Wyjść z Dobrą Nowiną do ludzi. Ewangelizacja na rzeszowskich bulwarach (fotogaleria)

22 maja 2014 06:41Komentowanie nie jest możliweViews: 603

Jaromir Kwiatkowski ●

Katecheza biskupa Radosława Zmitrowicza z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie; świadectwa świeckich, którzy opowiadali o tym, jak Bóg wszedł realnie w życie ich rodzin w trudnej sytuacji (alkoholizm, choroba), by je przemienić; chwalenie Boga radosnym tańcem i śpiewem. Tak było w ostatnią niedzielę na rzeszowskich bulwarach. Podobnie będzie również w najbliższą niedzielę.

Ewangelizacja na placach odbywa się przez cztery kolejne niedziele w okresie wielkanocnym. Katechezy ewangelizacyjne organizują wspólnoty neokatechumenalne działające w parafiach Rzeszowa. Na bulwarach nad Wisłokiem ewangelizują wspólnoty z parafii Matki Bożej Saletyńskiej. – W Rzeszowie są jeszcze przynajmniej dwa miejsca, gdzie odbywa się ewangelizacja na placach w czasie tych kilku niedziel paschalnych – mówi  przedstawiciel tych wspólnot, Jacek Rybka. – Ewangelizację prowadzą również parafie Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Rodziny.

Cel tej ewangelizacji jest bardzo prosty: wyjść z Dobrą Nowiną do ludzi, którzy bardzo często nie mają nic wspólnego z Kościołem. Jakie jest jej przesłanie? – Jezus Chrystus – Ten, który został zabity i pogrzebany, pokonał śmierć, zmartwychwstał i żyje pośród nas! – odpowiada Jacek Rybka. – Poprzez świadectwa życia ludzi chcemy mówić do słuchających, że w naszym życiu Jezus dokonuje tego samego. Jaką śmierć pokonuje w naszym życiu? Przyjdźcie, posłuchajcie świadectw… Jedno jest pewne: Bóg kocha nas wszystkich bezwarunkowo i za darmo, pomimo tego, co zrobiliśmy w naszym życiu.

Dlaczego wspólnoty neokatechumenalne wychodzą z kościołów na rzeszowskie place? – Ponieważ każdy chrześcijanin, cały Kościół, jest zaproszony do misyjności, do dawania świadectwa, do tego, aby nie poprzestawać tylko na duszpasterstwie sakramentów dla ludzi, którzy są w kościele – podkreśla Jacek Rybka. – Jest to też odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka, aby Kościół żywy ruszył w parafii do ludzi oddalonych od Kościoła.

Ewangelizacja na bulwarach ma – poprzez świadectwa i katechezy – pokazać Boga żywego, który rzeczywiście działa w naszym życiu codziennym. Pierwsza niedziela mówiła o tym, kim jest Bóg dla każdego z nas. Druga – podejmowała temat sensu życia, trzecia i czwarta to głoszenie Kerygmatu (Dobrej Nowiny). – Chcemy poprzez naszą obecność w tych miejscach pokazać, że Bóg to nie idea, ale Wydarzenie, które realizuje się każdego dnia w naszym życiu, tak jak realizowało się w historii narodu wybranego, o czym możemy czytać w Biblii – podkreśla Jacek Rybka.

Ważną rolę w ewangelizacji pełnią świadectwa życia. – Zupełnie inaczej słucha się żywego słowa, które realizuje się w życiu konkretnego człowieka – podkreśla Jacek Rybka.- Jest zadziwiające, jak – pomimo słabości i grzeszności każdego z nas – Bóg potrafi prowadzić nas już tu i teraz, na ziemi, w tej podróży ku szczęściu i wieczności. Świadectwa są znakiem zapytania, który – mam nadzieję – pozostaje w głowach ludzi, którzy mają podobne problemy do tych, które są w nich poruszane. Ten znak zapytania może spowodować, że zaczną szukać, otwierać się na Boga. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas chce być szczęśliwy, a tylko w Bogu jest to możliwe w pełni. Myślę też, że mogą być pewnym kontrastem do dzisiejszych ideologii mówiących, jak ma wyglądać rodzina i jej szczęście.

A dlaczego rzeszowskie bulwary? Jacek Rybka: – Po prostu jest to miejsce, gdzie przebywa dużo osób. Rok temu ewangelizowaliśmy na tyłach Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wspólnoty neokatechumenalne w tym samym czasie ewangelizują na całym świecie. – Jeżeli pojedzie Pan do Krakowa, Warszawy, Lublina, Rzymu, czy Barcelony, to jest możliwe, że spotka Pan takie samo wydarzenie na jakimś placu tego miasta – mówi Jacek Rybka.

Katecheza na bulwarach w najbliższą niedzielę będzie ostatnią na zewnątrz. – Od poniedziałku, 26 maja, zapraszamy chętnych do kontynuowania katechez w parafii Matki Bożej Saletyńskiej. Katechez, które mają prowadzić do odkrycia, do czego jesteśmy powołani poprzez Chrzest św. – zachęca Jacek Rybka. Katechezy odbywają się w dolnym kościele w poniedziałki i środy o godz. 19.

A na razie, w najbliższą niedzielę, na godz. 15, zapraszamy rzeszowian na ostatnią już katechezę ewangelizacyjną na bulwarach (rejon sceny).

Fot. Renata Kwiatkowska

Mój rozmówca, Jacek Rybka, znajduje się na pierwszym zdjęciu (drugi od prawej).

DSC_1300DSC_1276DSC_1286DSC_1287DSC_1290DSC_1297DSC_1302DSC_1303DSC_1306DSC_1317DSC_1335