„Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas”. Za nami VIII Antoniański Dzień Skupienia

16 marca 2016 17:29Komentowanie nie jest możliweViews: 73

Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie w niedzielę, 13 marca, po raz ósmy zorganizowało antoniański dzień skupienia. Mottem wszystkich ratowskich spotkań formacyjno-modlitewnych są słowa św. Antoniego: „Miłość jest duszą wiary, bez miłości wiara umiera”. Tym razem zgromadzeni rozważali je w kontekście tajemnicy Bożego Miłosierdzia oraz łask, którymi Bóg nas na co dzień obdarza.

- “Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla na nas” – hasło dzisiejszego dnia skupienia, będące zarazem cytatem ze śpiewanego w tym dniu psalmu responsoryjnego, ma nam uświadomić, że podczas modlitwy przede wszystkim skupiamy się na prośbach, nie potrafiąc dziękować za dobro, którym Stwórca nas obdarował – podkreślił, witając przybyłych na dzień skupienia pielgrzymów, ks. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium, a zarazem Promotor Bractwa św. Antoniego.

W takcie rozważań, towarzyszących modlitwie różańcowej, ks. rektor zaznaczył również, jak ważne, zarówno dla zbudowania osobistej relacji z Bogiem, jak też dla nauczenia się postawy radości życia, jest codzienne dziękowanie za mniejsze i większe łaski, które otrzymujemy od Boga.

Tradycyjnie, o godz. 12.00, została odprawiona msza św. w intencjach zanoszonych przez pielgrzymów, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

- Iluż z nas i dziś zapomina, że Chrystus jest najwyższą wartością. Jakże często skupiamy uwagę na śmiechach, jak nazywa ludzkie przyziemności apostoł, nie wyruszając w drogę za Chrystusem? – pytał, przywołując fragmenty listu św. Pawła do Filipian, ks. profesor. Tematem przewodnim homilii było bowiem rozważanie, jak współczesny człowiek, chrześcijanin, powinien wypełniać swą misję pójścia za Chrystusem, jak może ją przełożyć na codzienność dnia powszedniego,  na konkretne słowa i uczynki i jak ma pilnować samego siebie, by nie stać w gronie kamienujących innych ludzi, ale, by kierując się przykazaniem miłości, okazywać błądzącym zrozumienie i miłosierdzie.

Jednym z wymownych znaków pójścia za Chrystusem jest pomoc najbardziej potrzebującym, chorym, cierpiącym oraz ich rodzinom. Przywołując tę postawę, ks. Mroczkowski odwołał się do zakończonych w sobotę w płockiej katedrze rekolekcji dla wdów, wdowców, osób chorych onkologicznie oraz członków ich rodzin, których organizatorem, oprócz parafii katedralnej i  wspólnoty Wdów Konsekrowanych, było również Bractwo św. Antoniego.

Wiele osób, składających w tym czasie przejmujące świadectwo, jak chociażby pani Iwona Ziółkowska – matka, która Bożemu Miłosierdziu zawierzyła swój ból po stracie ukochanego, zmarłego na chorobę nowotworową syna Tomasza, czy pan Andrzej Mejer, który trwa przy chorującej od osiemnastu lat na różne choroby nowotworowe żonie Lenie, ubogaciło pozostałych uczestników swą postawą całkowitego zawierzenia losu swego i swych najbliższych woli Bożej, a jednocześnie doświadczyło wiele ciepła i wsparcia od słuchających. – Takie sytuacje sprawiają, że obcy ludzie stają się wspólnotą, wspólnotą, którą zgromadziła w jednym miejscu miłość Chrystusa i która potrafi z tej miłości czerpać, dzieląc się nią z innymi ludźmi – podkreślił ks. profesor.

Mszę św. zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której zgromadzeni powierzali wstawiennictwu św. Antoniego, św. Faustyny i św. Jana Pawła II prośby skierowane do Boga, z którymi tu przybyli i wśród których znalazły się również te o szczęśliwy przebieg operacji, czy zatrzymanie choroby dla osób chorych onkologicznie.

Podczas krótkiego odpoczynku dla pielgrzymów został przygotowany skromny poczęstunek w refektarzu, oddanym do użytku w październiku ubiegłego roku po generalnej renowacji południowo-wschodniego skrzydła budynku klasztornego, wykonanej dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Koronką do Bożego Miłosierdzia, punktualnie o 15.00, rozpoczęła się druga część dnia skupienia, podczas której została odmówiona również litania do św. Antoniego oraz akt ponownego obrania św. Antoniego za patrona. Na zakończenie  uczestnicy dnia skupienia ucałowali relikwie św. Antoniego z Padwy.

W spotkaniu formacyjno-modlitewnym uczestniczyli wierni z Dekanatu Strzegowskiego, z Mławy, Ciechanowa, Płocka oraz Warszawy, Elbląga i Diecezji Włocławskiej.

Dziękując wszystkim za przybycie, rektor sanktuarium zaprosił do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych przez sanktuarium, w tym w rozpoczynających się 12 czerwca Dniach Świętego Antoniego.

Szczegółowy program przedsięwzięć organizowanych przez sanktuarium dostępny jest na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl.DSCN0314-Resizer-800DSCN0326 (1)-Resizer-800DSCN0336-Resizer-800DSCN0341-Resizer-800

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web