Zaproszenie na Dni Świętego Antoniego w Sanktuarium w Ratowie

10 czerwca 2015 15:59Komentowanie nie jest możliweViews: 73

św. Antoni-Resizer-900Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie  wraz z władzami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi,  jak co roku, zapraszają na Dni Świętego Antoniego. Ich puntem centralnym będą uroczystości odpustowe ku czci patrona.  Ponadto dni stanowią niecodzienną okazję do poznania bogatej przeszłości zabytkowego pobernardyńskiego konwentu  i najbliższych okolic, przypomnienia bohaterów tej ziemi oraz wspólnego zatopienia się w historię Ziemi Zawkrzeńskiej

Dni św. Antoniego rozpoczną się w piątek, 12 czerwca, o godz. 18, uroczystymi nieszporami, po których tradycyjnie nastąpi poświęcenie lilii oraz chlebków św. Antoniego, będących symbolem otwarcia się na  najbardziej potrzebujących.

W sobotę, 13 czerwca, o godz. 7 rano, nastąpi uroczyste odsłonięcie cudownego obrazu świętego Antoniego, które zgodnie z odwieczną tradycją jest początkiem całodziennego nawiedzania sanktuarium przez pątników. O godz. 9 oraz  10 zostaną odprawione msze św., a o godz. 12 odbędzie się uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. prał. dra Marka Jarosza, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, delegata biskupa płockiego.  Ważnym elementem uroczystości odpustowych będzie nawiązująca do przedwojennych tradycji tej ziemi i wznowiona w tym roku po raz pierwszy po kilkudziesięciu latach piesza pielgrzymka, która wyruszy o godz.11 sprzed kościoła parafialnego w Radzanowie, by dotrzeć na sumę odpustową w ratowskim sanktuarium.

 -  Niedługa, bo trzykilometrowa trasa, umożliwi podjęcie trudu pielgrzymiego i zaniesienie próśb oraz podziękowań swemu patronowi nie tylko przez pielgrzymów cieszących się pełnią sił, ale również przez osoby chore, starsze oraz rodziny z małymi dziećmi –  podkreśla rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

W drugiej części dnia, w godzinach 14-16, przewidziano zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego kościoła, stanowiącego unikatowy w skali Mazowsza zabytek sztuki architektonicznej późnego baroku, zwanej od charakterystycznego ornamentu „płonącym rokoko”.

Dni Świętego Antoniego zakończy w niedzielę, 14 czerwca, zorganizowany już po raz piąty, jubileuszowy piknik rodzinny  Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Uroczystości zainaugurowane zostaną o godz. 12 mszą św. w intencji Ojczyzny, pod  przewodnictwem rektora sanktuarium, ks. Bogdana Pawłowskiego. Na godz.13.30 zaplanowano pokazy kawaleryjskie, które zaprezentuje Federacja Kawalerii Ochotniczej  a o godz. 14 – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu mławskiego muzyka Pawła Stawińskiego oraz inne atrakcje piknikowe.  Na godzinę 15 przewidziano główną atrakcję pikniku – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”, będące upamiętnieniem potyczki kawaleryjskiej z bolszewikami.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął: biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Wydział Duszpasterski Diecezji Płockiej. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków samorządu Gminy Radzanów oraz Powiatu Mławskiego.

Patronat medialny nad V Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi sprawują TVP Warszawa, Razem TV, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Gość Niedzielny, Posłaniec św. Antoniego z Padwy, Nowy Kurier Mławski, Kurier Przasnyski, Tygodnik Płocki, portale Głos Mławy, Mława Info i Dziennik Parafialny.

 

- W tym roku obchodzimy  820. rocznicę urodzin św. Antoniego, który jest postacią niezwykle ważną dla historii całego Kościoła powszechnego. W dzisiejszych niestabilnych czasach potrzebujemy takich ponadczasowych autorytetów, które  swoim nauczaniem a zarazem przykładem swego życia pokażą, jak wytrwać na właściwej drodze.  Wierni przybywający od wieków do ratowskiego sanktuarium wielokrotnie doświadczali tu łask Bożych wypraszanych przez jego wstawiennictwo. Dlatego też serdecznie zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania tej ważnej rocznicy – zachęca ks. Bogdan Pawłowski, do jak najliczniejszego uczestnictwa w Dniach św. Antoniego.

Szczegółowych informacji na temat programu dni oraz możliwości wspólnego przejazdu do sanktuarium udziela sekretariat Bractwa św. Antoniego tel. 515822076, e-mail: bractwo@sanktuarium-ratowo.pl

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web