Zaproszenie na otwarcie „Ostoi św. Antoniego. Domu Ojca” w pobernardyńskim Zespole klasztornym w Ratowie

1 października 2015 21:49Komentowanie nie jest możliweViews: 62

klasztor-Resizer-800Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie serdecznie zaprasza w sobotę, 3 października, o godz. 12, na uroczyste poświęcenie oraz otwarcie Ostoi św. Antoniego, która została urządzona w wyremontowanym dzięki wsparciu ze środków unijnych południowo-wschodnim skrzydle osiemnastowiecznego budynku klasztornego.

Centralnym punktem uroczystości będzie msza św. dziękczynna pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery. Następnie ks. biskup poświęci Ostoję św. Antoniego oraz – wspólnie z  Adamem Struzikiem,  marszałkiem województwa mazowieckiego – dokona jej otwarcia. W programie uroczystości znalazł się również koncert pieśni religijnych w wykonaniu mławskiego muzyka Pawła Stawińskiego (tytuł koncertu stanowią słowa św. Antoniego „Miłość jest duszą wiary”), jak również wystawa zdjęć oraz materiałów prasowych dokumentujących działalność religijną, kulturalną i patriotyczną sanktuarium, przygotowana przez Janusza Dębskiego, regionalistę, społecznika i historiografa Ziemi Zawkrzeńskiej oraz zwiedzanie pobernardyńskiego budynku klasztornego, którego południowo-wschodnie skrzydło zostało poddane w tym roku gruntownej renowacji, dzięki dotacji z programu „Kultura” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Partnerami w zrealizowanym projekcie były: Powiat Mławski, Gmina Radzanów, Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

W odnowionym obiekcie realizowana będzie działalność kulturalna, w szczególności warsztaty poświęcone kulturze baroku, których tytuł „Płonące rokoko, ostatni płomień baroku”, nawiązuje do rzadkiego już dziś stylu architektonicznego, zachowanego w swej pierwotnej formie właśnie w ratowskim zespole klasztornym. Ponadto kontynuowane będą zainicjowane w latach poprzednich projekty edukacyjne, w tym tzw. żywe lekcje historii oraz uroczystości patriotyczne, jak również realizowane nowe przedsięwzięcia społeczne . W Ostoi prowadzony będzie m.in.  Międzypokoleniowy Klub Integracyjny „Zawkrzanie”, którego ideą jest łączenie pokoleń wokół wspólnych wartości,  integracja lokalnej społeczności, jak również aktywizacja społeczna i życiowa osób starszych.

- W tym roku obchodzimy  820. rocznicę urodzin św. Antoniego, dlatego też jestem tym bardziej szczęśliwy, że po kilku latach starań udało się wyremontować większą część wnętrza budynku klasztornego i urządzić w nim Ostoję św. Antoniego – Dom Ojca. Myślę, że każdy, kto odwiedzi to miejsce, będzie wracał do swoich codziennych zajęć napełniony siłą i zaopatrzony w wiele łask Bożych wypraszanych tu przez wieki przez wstawiennictwo Padewskiego Lekarza Dusz. Dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkich w najbliższą sobotę  do wspólnego świętowania otwarcia ostoi – zaprasza ks. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Źródło: sanktuarium św. Antoniego w Ratowie