Spotkajmy się jutro na Orszaku Trzech Króli!

5 stycznia 2016 09:03Komentowanie nie jest możliweViews: 116

P1420433Jaromir Kwiatkowski ●

„Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli, który w najbliższą środę, 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, przejdzie ulicami ponad 400 miast, w tym Rzeszowa. Orszak to nie tylko widowisko religijne w formule ulicznych jasełek, ale także wspaniała impreza rodzinna. Dlatego przybądźmy nań tłumnie, całymi rodzinami! 

Uczestnicy rzeszowskiego Orszaku będą się gromadzić na parkingu przy hali sportowej na Podpromiu. Oficjalne rozpoczęcie o godz. 11.45. Kwadrans później – modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Na parkingu przy hali Podpromie zostanie odegrana scena „Rozporządzenie cezara Augusta” oraz – po raz pierwszy – scena „Pastuszkowie w polu”. Z tej okazji został zorganizowany dodatkowy, czwarty orszak „pastuszkowy”, złożony z 220 dzieci z czterech rzeszowskich przedszkoli prowadzonych przez siostry zakonne – w rolach owieczek i pastuszków.

Trasa tegorocznego Orszaku wiedzie Aleją Pod Kasztanami w kierunku Radia Rzeszów, następnie ulicą 3 Maja aż do kościoła Farnego, okrąża go od tyłu i kieruje się w stronę rynku. Orszak otworzą Trzej Królowie, każdy ze swoją ok. 300-osobową świtą. Symbolizują oni Europę (kolor czerwony), Afrykę (niebieski) i Azję (zielony). Orszak będzie się zatrzymywał przy rozstawionych po drodze mansjonach – popularnych w średniowieczu małych ulicznych scenach. Widzowie będą mogli zobaczyć krótkie przedstawienia teatralne przypominające o najważniejszych wydarzeniach z historii zbawienia. Tytuły poszczególnych scen: „Anioł Boży – anielskie zachęty”, „Kraina przyjemności – diabelskie podszepty”, „Dwór Heroda” i „Walka Dobra ze Złem”. Kulminacyjnym momentem Orszaku będzie pokłonienie się Trzech Króli Dzieciątku w szopce zbudowanej na rzeszowskim Rynku.

Prowadzący orszak Trzej Królowie będą jechać konno i na wielbłądzie. W rolę króla Kacpra wcieli się Marek Leśniewski, pracownik firmy produkującej opakowania, mąż Anny Leśniewskiej, dziennikarki Radia Rzeszów. Królem Melchiorem będzie Robert Stefanowski, prezes firmy Greinplast, a Baltazarem – Krzysztof Kudyba, pracownik banku, ojciec siedmiorga dzieci. W roli Gwiazdora wystąpi Przemysław Sycz, działacz pro-life, przedstawiciel Fundacji Pro-Prawo do życia. Świętą Rodzinę zagrają w tym roku  Anna i Krzysztof Pazdanowie z 10-miesięcznym synem Piotrusiem.

Scenariusz rzeszowskiego Orszaku to prawdopodobnie jedyny w Polsce scenariusz napisany wierszem. Jego autorką jest rzeszowska pisarka i poetka, Agnieszka Przywara.

Radosne świętowanie dopełni wspólny śpiew kolęd. Wolontariusze Orszaku będą rozdawać uczestnikom specjalne korony i śpiewniki. Do rozdania jest 20 tys. koron i 15 tys. śpiewników, jest też dostępna aplikacja pokazująca trasę Orszaku i słowa kolęd.

Dla zziębniętych, pod arkadami rzeszowskiego Ratusza będzie serwowana gorąca herbata przygotowana przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Prace organizacyjne związane z Orszakiem Trzech Króli w Rzeszowie koordynuje Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”, partnerem jest Miasto Rzeszów. Honorowy patronat objęli: biskup rzeszowski Jan Wątroba, marszałek województwa Władysław Ortyl, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Jak podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w sali sesyjnej Ratusza prezes Fundacji „Akademia Szczęśliwej Rodziny” Bartłomiej Bartosiewicz, celem Orszaku, który jest inicjatywą oddolną, jest przywrócenie w Polsce tradycji jasełek ulicznych. Orszak jest jeden w całej Polsce, a w Rzeszowie przemaszeruje tylko jedna z jego wielu części. W tym roku przejdzie on ulicami ponad 400 miast. W ub. roku w barwnych pochodach przeszedł w całej Polsce ponad 1 milion osób, w Rzeszowie – ok. 20 tys.

Orszakowi towarzyszy konkurs fotograficzny z nagrodami „Orszak i my”. Może w nim wziąć udział każdy, kto ”pstryknie” sobie fotkę podczas Orszaku w Rzeszowie, wypełni kartę zgłoszeniową i zapozna się z regulaminem, a następnie prześle podpisaną i zeskanowaną kartę wraz z fotografią na adres mailowy: foto.orszak@gmail.com. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 stycznia.

Imprezą mającą już długą tradycję, ale od 2013 r. ściśle związaną z Orszakiem, jest Wojewódzki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, którego 23. edycja  zostanie rozstrzygnięta 8 stycznia.

Tegorocznemu Orszakowi towarzyszy także wystawa fotograficzna w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja, pokazująca poprzednie edycje Orszaku w Rzeszowie z lat 2013-2015. Autorami zdjęć są Irena Gałuszka i Bogdan Szczupaj.

Do 15 stycznia można wziąć udział w ogólnopolskim konkursie „Zdobądź koronę”.  Polega on na głosowaniu  na swoją miejscowość, wymienioną na liście miejscowości Orszakowych, poprzez kliknięcie w link aktywacyjny, którzy przychodzi na podany adres mailowy. Fundacja  „Orszak Trzech Króli” ufunduje tyle dodatkowych koron, ile głosów zdobędzie dana miejscowość, do łącznej liczby 300 tys. koron. Szczegóły na www.orszak.org.

Na zdjęciach: tak było w Rzeszowie rok temu. Fot. Renata KwiatkowskaP1420402P1420428P1420439P1420451P1420475P1420482P1420496P1420509

 

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web