Orszak Trzech Króli po raz piąty w Rzeszowie

4 stycznia 2017 21:15Komentowanie nie jest możliweViews: 77

orszak 2017Jaromir Kwiatkowski ●
W piątek, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 440 polskich miast, w tym Rzeszowa. W stolicy Podkarpacia wielobarwne, rozśpiewane grupy uczestników Orszaku oraz radośni kolędnicy, tworzący “największe uliczne jasełka na świecie”, wyruszą na trasę już po raz piąty. Orszak rozpocznie się o godz. 12 na parkingu przy hali na Podpromiu odmówieniem modlitwy “Anioł Pański” pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby.
Orszak Trzech Króli jest inicjatywą oddolną, która “chwyciła” i stała się wspaniałym sposobem na pożyteczne, rodzinne spędzenie tego dnia. O rozmachu tego przedsięwzięcia świadczy choćby to, że w tym roku w Rzeszowie w orszakach władców z Europy, Azji i Afryki pójdzie 1154 małych artystów z 8 rzeszowskich szkół. Bezpieczeństwa na trasie będzie strzec – oprócz sił porządkowych – 239 strażników orszakowych. 20 tys. koron i 14 tys. śpiewników rozda 263 wolontariuszy. Na scenie i w poszczególnych mansjonach wystąpi w sumie 75 aktorów.
Nowością będzie 3 tys. pierników w kształcie koron z Cukierni Rak, które zostaną rozdane wśród uczestników Orszaku. Do Orszaku dołaczyły nowe szkoły, jest nowy scenariusz z nowymi scenami, a pamiątką przypominającą jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski będą Mieszkowi wojowie.
Ze względu na remont ul. 3 Maja, Orszak pójdzie nieco zmienioną trasą: z parkingu obok hali na Podpromiu ulicami Szopena i Słowackiego na Rynek, gdzie Trzej Królowie i wojowie Mieszka oddadzą pokłon Świętej Rodzinie. Jednak, jak zapewnia wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sieńko, po zakończeniu remontu Orszak powróci na główny rzeszowski deptak – ul. 3 Maja.
W Świętą Rodzinę wcielą się Ewa i Witold Dziedzicowie z synkiem Krzysiem. Gwiazdorem będzie Grzegorz Koryl (rzeszowski radny), a królami: Grzegorz Czechowicz, Radosław Sierżęga i Piotr Nazarko.
Będzie prowadzona zbiórka pieniędzy pod hasłem “Pokoloruj swój Orszak”. Pasjonaci fotografii będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym “Orszak i my 2017″ (szczegóły na rzeszow.orszak.org).
Prace organizacyjne związane z Orszakiem Trzech Króli w Rzeszowie koordynuje Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”, partnerem jest Miasto Rzeszów. Honorowy patronat sprawują: biskup rzeszowski Jan Wątroba, marszałek województwa Władysław Ortyl, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web