Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Zaproszenie na Dni Świętego Antoniego w Sanktuarium w Ratowie

9 czerwca 2016 11:14Komentowanie nie jest możliweViews: 66

Sanktuarium Św. Antoniego po raz szósty, wspólnie z władzami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi, zaprasza do Ratowa na Dni Świętego Antoniego. Ich punktem centralnym będą uroczystości odpustowe ku czci patrona. W tym roku program  wzbogacono o impresję teatralną oraz warsztaty interdyscyplinarne poświęcone sztuce baroku.

Dni św. Antoniego rozpoczną się w niedzielę, 12 czerwca, o godz. 17, impresją teatralną pt. „Rzecz o św. Antonim”, w reżyserii i wykonaniu Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Na godzinę 18 zaplanowano uroczyste nieszpory, którym przewodniczył będzie ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku. Bezpośrednio po nabożeństwie odbędzie się liturgiczny obrzęd poświęcenia lilii oraz chlebków św. Antoniego, będących symbolem tego świętego. W wielu kościołach do dziś pod figurą św. Antoniego znajdują się skarbony z napisem „ofiara na chleb”, nawiązujące do kazań świętego, w których często napominał, by być miłosiernym i obdarzać potrzebujących jałmużną;  z kolei lilia to podstawowy atrybut św. Antoniego, wskazująca na jego czystość, będącą zwycięstwem nad pokusami.

W poniedziałek, 13 czerwca, o godz. 7, nastąpi uroczyste odsłonięcie cudownego obrazu świętego Antoniego, które zgodnie z odwieczną tradycją jest początkiem całodziennego nawiedzania sanktuarium przez pątników. O godz. 9 oraz  10 zostaną odprawione msze św., a o godz. 12 – uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem J.E.  biskupa płockiego Piotra Libery.  Ważnym elementem uroczystości odpustowych będzie nawiązująca do przedwojennych tradycji tej ziemi i wznowiona w zeszłym roku, po kilkudziesięciu latach przerwy, piesza pielgrzymka, która wyruszy o godz.11 sprzed kościoła parafialnego w Radzanowie, by dotrzeć na sumę odpustową w ratowskim sanktuarium.

-  W tym roku po raz drugi wyruszymy w tę trzykilometrową trasę, by przedłożyć św. Antoniemu prośby i podziękowania. Tradycja pielgrzymowania do św. Antoniego sięga końca piętnastego wieku, kiedy nie było jeszcze sanktuarium, a stała tu jedynie kaplica poświęcona patronowi. Dlatego cieszę się, że po kilkudziesięciu latach  przerwy nasza spuścizna duchowa na powrót staje się fundamentem kształtowania wiary i tożsamości kolejnych pokoleń – podkreśla rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

W drugiej części dnia, w godzinach 14-16, zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego kościoła, będącego unikatowym śladem architektury okresu sarmatyzmu, połączone z warsztatami interdyscyplinarnymi pn. „Płonące rokoko – ostatni płomień baroku”.

Zwiedzanie z przewodnikiem odrestaurowanego w zeszłym roku dzięki dotacji z RPO WM skrzydła konwentu oraz poddanych renowacji dzięki dotacji z WFOŚiGW w Warszawie ogrodom klasztornym, będzie możliwe również codziennie od 14 do 18 czerwca o godz. 16.30.

Dni Świętego Antoniego zakończy w niedzielę, 19 czerwca, piknik rodzinny VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Uroczystości zainaugurowane zostaną o godz. 12 mszą św. w intencji Ojczyzny, pod  przewodnictwem rektora sanktuarium, ks. Bogdana Pawłowskiego.

Na godz.13.30 zaplanowano pokazy kawaleryjskie, o godz. 14 – koncert pieśni patriotycznych oraz inne atrakcje piknikowe.  Na godzinę 15, jak co roku, przewidziano główną atrakcję pikniku – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”, będące upamiętnieniem potyczki kawaleryjskiej z bolszewikami.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków samorządu Gminy Radzanów oraz Powiatu Mławskiego. Ponadto przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Renowacja wnętrza południowo-wschodniego skrzydła budynku klasztornego wchodzącego w skład zabytkowego zespołu sakralnego w Ratowie z przeznaczeniem na cele społeczne”, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach RPO WM 2007-2013.

Patronat medialny nad VI Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi sprawują: TVP Warszawa, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Gość Niedzielny, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Płocki, portale Głos Mławy, Nasza Mława, Codziennik Mławski, Mława Info i Dziennik Parafialny.

IMG_0091IMG_1549IMG_161722

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web