„Ostoja św. Antoniego. Dom Ojca” w Ratowie otwarta dla pielgrzymów i turystów

8 października 2015 06:55Komentowanie nie jest możliweViews: 147

Biskup płocki Piotr Libera wraz z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem, w sobotę, 3 października, dokonali uroczystego otwarcia Ostoi św. Antoniego, ośrodka formacyjno-edukacyjnego, który został urządzony w południowo-wschodnim skrzydle osiemnastowiecznego budynku klasztornego. Renowacja obiektu został przeprowadzona dzięki dotacji z działania „Kultura” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

W homilii wygłoszonej podczas mszy św. dziękczynnej inaugurującej uroczyste otwarcie ośrodka ksiądz biskup Piotr Libera wskazał na nieprzemijającą rolę św. Antoniego, który przez wieki przychodzi z pomocą ludziom, nie potrafiącym odnaleźć pokoju w sercu. Ordynariusz podkreślił, że św. Antoni jest również ważnym patronem naszych czasów, w których coraz częściej człowiek  czuje się zagubiony wobec problemów, jakie niesie życie. Wyraził też radość z faktu, iż Ratowo stanie się miejscem, w którym ludzie będą mogli otrzymywać pomoc Świętego.

Bezpośrednio po mszy św. odbył się wzruszający koncert pieśni religijnych w wykonaniu pani Marty oraz Pawła Stawińskich, którego tytuł „Miłość jest duszą wiary” został zaczerpnięty z kazania św. Antoniego.

Następnie  ksiądz biskup poświęcił Ostoję św. Antoniego oraz wraz z marszałkiem  województwa mazowieckiego dokonał jej otwarcia.  Podczas uroczystości marszałek Adam Struzik  wręczył dyplomy uznania za działalność na rzecz odnowienia zabytkowego klasztoru w Ratowie. Wśród wyróżnionych znaleźli się ks. Bogdan Pawłowski – rektor ratowskiego sanktuarium, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, wójt Gminy Radzanów Andrzej Wójcik, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich imienia Hetmana Lwa Sapiehy, historyk Stefan Chrzanowski, Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo, Janusz Dębski – mławski regionalista oraz mieszkańcy wsi Ratowo.  Ks. Bogdan Pawłowski został ponadto odznaczony srebrnym krzyżem zasługi przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który wręczyła Barbara Gutowska – wicestarosta mławski wraz z Grzegorzem Wróblewskim, przedstawicielem wojewody mazowieckiego.

Gratulacje na ręce ks. rektora złożyli również senator Jan Maria Jackowski, poseł Mirosław Koźlakiewicz oraz Elżbieta Szymanik, wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych – instytucji, która realizowała projekt renowacji wnętrza budynku klasztornego.

W uroczystościach wzięli udział ks. kan. dr Marek Jarosz – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, ks. kan. dr  Andrzej Krasiński – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku, ks. Lech Piórkowski – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, księża Diecezji Płockiej, przedstawiciele rodzin Krechowieckich, w tym rodziny generała Zygmunta Podhorskiego,  pułkownika Jerzego Iwanowskiego i rotmistrza Włodzimierza  Sobieszczańskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, przedsiębiorców, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, w tym w szczególności  Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy,  Stowarzyszenia  Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich, Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku, Towarzystwa Rozwoju Gminy Radzanów, Fundacji Wiara w Biznesie, Stowarzyszenia Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo, wspólnot: Wojsko Gedeona oraz Bractwo św. Antoniego, przedstawiciele środowisk artystycznych, kulturalnych, środowisk związanych z edukacją,  pracą społeczną, służbą zdrowia, mieszkańcy Powiatu Mławskiego oraz turyści.

- Jednym z ważnych punktów tegorocznych obchodów 820. rocznicy urodzin św. Antoniego jest otwarcie „Ostoi św. Antoniego. Domu Ojca”. Ostoja, jak wskazuje definicja słownikowa, to coś, na czym można się oprzeć; podpora. Podobną funkcję pełni Dom Ojca – to schronienie, w którym można nabrać sił, poukładać swoje życie, czy zwyczajnie odpocząć. Wierzę, że miejsce to zapisze się w życzliwej pamięci wielu osób, którzy, jak to mawiali nasi przodkowie, zapragną tu ostać, czyli zatrzymać się  i pozostać  na chwilę lub na dłużej – podkreślił  ks. Pawłowski, dziękując zgromadzonym za przybycie na uroczystość.

W odnowionym obiekcie realizowana będzie działalność kulturalna, w szczególności warsztaty poświęcone kulturze baroku. Kontynuowane będą zainicjowane kilka lat temu projekty edukacyjne, w tym żywe lekcje historii oraz uroczystości patriotyczne. Prowadzony tam będzie również m.in. Międzypokoleniowy Klub Integracyjny „Zawkrzanie”, którego ideą jest łączenie pokoleń wokół wspólnych wartości, integracja lokalnej społeczności, aktywizacja społeczna i życiowa osób starszych oraz działalność formacyjna, rekolekcje i dni skupienia.4-Resizer-80015-Resizer-80018 (3)-Resizer-80029-Resizer-80031 (1)-Resizer-80034-Resizer-80035-Resizer-800