Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Wieczór poezji i kolęd w katedrze płockiej

28 stycznia 2015 22:17Komentowanie nie jest możliweViews: 83

CUDOWNY OBRAZPójdźcie chrześcijańskie narody do Bettleema na gody – tymi słowami, będącymi cytatem z wiersza XIX-wiecznego polskiego poety, Adama Sikory z Jabłonkowa, organizatorzy – ks. Stefan Cegłowski, proboszcz bazyliki katedralnej w Płocku, oraz ks. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium św. Antoniego w Padwy w Ratowie – zapraszają na koncert kolęd i poezji, który będzie artystycznym zwieńczeniem inauguracji obchodów 820. rocznicy urodzin św. Antoniego.

Uroczystości, których ideą jest przypomnienie życiorysu i nauczania Antoniego z Padwy, największego kaznodziei franciszkańskiego, z związku z 820. rocznicą jego urodzin, zainauguruje msza św. w intencji czcicieli św. Antoniego, która rozpocznie się w katedrze płockiej 1 lutego o godz. 18.00.

Bezpośrednio po mszy św. (o godz. 19.00) obędzie się wieczór kolęd i poezji, w którym wystąpią artyści zaprzyjaźnieni z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie: Henryk Jóźwiak, aktor Teatru Płockiego; sopranistka Anna Koźlakiewicz oraz  pianista Jarosław Domagała.

Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane najpiękniejsze liryki polskich poetów (m.in. Jana Andrzeja Morsztyna, Franciszka Karpińskiego, Mariana Hemara, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Ernesta Brylla), poświęcone tematyce bożonarodzeniowej, tradycyjne i współczesne polskie kolędy oraz utwory klasyki światowej.

- Według tradycji autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Idea wspólnego kolędowania wyrosła z duchowości franciszkańskiej, jest zatem doskonałym zwieńczeniem uroczystości poświęconych św. Antoniemu z Padwy, jednemu z najwybitniejszych franciszkanów, pierwszemu ‘ „nauczycielowi teologii” w tym zakonie, który wraz ze św. Franciszkiem położył podwaliny pod całą duchowość franciszkańską. Dlatego też wspólnie z ks. proboszczem serdecznie zapraszam 1 lutego do katedry płockiej, gdzie przypomnimy tę wybitną postać, wspólnie zatopimy się w piękno poezji bożonarodzeniowej, wzruszających polskich kolęd, wyrafinowanych utworów Bacha czy Schuberta – zachęca rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Patronat medialny nad wieczorem sprawują Dziennik Parafialny, Głos Mławy, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Kurier Przasnyski, Mława Info, Nowy Kurier Mławski, Posłaniec św. Antoniego z Padwy.

Źródło:

Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web