Piąta edycja Szkoły Świętego Rocha zakończona. Odpust pod patronatem medialnym Dziennika Parafialnego tuż, tuż…

14 sierpnia 2016 06:38Komentowanie nie jest możliweViews: 422

Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●

13 sierpnia zakończyły się spotkania w ramach piątej już edycji Szkoły Świętego Rocha. To znak, że uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha tuż, tuż..

Dlaczego? Bo założeniem tej niezwykłej Szkoły jest przygotowanie dzieci i młodzieży do uroczystości odpustowych ku czci Świętego Rocha odbywających się w naszej wspólnocie parafialnej zawsze 16 sierpnia.

Każdy może dziś do Rocha przyjść… śpiewali młodzi mikstaccy parafianie i przychodzili przez kolejne sześć dni do Sanktuarium, by wspólnie modlić się, śpiewać, bawić, ale i uczyć.

Szkoły Świętego Rocha to cykle spotkań, które z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, kustosza Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie, odbywają się w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe. O tym, że takie spotkania są młodym ludziom potrzebne, niech świadczy rosnąca z roku na rok liczba ich uczestników. W prowadzeniu zajęć wspierały ks. kanonika s. Aneta, panie Aneta i Jola oraz ks. wikariusz Krzysztof Lipiński.

Spotkania rozpoczynały się codzienną Nowenną do Świętego Rocha oraz wspólnym śpiewem w Sanktuarium. Stałym punktem spotkań było pochylanie się nad życiem, posługą i kultem naszego niebieskiego Patrona.

W tym roku młodzi mikstaczanie mieli zajęcia z j.francuskiego i hiszpańskiego oraz zajęcia plastyczne i ruchowe.

Ważnym elementem pierwszego spotkania była rozmowa o krzyżu, a właściwie różnych jego wymiarach. Była mowa o tym krzyżu, który jest modlitwą, gdy się żegnamy, tym, z którym urodził się nasz Patron na piersi i który dźwigał przez całe swoje życie, i tym, pod którym modlił się Izydor Oracz – patron rolników. Postać Izydora Oracza pojawiła nam się także w kontekście wizyty w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie uczestnicy Szkoły mogli zobaczyć, jak się piecze chleb oraz upiec sobie bułeczki.

Drugiego dnia dzieci poznawały atrybuty Świętego Rocha i ich znaczenie. Hasłem przewodnim tego dnia było pielgrzymowanie. Ks. kustosz opowiedział uczestnikom spotkań o pielgrzymim szlaku św. Rocha oraz uczynkach miłosierdzia, które podczas pielgrzymowania świadczył bliźnim. Była także rozmowa o uczynkach miłosierdzia, o pomocy bliźnim. W grupach dzieci poznawały pielgrzymi szlak św. Jakuba.

Kolejny dzień był pełen atrakcji. Tego dnia w Szkole był gość z Częstochowy. Na spotkanie z uczestnikami Szkoły Świętego Rocha przyjechał autor książki „Przygody słonika Bombika”, ks. Bogusław Zeman. Napisał cykl opowiadań o przygodach jedynego na świecie słonia, który urodził się z łatą. Była rozmowa o tym, jak radzić sobie z odmiennością, wspólny śpiew, zabawa i zagadki, i był słonik Bombik. Nie brakowało chętnych do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z autorem książki i słonikiem Bombikiem. Ze starszymi uczestnikami spotkania ks. Bogusław rozmawiał o tym, co to są wartości i jaką pełnią rolę w życiu człowieka. Nie zabrakło opowieści o życiu słoni. Na „Zielonym Wzgórzu”, gdzie uczestnicy Szkoły spożywali posiłki, autor podpisywał swoją książkę.

Następnego dnia na polanie przy sanktuarium pojawił się pszczelarz z ulem. Młodzi mikstaczanie sporo dowiedzieli się o pszczołach, produkcji miodu. Mieli okazję popróbować ciasteczek z miodem. Słodki był ten dzień w wakacyjnej szkole.

Piątek, poza stałymi punktami spotkań w Szkole Świętego Rocha, przyniósł kolejną niespodziankę. Pojawiła się maskotka ubrana w „firmową koszulkę” , która pojechała z uczestnikami na wycieczkę. Tym razem trochę dalszą, do Parzynowa. Działa tam Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II. W Centrum uczestnicy Szkoły poznali genezę jego powstania. Mogli obejrzeć wystawę medali poświęconych Janowi Pawłowi II. Ponieważ w Parzynowie jest obserwatorium astronomiczne, nie mogło zabraknąć rozmowy o gwiazdach, planetach, o obserwacji nieba. Była możliwość obejrzenia lunet i teleskopów. Nie zabrakło słów zachęty do poznawania naszej galaktyki i wskazówek, jak ją poznawać, tym bardziej, że ciekawych zjawisk i obiektów na niebie nie brakuje. Niektórym udało się zobaczyć plamy na Słońcu…W Parzynowie realizowane są różne projekty edukacyjne, w związku z tym młodzi mikstaczanie usłyszeli słowa zachęty do nauki, rozwijania pasji, czytania i pogłębiania wiedzy.

W sobotnie przedpołudnie odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie w Szkole Świętego Rocha. Myśl przewodnią tego dnia można zawrzeć w słowie „dziękczynienie”. Uczestnicy spotkań przygotowywali kartki z odpowiedzią na pytanie: za co dziękuję Bogu. Okazało się, że mamy za co dziękować.

Uczestnicy spotkań otrzymali pamiątkowe dyplomy. V edycja Szkoły Świętego Rocha dobiegła końca. Odpust tuż, tuż.

Oczywiście, będą w nim uczestniczyć, w „koszulkach firmowych”, ci, którzy spotykali się w Szkole Świętego Rocha. W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Nakłada to na społeczność lokalną obowiązek troski o przekaz zwyczajów odpustowych kolejnym pokoleniom. Z pewnością Szkoła Świętego Rocha jest jedną z form tego przekazu. Trzeba dodać: formą atrakcyjną, skoro mimo wakacji, przedpołudniowej pory i wielu atrakcji, które proponuje im współczesny świat, dzieci i młodzież przychodziła na to ważne dla naszej wspólnoty Wzgórze do Sanktuarium.Szkoła Świętego Rocha V edycja 002-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 006-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 009-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 010-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 037-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 055-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 074-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 129-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 135-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 164-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 178-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 188-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 249-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 253-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 348-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 365-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 459-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 467-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 493-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 500-Resizer-800Szkoła Świętego Rocha V edycja 501-Resizer-800

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web