Sympozjum mariologów i kustoszów w Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim

14 września 2015 16:03Komentowanie nie jest możliweViews: 480

9-11 września odbyło się sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i  spotkanie kustoszów sanktuariów polskich. Tym razem na miejsce spotkania  wybrano niewielką, ale niezwykle urokliwą miejscowość Wieleń Zaobrzański, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. W  2005 roku na skronie Maryi i jej Syna zostały nałożone papieskie korony. W tym roku przeżywano więc 10- lecie koronacji.

Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło:  Razem z Maryją dziękujemy za dar Chrztu Świętego. Na spotkanie i sympozjum przybyli mariolodzy i kustosze sanktuariów z różnych stron kraju. Hasło tegorocznego sympozjum i spotkania kustoszów sanktuariów Ppolskich nawiązywało do  wydarzeń, które będziemy przeżywać w przyszłym roku, a mianowicie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.

Sympozjum rozpoczęło się  9 września Mszą  Świętą sprawowaną   przez Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej  Grzegorza Balcerka. O godz. 20:30 uczestnicy sympozjum spotkali się w sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników na  Apelu Jasnogórskim, który  poprowadził ks. kustosz  Marian Szymański.

Oficjalnego  otwarcia sympozjum dokonał ks. bp dr hab. Henryk Ciereszko, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów. Sympozjum zostało podzielone na cztery sesje.  Pierwsza  została zatytułowana: „U korzeni polskiego chrześcijaństwa i polskiej maryjności”. Zostały na niej wygłoszone dwa referaty. Pierwszy,  „Maryjny kontekst epoki chrztu Polski”  wygłosił gość z Włoch, o. prof. Stefano Cecchin OFM; drugi, dotyczący Bogurodzicy, ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik  z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Druga sesja odbyła się pod hasłem: „ Rola Maryi w historii chrześcijańskiej Polski”. W tej sesji  referat  pt. „Maryja na straży polskiej tożsamości chrześcijańskiej” wygłosił o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv.

W południe uczestnicy sympozjum spotkali się  na Eucharystii, której  przewodniczył ks. bp Henryk Ciereszko, zaś homilię wygłosił o. prof. Stefano Cecchin OFM. Po Mszy Świętej był czas na poznanie historii sanktuarium Matki Bożej Ucieczko Grzeszników.

Trzecie sesja została zatytułowana „Owoce Millenium Chrztu Polski”. W tej sesji przebieg i znaczenie Wielkiej Nowenny przybliżył zebranym O. dr Jan Pach OSPPE z Jasnej Góry. Z kolei  ks. dr Teofil Siudy  mówił o Milenijnym  akcie oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi Matce Kościoła.

Bardzo ciekawa i ważna, zwłaszcza dla kustoszów sanktuariów, była  sesja IV. Wygłoszone zostały w niej  dwa referaty. Pierwszy,  zatytułowany „Sanktuaria – miejscem kształtowania uczniów Chrystusa”, wygłosił o. prof. UAM dr hab. Adam Wojtczak OMI. Z kolei ks. dr Janusz Kumala MIC z Centrum Formacji Maryjnej w Licheniu podjął problem znaczenia pielgrzymek maryjnych w kształtowaniu świadomości chrztu świętego.

Czwartkowy wieczór minął uczestnikom Sympozjum  Mariologicznego i spotkania kustoszów na nawiedzeniu kościoła Jakuba Większego i Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Obrze. Obra należała kiedyś do cystersów. Przepiękne malowidła, rzeźby, wyposażenie kościoła były prawdziwą ucztą dla ducha. W kościele został pochowany o. Karol Antoniewicz,  twórca znanych i do dziś śpiewanych w naszych kościołach takich pieśni jak: „ W krzyżu cierpienie”, „Chwalcie łąki umajone”, „O Maryjo przyjm w ofierze”, „Zawitał do nas majowy poranek”, „Nie opuszczaj nas” czy „Panie w ofierze dziś Tobie składam”.

Ostatni dzień sympozjum rozpoczęła Msza Święta sprawowana w sanktuarium pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Ciereszko. Potem przyszedł czas na dyskusję panelową z udziałem wszystkich prelegentów, która została zatytułowana „Chrystologia współczesnych nabożeństw maryjnych”.

W tym dniu odbyło się także spotkanie kustoszów z  ks. bp. Henrykiem Ciereszko. Było ono okazją do wzajemnego poznania się, a także wymiany doświadczeń. Spotkania kustoszów sanktuariów wpisują się od sześciu lat w program Sympozjum Mariologicznego. Co podkreślało wielu uczestników spotkania, możliwość czerpania z opracowań teoretycznych mariologów  stanowi wielkie ubogacenie pracy duszpasterskiej w sanktuariach, inspirację  do podejmowania nowych wyzwań. A wszystkie te działania mają  jeden cel: mają pomóc w prowadzeniu ludzi do Boga.

Sympozjum mariologów i spotkanie kustoszów w Wieleniu Zaobrzańskim pokazało ponadto,  że możliwa jest organizacja dysput naukowych nie tylko w ośrodkach akademickich, ale także w bardzo małych miejscowościach. Wieleńskie spotkanie jest tego najlepszym dowodem. W chwilach przerw w obradach można było odpocząć na łonie natury, nad jeziorem, wśród śpiewu ptaków.

A następne sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego za rok, 4-6 października. Tym razem w Częstochowie…DSC_0024-Resizer-900DSC_0029-Resizer-900DSC_0031-Resizer-900DSC_0079-Resizer-900DSC_0080-Resizer-900DSC_0088-Resizer-900DSC_0095-Resizer-900DSC_0101-Resizer-900DSC_0185-Resizer-900DSC_0193-Resizer-900DSC_0200-Resizer-900DSC_0207-Resizer-900