Trzecia Niedziela zwykła, 22 I 2017 – komentarz do Ewangelii

19 stycznia 2017 20:50Komentowanie nie jest możliweViews: 440

Natalia-Klocek-DSC-0822Powołanie

● Rozważa: Lucyna Montusiewicz ●

 

Trzecia Niedziela zwykła (22 stycznia 2017)

Czytania: Iz 8, 23b – 9, 3; 1 Kor 1, 10-13. 17

Ewangelia: Mt 4, 12-23  ●

 

Zaraz po tym, jak Jezus skończył swój czterdziestodniowy post na pustyni, powrócił do Nazaretu,  w którym przebywał w ostatnich latach  dojrzewania do misji. Słowo dzisiejszej Ewangelii opisuje ten początek jednoznacznie.  Oto: „gdy (Jezus) posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei”.  Uwięzienie proroka z pustyni, tego, który niedawno ochrzcił Jezusa, stało się sygnałem do rozpoczęcia tego, po co został przez Ojca posłany na ziemię.

Natychmiast wyruszył do Kafarnaum, miejscowości położonej na północnym brzegu jeziora Galilejskiego. Miejscowości ważnej w tamtym czasie, bowiem przez nią wiodła rzymska droga Via Maris, znajdowały się koszary wojsk okupacyjnych, komora celna i władze północnej części Galilei, sprawowane przez setnika rzymskiego. Wioskę zamieszkiwali prości ludzie trudniący się zwykle połowem ryb i ich obróbką. W sensie biblijnym te części ziem należały do pokoleń Zabulona i Neftalego. Były przedstawiane jako kraina pogan, zamieszkała przez  ludzi nieuczonych i ubogich. Podobnie je opisał kilka wieków wcześnie prorok Izajasz.  Wszystko co robi Jezus, a mieliśmy okazję prześledzić to już wiele razy, odbywa się w miejscach symbolicznych; jak gdyby i one uczestniczą w historii zbawienia. Bóg jest bowiem Bogiem konkretnych faktów i  czynów. Poprzez paralele pozwala nam, współczesnym, rozpoznać swoje życie.  Ciemność jest symbolem ograniczenia, niewiedzy, zatrzymaniem lub brakiem ruchu, jest przeciwieństwem wolności. Właśnie dlatego w Kafarnaum Jezus zaczyna wołać: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”.  Pojawia się światło Ewangelii, życia otwartego. Jezus zaczyna nauczać i wskazuje drogę, którą mamy pójść.

Ujrzał dwóch braci i ich powołał. Ujrzał, bo w Ps 139  jest napisane: „Panie Ty mnie badasz i przenikasz…” Czy dzisiaj w to wierzysz? Pan ujrzał ciebie, to znaczy zna twoje życie, twoją historię, twoje udręki, twoje smutki i pragnienia, wie co sprawia ci radość, wie co lubisz. Przechodzi, wśród ludzi bardzo zwyczajnych i prostych, przechodzi i powołuje. Tak też powołuje ciebie i mnie, abyśmy w tym życiu byli Jego uczniami. Jeśli już widzisz światło, które pochodzi ze spotkania z Jezusem, to rusz się jak uczniowie: „Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim”.

Sieci są symbolem ich codziennego zabezpieczenia, więc porzucając  je, powołani zdają się zupełnie na wiarę w naukę Ewangelii. Zrobili to natychmiast. To słowo  „natychmiast”  posiada w sobie dynamikę Nocy Paschalnej. Teraz właśnie Bóg przechodzi w twoim życiu. Kto słyszy Jego wybranie – powołanie, wyrusza z Mesjaszem do światła, do wolności. Odwagi. Teraz i natychmiast.

 

lucyna-montusiewicz-01Lucyna Montusiewicz, matka i żona, psycholog, nauczyciel akademicki, wieloletni przewodnik po Ziemi Świętej i Beskidach.

 

 Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło. Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie. Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca, i poszli za Nim. I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web