2007 roku arcybiskup rozpoczął nowy etap posługi – został arcybiskupem koadiutorem Archidiecezji Lwowskiej, a w 2008 został metropolitą lwowskim.

Tekst: Monika Konopka/Biuro Prasowe UMWP

Źródło: