Po raz czwarty upamiętniono pamięć poległych bohaterów pod krzyżem-obeliskiem we Wróblewie

23 marca 2016 18:40Komentowanie nie jest możliweViews: 118

21 marca, w sto pięćdziesiątą trzecią rocznicę bitwy pod Radzanowem i Wróblewem, odbyły się po raz czwarty uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia. Ich mottem od samego początku są znamienne słowa z listu biskupa płockiego Piotra Libery „Gloria victis et gloria memoribus” (Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają).

 Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. polową pod krzyżem-obeliskiem powstańczym w lesie we Wróblewie (ok. 3 km od Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie). Przybyłych powitał organizator, ks. Bogdan Pawłowski, przywołując słowa Romualda Traugutta, który zapytany, czy jest sens walczyć w Powstaniu Styczniowym, odpowiedział: „Nie wiem, czy jest sens, ale wiem, że jest mus”.

Parafrazując te słowa, możemy my, dziś tu zgromadzeni, powiedzieć, że jest zarówno sens, jak i mus spotykać się przy grobie bohaterów, by czcić ich pamięć i uczyć się od nich polskości – podkreślił ks. Pawłowski

Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosi rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, ks. prał. dr. Marek Jarosz. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii Radzanów, ks. Jerzy Piątek.

Na wstępie ks. Jarosz odwołał się do ewangelicznego obrazu Marii i Marty, wskazując na różne sposoby pełnienia swej życiowej misji i odpowiadania na powołanie, którym Bóg nas obdarza. Dlatego też powinniśmy być otwarci na bliźniego, na jego poglądy, sposób patrzenia na życie.

- W tym szczególnym miejscu, przesiąkniętym krwią bohaterów, powinniśmy się gromadzić również po to, by się jednoczyć ponad podziałami, partykularnymi interesami różnych ugrupowań, czasem sprzecznych racji, w tym miejscu bowiem czeka na nas i jednoczy nas Chrystus, tak samo jak naszych przodków, którzy w imię miłości Ojczyzny, ale również w imię swej wiary, bronili tej ziemi do ostatniej kropli krwi –  podkreślił ks. Jarosz.

Bezpośrednio po Mszy św. młodzież z Zespołu Szkół w Radzanowie zaprezentowała widowisko poetyckie „Gloria victis”, upamiętniające postać bohatera Powstania Styczniowego, gen. Zygmunta Padlewskiego, oraz bitwę stoczoną przez jego oddział z wojskami carskimi 21 marca 1863 roku w okolicach Wróblewa i Radzanowa. Następnie przedstawiciele parlamentu, samorządu, organizacji pozarządowych, służb mundurowych i leśnych oraz Zespołu Szkół w Radzanowie złożyli kwiaty pod obeliskiem powstańczym.

W uroczystościach zorganizowanych przez Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Zespołem Szkół w Radzanowie, Gminą Radzanów, Bractwem św. Antoniego, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo, uczestniczyli: Anna Cicholska, poseł na Sejm RP; Włodzimierz Wojnarowski, starosta mławski; Artur Ryfiński, komendant powiatowy policji w Mławie; Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły, na terenie którego znajduje się krzyż powstańczy; Witold Okumski, radny Powiatu Mławskiego a zarazem dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie; Andrzej Wójcik, wójt Gminy Radzanów, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych, wspólnoty Wojsko Gedeona, młodzież oraz społeczność województwa mazowieckiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:  biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski.

Patronat medialny sprawowały: TVP Warszawa, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Nowy Kurier Mławski, portale Codziennik Mławski, Głos Mławy, Dziennik Parafialny, Mława Info.1 (3)-Resizer-8002 (5)-Resizer-8003 (4)-Resizer-8004 (4)-Resizer-8008-Resizer-80012-Resizer-800

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web