Druga Niedziela zwykła, 15 I 2016 – komentarz do Ewangelii

13 stycznia 2017 07:51Komentowanie nie jest możliweViews: 261

Natalia Klocek (DSC_0810)Wskazywać na Chrystusa

▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼

 

II Niedziela zwykła (15 stycznia 2016)

Czytania:; Iz 49, 3. 5-6; 1 Kor 1, 1-3

Ewangelia: J 1, 29-34

 

Szukamy i chętnie słuchamy ludzi, którzy widzieli niesamowite zjawiska lub stali się świadkami wielkich historycznych wydarzeń. I słusznie zatem należy otaczać szacunkiem osoby, które urodziły się wcześniej od nas, a ich życiowy bagaż doświadczeń jest znacznie cięższy od naszego. Jan Chrzciciel z dzisiejszej ewangelii może być osobą, której słucha się z zapartym tchem.

Oto syn Elżbiety i Zachariasza jako ostatni z proroków wskazał na Chrystusa jako Zbawiciela. To, co było mglistą zapowiedzią nad wodami Jordanu, stało się rzeczywistością. Jan może być uważany za tego, który – trochę jak wielcy bohaterowie i świadkowie historii – opowiada niesamowitą opowieść o Bogu pośród nas.

Iluż takich Janów we współczesności wskazuje na Chrystusa tym, którzy utracili wiarę lub nigdy jej na serio nie przeżywali? Dzisiejsza perykopa nie powinna być odczytywana jedynie w perspektywie przeszłości, ponieważ w każdym czasie żyją ludzie, którzy Boga poszukują – czasem nawet nieświadomie.

Wreszcie Jan Chrzciciel pokazuje, iż Jezus to nie tylko wielki mędrzec czy filozof, to nie tylko człowiek, który swoim życiem pokazał, jak pięknie żyć. Tożsamość Jezusa z Nazaretu nie wyczerpuje się tylko w Jego człowieczeństwie, ale sięga dalej. To sięganie dalej oznacza, iż w Nim sam Bóg staje się dostępny i uchwytny dla człowieka. I na to przede wszystkim wskazuje Jan i nas do tego zaprasza.

 

Pawel-Beyga-2013-09Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.

 

Słowa Ewangelii według świętego  Jana

Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi. Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym.

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web