Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Artyści zaprzyjaźnieni z sanktuarium św. Antoniego powitali Bożą Dziecinę w Płocku i Ratowie

13 stycznia 2016 16:27Komentowanie nie jest możliweViews: 60

 6 stycznia wieczorem w płockiej katedrze oraz w niedzielny poranek, 10 stycznia, w ratowskim sanktuarium, odbyły się koncerty bożonarodzeniowe. Ich główną ideą było tym razem zwrócenie uwagi na szanse, jakie niesie dla każdego człowieka ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Święty Rok Miłosierdzia.

 Podczas środowego wieczoru poezji i kolęd w płockiej katedrze, zatytułowanego „Maleńka miłość zbawi świat”, wystąpiła Anna Melania Koźlakiewicz, sopranistka przebywająca obecnie na stypendium w Metropolitan Opera; Henryk Jóźwiak, aktor Teatru Płockiego oraz pianista Jarosław Domagała, który akompaniował artystom na organach. Kolędy, utwory z repertuaru klasycznego oraz kompozycje współczesne, doskonale współbrzmiały z najpiękniejszymi polskimi lirykami poświęconymi tematyce Bożego Narodzenia, przeplatanymi tekstami Ojców Kościoła i świętych, dotykającymi istoty Bożego Miłosierdzia.

Ze szczególnym wzruszeniem publiczność przyjęła elektryzująco wykonaną przez Annę Koźlakiewicz pieśń „Podaruj, podaruj mi Panie”, nawiązującą do postaci Magdaleny z wiersza Bolesława Leśmiana pt. „Betlejem”, oraz niezwykle wymowny w swej prostocie tekst Matki Teresy z Kalkuty pt. „Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”. Kiedy Henryk Jóźwiak recytował słowa: ”Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”, na niektórych twarzach pojawiły się łzy, a po zakończonym wieczorze publiczność zgotowała artystom kilkuminutową owację na stojąco.

Z kolei w ratowskim sanktuarium w niedzielę mławscy muzycy Marta i Paweł Stawińscy zaprezentowali program poetycki pt. „Przekażmy znak pokoju”, w którym poza kolędami znalazły się współczesne kompozycje poświęcone Bożemu Narodzeniu, miłości do drugiego człowieka oraz Miłosierdziu. Ratowskiej publiczności tak bardzo udzielił się liryczny nastrój, że ostatni utwór – „Przekażmy sobie znak pokoju”-  wykonała wspólnie z artystami. Po zakończonym koncercie zgromadzeni spontanicznie zaintonowali jeszcze kolędę „Wśród nocnej ciszy”, która stanowiła piękne nawiązanie do staropolskich tradycji wspólnego kolędowania.

- Anna Koźlakiewicz, Henryk Jóźwiak, Jarosław Domagała, Marta i Paweł Stawińscy to artyści od kilku lat współpracujący z ratowskim sanktuarium. Cieszę się, że i w tym roku przyjęli nasze zaproszenie. Ich talent połączony jest z niezwykłą wrażliwością, co powoduje,  że poruszają do głębi serca słuchaczy i wywołują niezwykłą atmosferę bliskości – podkreślił sektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Koncerty, które odbywały się za każdym razem bezpośrednio po mszy św. o Boże błogosławieństwo dla czcicieli św. Antoniego w Świętym Roku Miłosierdzia, zorganizowało Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie we współpracy z Parafią Katedralną w Płocku, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo oraz Bractwem św. Antoniego.

Patronat honorowy nad koncertami objął biskup płocki Piotr Libera. Patronat medialny objęły: Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Codziennik Mławski, Nowy Tygodnik Mławski, Tygodnik Płocki, portale Dziennik Parafialny, Głos Mławy, Mława Info.1 katedra 06 01 (1)-Resizer-8002 katedra 06 01-Resizer-8003 katedra 06 01-Resizer-8001 Ratowo 10 01-Resizer-8002 Ratowo 10 01-Resizer-8003 Ratowo 10 01-Resizer-800

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web