Wakacyjna wyprawa Matki Bożej

27 lipca 2017 05:25Komentowanie nie jest możliweViews: 53

PodrozAmPld-01Drodzy Przyjaciele!
Lipiec to czas wakacji. Wielu z nas decyduje się nawet na dalsze wyjazdy, wędruje po górach lub jedzie nad morze, a gorąco tylko w Sejmie. Może marzymy o dalekich wojażach w okolice równika?

Matka Boża podróżuje przez Andy
Towarzyszmy więc wielkiej wyprawie Matki Bożej przez Amerykę Południową. W tych tzw. egzotycznych krajach wcale nie łatwo się żyje na co dzień. Wysokie temperatury, duża wilgotność, komary, malaria, denga, węże i co tam jeszcze… Do tego dochodzi bieda. W większości krajów strefy równikowej  ludzie żyją bardzo ubogo i nie mają perspektyw na zmianę swojej sytuacji. Dla nich to nie wakacje, ale ciężka rzeczywistość. Tym bardziej gorąco witają wędrującą Ikonę.

Trzęsienia ziemi
Tak właśnie jest w Ekwadorze, gdzie teren jest niespokojny sejsmicznie. Wiele rodzin jeszcze nie odbudowało swoich domów po dużym trzęsieniu ziemi dwa lata temu, a ziemia tam nadal się drży. Zaledwie miesiąc temu był kolejny incydent o sile ponad 6 stopni Richtera. Na dnie oceanu, ale bardzo blisko. Tym razem skończyło się tylko na strachu. Czy pomogła im wędrująca przez ekwadorską ziemię Matka Boża? Pewnie tak!

Jakoś dojedziemy!
Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej jedzie przez kolejne ekwadorskie parafie w diecezji Santo Domingo. Ludzie przekazują Ją sobie z wielką radością i szacunkiem. W miastach wędruje w oszklonym „Mama Mobilu”, ale tam gdzie nie ma asfaltowych dróg trzeba radzić sobie inaczej. Sami zobaczcie, to prawdziwa wakacyjna wyprawa. I co za radość jechać razem z Matką Bożą!

Wizyta w parafii św. Ferreriusza w regionie Andoas wywołała wielkie poruszenie. Droga była długa i niewygodna przez tereny rolnicze. Ikonę jednak eskortowała kolumna samochodów. W efekcie przyjazd Matki Bożej znacznie się opóźnił. Wszyscy jednak cierpliwie czekali. To było dla nich wielkie wydarzenie.

Większość tych ekwadorskich parafii jest bardzo rozległa, mają więc nawet po kilka kaplic (jak nasze kościoły filialne). Ikona odwiedza je wszystkie, a ludzie prowadzą Ją w procesjach od miejsca do miejsca. Oczywiście w latynoskim stylu: barwnie, ze śpiewem i licznymi kolorowymi balonikami, którymi oni dekorują wszystko, również w kościele. Wszędzie pełno dzieci, a młodzi organizują spotkania i modlitwę. Podczas homilii nieustannie poruszane są problemy związane z ochroną ludzkiego życia.

Dalsza wędrówka przez andyjskie drogi
Matka Boża zawędrowała także do małej górskiej miejscowości o nazwie Celica i zatrzymała w parafii p. w. Naszej Pani z Cisne. Miejscowość ta znajduje się na terenach wiejskich w północno-wschodniej części diecezji Santo Domingo.  Ikona odwiedziła tutaj kilka wspólnot. Najdalej, bo aż 3 godziny drogi po wertepach, dojechała do wspólnoty Unidos Venceramos II. Tym większa była radość z tak znakomitego Gościa. Przyszło mnóstwo ludzi i adoracja trwała całą noc. Feretron z Ikoną nieśli mężczyźni specjalnie ubrani w białe koszule. Wszędzie ludzie dostają obrazki wielkości pocztówki z Matką Bożą Częstochowską i modlitwą św. Jana Pawła II z encykliki Humanae Vitae. Obrazki przykładają do wędrującej Ikony i zabierają je do swoich domów.

Matka Boża zawsze chętnie odwiedza siostry zakonne. W zaciszu ich klasztorów, otoczona cichą, gorącą modlitwą, czuje się znakomicie. Na swojej trasie przez Ekwador także odwiedza kolejne klasztory. Siostry są bardzo, bardzo szczęśliwe. W Puerto Quito odwiedziła ss. werbistki, a w Santo Domingo polskie benedyktynki misjonarki i karmelitanki.

„Od Oceanu do Oceanu” w Telewizji Trwam
Przypominamy, że w Telewizji Trwam można oglądać kolejne odcinki filmu z I etapu wyprawy „Od Oceanu do Oceanu”. Emitowane są w każdy wtorek o godz. 16:30, a powtarzane kolejnego dnia w nocy dla widzów w Ameryce oraz ok. 9 rano. Zapraszamy!
Cały film z I etapu peregrynacji można zakupić TUTAJ

Przygotowania do wizyty w Kolumbii
Najwyższy czas przygotować dalszą drogę dla Matki Bożej. Przed nami Kolumbia, a to olbrzymi kraj. Prawie czterokrotnie większy od Polski. Musimy przygotować konkretny plan i uzyskać aprobatę tamtejszych biskupów. Trzeba będzie ustalić odpowiedzialnych koordynatorów i kustosza Ikony. Zdobyć środki na łączność i transport.
Robimy wszystko, co jest możliwe. Mamy już wiele kontaktów i wielką nadzieję, że wszystko się uda i Matka Boża pojedzie dalej. Wenezuelczycy także bardzo proszą o przyjazd do nich. Oni Jej bardzo potrzebują. Niestety obecnie jest tam bardzo niebezpiecznie. Prosimy módlcie się za nich! Jeżeli sytuacja się ustabilizuje wszystkie drogi się otworzą.

Teraz potrzebujemy Pomocy Przyjaciół!
Jeżeli ofiarujesz 20,- 50,- 100,- 200,- 500,- zł na wsparcie peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej przez Amerykę Południową, pomożesz upowszechnić misję Królowej Polski przez współczesny świat zagrożony cywilizacją śmierci.

Dzięki Pomocy Przyjaciół udało się wiele zrobić. Ikona przejechała już ponad 185 tys. km. Kolumbia ma być 29 krajem na jej drodze.

Swój Dar Serca możesz przekazać TUTAJ

Dla osób z zagranicy TUTAJ