Przed Światowymi Dniami Młodzieży. Przystanek: diecezja rzeszowska

21 lipca 2016 08:54Komentowanie nie jest możliweViews: 57

Jaromir Kwiatkowski ●

1426 młodych ludzi z 19 krajów w drodze do Krakowa na XXXI Światowe Dni Młodzieży zatrzymało się w diecezji rzeszowskiej. W dniach 20-25 lipca uczestniczą w Dniach w Diecezji. W programie m.in. wieczór uwielbienia w hali na Podpromiu,  zwiedzanie regionu i koncerty.

Gdzie trafiła młodzież z różnych krajów? Przykładowo, w Jaśle przywitano młodych pielgrzymów z Kanady, w Strzyżowie – z Chin. Gorlice goszczą młodych Niemców, Sękowa – Włochów, Cieklin – Irlandczyków. Boguchwała przywitała młodych Egipcjan. W Kolbuszowej zatrzymali się młodzi Ukraińcy, a w Rzeszowie w parafii katedralnej – Filipińczycy. Rzeszowska parafia na Staromieściu oraz kilka podrzeszowskich wiosek gości młodych Francuzów.

Początkowo diecezja rzeszowska oczekiwała na 3 tys. młodych pielgrzymów, później uznała, że może przyjąć ich więcej, nawet 10 tys. Jednak, jak przyznaje ks. Daniel Drozd, koordynator ŚDM w diecezji rzeszowskiej, ostatnie zamachy terrorystyczne m.in. we Francji spowodowały, że część młodych zrezygnowała z przyjazdu, w związku z czym do Polski przyjechały grupy mniej liczne niż pierwotnie zgłaszano. – Np. z Włoch miało być 300 osób, a jest 80 – mówi ks. Daniel. I dodaje: – Mieliśmy przygotowane 7 tys. miejsc noclegowych u 3,5-4 tys. rodzin. Ostatecznie młodzi zatrzymają się u 600 rodzin. Pozostałym rodzinom chętnym do ich ugoszczenia z żalem musieliśmy odmówić.

W czwartek i piątek uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą zwiedzać Podkarpacie. W oba dni, wieczorem, na rzeszowskim Rynku zagrają dla nich m.in. Ratatam & Folk Dream Team oraz Piersi. Przed piątkowym koncertem młodzież będzie się modlić w kościele oo. Dominikanów w Rzeszowie przy relikwiach (trumna z ciałem) błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego – patrona ŚDM 2016.

W sobotę, w godzinach od 9 do 14, w wyznaczonych kościołach Rzeszowa, jak też i w kościołach w całej diecezji, będą sie odbywać różnego rodzaju spotkania rekolekcyjne (katechezy, projekcje filmowe, adoracje Najświętszego Sakramentu, istnieje też możliwość spowiedzi świętej). Natomiast wieczorem, od godz. 16 do 22, w hali Podpromie w Rzeszowie pielgrzymi z zagranicy oraz młodzież z diecezji rzeszowskiej spotkają się na wspólnym Wieczorze Uwielbienia. Niedzielę pielgrzymi spędzą u rodzin, które je goszczą (to one organizują im program pobytu w tym dniu).

W poniedziałek o godz. 9 w Parku Papieskim zostanie odprawiona Msza św. posłania, po której uczestnicy XXXI ŚDM wyjadą już do Krakowa.Jaslo_młodzież z kanadykolbuszowa - młodziez z ukrainy z ks. dominikiem leniartemrzeszów - Francuzistrzyżów - chończycyrzesz ow - filipińczycy

Na zdjęciach (od góry): Kanadyjczycy w Jaśle, Ukraińcy w Kolbuszowej (z ks. Dominikiem Leniartem), Francuzi w Rzeszowie, Chińczycy w Strzyżowie i Filipińczycy na Rynku w Rzeszowie. Źródła fotografii: Facebook, strony internetowe Diecezji Rzeszowskiej oraz ŚDM Rzeszów.