Marsz na rzecz trzeźwości w Rzeszowie

31 sierpnia 2016 07:59Komentowanie nie jest możliweViews: 62

29 sierpnia 2016 r., we wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela, odbył się 9. Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości. Patronat honorowy nad marszem objął bp Jan Wątroba – ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. W tym roku uczestnicy zachęcali do przedłużenia sierpniowej abstynencji na cały rok. Jak mówił Waldemar Sikora, przewodniczący Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości: - Byłby to też nasz dar z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, 60. rocznicy Ślubów Jasnogórskich i tegorocznej wizyty Ojca Świętego Franciszka.

Większość uczestników Marszu zgromadziła się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie już o godz. 17.30. Ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża, poprowadził modlitwę różańcową w intencji osób uzależnionych.

O godz. 18 rozpoczęła się Msza św. w intencji trzeźwości w narodzie polskim. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Himilię wyglosił ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Diecezji Tarnowskiej. Zwrócił w niej uwagę na wciąż aktualny problem uzależnień, wymagający wspólnych działań wielu środowisk.

Po Mszy św. zgromadzeni planowali przejść na Rynek w Rzeszowie. Ze względu na burzę i intensywne opady deszczu pozostali w kościele. Tu, stojąc przy kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej, Waldemar Sikora odczytał  listy otwarte i petycje skierowane do różnych ośrodków władzy, zachęcające do podejmowania działań na rzecz trzeźwości. W listach były też protesty, m.in. przeciwko tolerowaniu łamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości w telewizyjnych reklamach alkoholu. (tn)

Źródło: