Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Uroczystości ku czci powstańców styczniowych pod krzyżem we Wróblewie

28 marca 2015 11:32Komentowanie nie jest możliweViews: 188

21 marca br., w 152. rocznicę bitwy pod Radzanowem i Wróblewem, upamiętniono bohaterów tamtych dramatycznych wydarzeń. Mottem uroczystości były słowa biskupa płockiego Piotra Libery „Gloria victis et gloria memoribus” (Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają).

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. polową pod krzyżem-obeliskiem powstańczym w lesie we Wróblewie, której przewodniczył proboszcz parafii Radzanów, ks. Jerzy Piątek. Homilię wygłosił ks. Mariusz Stasiak, wikariusz z parafii Strzegowo, który podkreślił, iż patriotyzm w czasach Powstania Styczniowego wiązał się z ofiarą krwi, a obecnie objawia się przede wszystkim w kształtowaniu rodziny jako najważniejszej komórki społecznej, która kultywuje wartości fundamentalne w każdym  społeczeństwie. Ksiądz Stasiak wskazał również, że prawdziwy patriotyzm to świadome umiłowanie Ojczyzny, ale z poszanowaniem praw innych narodów. Dlatego też daleko mu zarówno do konsumpcjonizmu i zobojętnienia na losy kraju, jak też do nacjonalizmu, w którym przechodzi się do nienawiści wobec innych. Na zakończenie homilii kaznodzieja przytoczył słowa modlitwy księdza Piotra Skargi za Ojczyznę: „Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,  błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.”

Na zakończenie mszy św. rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie, ks. Bogdan Pawłowski, odczytał okolicznościowy list księdza biskupa Piotra Libery, do zgromadzonych przy krzyżu powstańczym.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Radzanowie zaprezentowali  program artystyczny pt. „Gloria victis”, w którym, poza ostatnią wielką bitwą bohatera Powstania Styczniowego, gen. Zygmunta Padlewskiego, stoczoną pod Radzanowem i Wróblewem 21 marca 1863 roku, została ukazana bliżej również jego postać: osamotnienie w walce, tragizm przypadkowego pojmania przez kozaków, niezłomność w niewydawaniu towarzyszy broni podczas przesłuchania, wierność Ojczyźnie, którą wykazał się aż do dnia stracenia na płockich rogatkach.

Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem bohaterów Powstania Styczniowego. W uroczystościach wziął udział Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego; Włodzimierz Wojnarowski, starosta mławski; Grzegorz Wróblewski – przedstawiciel wojewody mazowieckiego, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych, w tym Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ciechanów, Stowarzyszenie  Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy  oraz społeczność lokalna  Powiatu Mławskiego.

- Jak wskazywał św. Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”: “Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wielkiej tarczy historii”. Tym bardziej powinniśmy być czujni i budzić w obecnych oraz przyszłych pokoleniach ducha patriotyzmu, który sprawia, że w przełomowych momentach dziejowych jednostki tworzące naród jednoczą się wokół wspólnych wartości  – podkreślał organizator uroczystości, rektor Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, ks. Bogdan Pawłowski.

Uroczystości przy obelisku powstańczym zorganizowało Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Gminą Radzanów, Nadleśnictwem Dwukoły, Bractwem św. Antoniego oraz Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

Patronat honorowy objęli: biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Sstarosta mławski Włodzimierz Wojnarowski.

Patronat medialny sprawowali: TVP Warszawa, Posłaniec św. Antoniego z Padwy, Katolickie  Radio Diecezji Płockiej, Nowy Kurier Mławski, Kurier Przasnyski, portale Głos Mławy,  Dziennik Parafialny, Mława Info.msza św.obeslik 3poczty sztandaroweuczestnicyWojsko Gedeona