Czwarta Niedziela Wielkanocna, 17 IV 2016 – komentarz do Ewangelii

14 kwietnia 2016 20:09Komentowanie nie jest możliweViews: 1193

dobry pasterzDobry Pasterz – Pastor bonus

▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼

Czwarta Niedziela Wielkanocna  (17 kwietnia 2016)

Czytania:; Dz 13, 14.43-52; Ap 7, 9.14b-I7

Ewangelia: J 10,27-30

Dzisiejsza ewangelia jest bardzo krótka, ale niezwykle bogata w treść. Jezus był mistrzem słowa, odwoływał się do znanych słuchaczom obrazów z codziennego życia. Liturgia Słowa czwartej niedzieli wielkanocnej stawia nam przed oczami obraz Jezusa jako Dobrego Pasterza.

Wczesnochrześcijańska sztuka upodobała sobie postać pasterza, którzy na swoich ramionach niesie owcę. Ten pasterz to figura Chrystusa, który bierze owce na ramiona i niesie w bezpieczne miejsce. Być może współcześnie myśląc o trosce i bezpieczeństwie nie staje nam przed oczyma obraz pasterza i trzody. Warto jednak odwołać się do słów Pana z dzisiejszej ewangelii.

Jezus wspomina o głosie, który rozpoznają owce. Jak często nie znamy głosu Chrystusa lub bierzemy coś innego za ten głos? Z jednej strony możemy słyszeć jedynie słowa surowe i twarde, a w konsekwencji mieć taki właśnie obraz Pana. Z drugiej możemy zredukować Jego głos jedynie do wybaczania i miłosierdzia. Chcąc rozpoznać, kim jest Jezus z Nazaretu, należy ciągle wsłuchiwać się w Jego słowa, aby dobrze rozpoznać Jego głos.

„Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne”. Nie jesteśmy bezmyślnym stadem, które podąża za swoim pasterzem, ale znamy cel naszej wędrówki – życie wieczne. Tutaj, na ziemi, w ciągu naszego życia wsłuchujemy się w wiele głosów oraz różni ludzie nas prowadzą. I to dobrze, jeżeli pierwszym przewodnikiem pozostanie Jezus Chrystus – Dobry i Najlepszy Pasterz. Ewangelia dzisiejszej niedzieli podpowiada nam zatem, że potrzebujemy przewodnika, którym jest Zbawiciel. Po drugie, musimy nieustannie wsłuchiwać się w Jego głos, a po trzecie – droga, którą nas prowadzi, zmierza ku życiu wiecznemu.

 

Pawel-Beyga-2013-09Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.

 

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział: «Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Fot. flickr.com/ by More Good Foundation

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web